Taj Mahal: dílo dynastie Velkých Mughalů je na pokraji zničení

26.05 2018|Aktuálně
Taj Mahal: dílo dynastie Velkých Mughalů je na pokraji zničení

Taj Mahal je jedním z nejnavštěvovanějších míst nejen v Indii, ale na celém světě. Památník vytvořen v 17. století je architektonickým mistrovským dílem z dob Velkých Mughalů a je ztělesněním lásky a smutku. Navzdory veškerému úsilí vlády Indie, které směřuje k zachování a obnově památníku, komplex Taj Mahal se postupně rozpadá a nedávno objevné skutečnosti nutí se zamyslet nad budoucností tohoto mauzolea.

Památka jedné velké lásky

Mauzoleum Taj Mahal se nachází v severní části Indie, ve městě Agra. Byl postaven na nařízení vladaře Šáhdžahána na památku jeho zemřelé ženy Mumtáz Mahal. Stavba začala roku 1632 a byla dokončena v roce 1653. Pádišah patřil k dynastii Velkých Mughalů, kteří měli svůj původ u slavného Tamerlana.

Tato jedinečná architektonická památka harmonicky kombinuje několik stylů: arabský, indický a perský. Taj Mahal je znamenitá stavba dynastie Mughalů a oprávněně je považována za „perlu muslimského umění Indie“.

Historici se domnívají, že architektem Taj Mahalu byl Isa Mohammed Efendi, který měl turecký původ. Stavba mauzolea byla vedena najednou hned několika vynikajícími architekty tehdejší doby a sám Pádišah neustále kontroloval proces. Součastní historici tvrdí, že se na stavbě se podílelo více jak 20 000 pracovníků. Uvnitř mauzolea jsou dvě hrobky: Pádišáha a jeho ženy.

Vnitřní výzdoba Taj Mahalu udivuje svou velkolepostí. Stěny, obležené zvláštním poloprůsvitným mramorem, jsou zdobeny nádhernými ornamenty a vykládané polodrahokamy.

Ne méně zajímavá je vnější výzdoba komplexu. Kopule i stěny Taj Mahalu jsou obloženy bílým mramorem, který mění svou barvu v závislosti na denním čase. Za slunečného dne je oslnivě bílý, v paprscích západu slunce se jeho povrch barví do purpurové barvy a v noci odráží stříbrné světlo měsíce a vypadá naprosto kouzelně.

Starost o bezpečnost komplexu je na nejvyšší úrovni

Taj Mahal, díky svému jedinečnému architektonickému kulturnímu významu, byl zařazen do seznamu světového dědictví UNESCO a přináší zemi značný příjem, protože komplex každoročně navštíví desítky tisíc turistů. Ke slavnému chrámu nelze dojet autem: dopravní prostředek musí být ponechán na speciálním parkovišti a musíte tam dojít pěšky.

Je to proto, aby výfukové plyny neměly na budovu negativní vliv. Mimo to, vedení země také zavřelo řadu obzvláště znečištěných průmyslových podniků Agry, aby svými emisemi nepoškozovaly zářivou bělost Taj Mahalu. Jak tvrdí odborníci, znečišťující látky se stejně usazují na povrchu komplexu a ten musí být pravidelně čištěn. Je také pozoruhodné, že nad Taj Mahalem je zakázáno létat letadly.

Ale zežloutnutí mramoru a usazování prachu nejsou nejhorší věci, které dnes znepokojují správu komplexu. Není tomu tak dávno, co ve stěnách Taj Mahalu byly nalezeny praskliny. Při podrobné prohlídce se odborníkům podařilo zjistit, že příčinou je nejspíše změlčení řeky Jamna, která protéká nedaleko.

Jde o to, že v této oblasti Indie došlo v posledních letech k výrazné tendenci aridizace klimatu: srážky se snižují a období sucha jsou dlouhodobé. Změlčení řeky vedlo k tomu, že došlo ke změně struktury půdy a také k jejímu poklesu. Odborníci zatím nevědí, jak tento proces zastavit, proto štěstí Taj Mahalu dělá vrásky na čele vědcům i široké veřejnosti.

Autor: Tar

Taj Mahal: dílo dynastie Velkých Mughalů je na pokraji zničení. Mauzoleum Taj Mahal, které je oslavou lásky Pádišáha a jeho zemřelé ženy Mumtáz Mahal
Zajímavosti a novinky

 306 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ