10 pozitivních zpráv z poslední doby

21.10 2021|Aktuálně
10 pozitivních zpráv z poslední doby

Média se často soustředí na témata, kvůli kterým by se mohlo zdát, že se ve světě neděje vůbec nic dobrého. Proti tomu bojuje server Positive News specializující se na, jak už z názvu vyplývá, pozitivní zprávy. V dnešním článku se podíváme na deset dobrých zářijových zpráv, které web zaznamenal.

10. Mexiko zakázalo testování kosmetiky na zvířatech

Návrh zákona, který zakazuje výrobu, zpracování, dovážení a propagování kosmetiky testované na zvířatech, prošel mexickým parlamentem. Mexiko se tak od září stalo první zemí v Severní Americe, která je takzvaně cruelty free. Za změnou stojí také čtyřminutový snímek s názvem Zachraňte Ralpha, který ukazuje smutný osud testovacího králíka Ralpha. Video natočené společností Human Society International vzbudilo ohlasy po celém světě a v Mexiku zapříčinilo vznik petice s více než 1,3 miliony podpisů. Nyní o přijetí zákona uvažují i USA a Kanada.

9. Čína slíbila přestat financovat projekty uhelné energetiky v zahraničí

Už žádné uhelné elektrárny v zahraničí. To slíbil na valném shromáždění OSN čínský prezident Si Ťin-pching. Jde o významný krok, který by měl napomoci snížit emise uhlíku. Podobný slib oznámily v letošním roce také Jižní Korea a Japonsko, které jsou spolu s Čínou zodpovědné za financování 95 procent zahraničních uhelných elektráren. Některé podstatné otázky však zůstávají nezodpovězeny. Například kdy podpora států skončí nebo co udělají s vlastní závislostí na uhelném průmyslu.

8. Do Velké Británie se vrací bobři

Kdysi byli téměř všude po Evropě, poté se stali v důsledku lovení a zemědělství ohroženými. Nyní se však bobři vrací zpět do Británie a několika dalších evropských zemích. Druzí největší hlodavci světa jižbyli vypuštěni do přírody ve Skotsku a v uzavřených říčních úsecích v Anglii. Nyní se uvažuje o dalším vypouštění po celé Anglii. Bobři hrají důležitou roli v takzvaném znovudivočování přírody (anglicky rewilding), neboli opětovném uvedení přírody do původního stavu.

7. Pro Evropu budou navrženy univerzální nabíječky mobilů

Za znečištění planety je zodpovědný i přebytek elektroniky. Proto Evropská komise navrhla, aby výrobci smartphonů a jiných menších elektronických zařízení začali vyrábět univerzální nabíječky. Cílem je snížit množství elektronického odpadu na skládkách tím, že se lidem při každém nákupu nového mobilu umožní používat stará nabíječka. S návrhem nesouhlasí technologický gigant Apple. Tvrdí, že by pravidlo narušilo a zabrzdilo inovace.

6. Na pomoc afghánským novinářkám byl zahájen prodej online fotografií

Byl zahájen online prodej fotografií, které byly pořízeny v Afghánistánu, aby pomohl získat peníze afghánským novinářkám čelícím
pronásledování za vlády Talibanu. Prostředky z prodeje jim pomohou uprchnout ze země nebo pokračovat v práci „pod zemí“. Sbírka obsahuje snímky pořízené některými z nejtalentovanějších fotografických novinářů agentury Press Association. Výtisky stojí 100 dolarů (zhruba 2200 Kč).

5. Tuňáci se vrátili z pokraje vyhynutí

Před deseti lety ještě mířily k vyhynutí, ale na začátku září přišla zpráva, že se čtyři druhy tuňáků vrátily zpět. Skvělou zprávu vyhlásila Mezinárodní unie pro ochranu přírody, která aktualizovala svůj červený seznam ohrožených druhů. Organizace uvedla, že obrat nastal díky zavedení rybolovných kvót a zásahu proti nezákonnému rybolovu. Šťastnou novinku však trochu zastínilo další zjištění unie. Téměř čtyřiceti procentům žraloků a rejnoků hrozí vyhynutí. Je proto nutné apelovat na politiky, aby zavedli udržitelné postupy, které oceánské fauně a flóře pomohou se zotavit.

4. Peking má poprvé od roku 2013 nejlepší kvalitu ovzduší

Peking, nechvalně známý jako město smogu, hlásí nejlepší úroveň kvality vzduchu od doby, kdy se o ní začaly vést záznamy. Pekingská samospráva uvedla, že průměrná koncentrace nebezpečných částic známých jako PM2.5 byla v červenci 16 mikrogramů na metr krychlový, což je nejnižší hodnota od roku 2013. Ve zmíněném roce dosahovala hladina PM2.5 neuvěřitelných 900 mikrogramů na metr krychlový. Samospráva se rozhodla problém řešit například zavřením spalovacích továren, kontrolou spalování odpadu a snížením emisí vozidel.

3. O otázku klimatu se zajímají všechny věkové generace

Generační válka o změně klimatu je mýtus. Podle studie provedené na King’s College v Londýně je 68 procent lidí z generace baby boomers ochotno změnit své návyky, aby ulevili planetě. Profesor Bobby Duffy z Institutu politiky na King’s College řekl, že pokud chceme mít ekologičtější společnost, musíme generace spojovat, a ne mezi ně vrážet imaginární klín. Ani Čechům není změna klimatu lhostejná. Podle průzkumu se o ni zajímá zhruba polovina české veřejnosti.

2. Prospívající populace tuleňů dokazuje, že je Temže plná života

Tým výzkumníků ze Zoological Society of Lodon (ZSL) zjistil, že londýnskou Temži obývá 2 866 tuleňů kuželozubých a 797 tuleňů obecných. Tuleni se berou jako indikátor „zdraví“ řeky, což zahrnuje množství ryb a kvalitu vody. Vzhledem k tomu, že byla britská řeka v 50. letech minulého století prohlášena za „biologicky mrtvou“, se jedná o skvělou zprávu dokazující pravý opak. Kvalita vody se během posledních let výrazně zlepšila.

1. Poslední země na světě přestala používat olovnatý benzín

Vynálezce olovnatého benzínu a freonů, dvou pro planetu vysoce nebezpečných látek, nejdřív oslavovali lidé po celém světě. Freonovou ledničku a vozidlo jezdící na olovnatý benzín měl doma snad každý. Když se však lidem začala zvyšovat hladina olova v krvi, uznali, že jde o problém. V Česku byl olovnatý benzín zakázán už v roce 2000. Nyní, o dvacet jedna let později, došly zásoby neekologické látky i Alžírsku, které bylo poslední zemí světa, jež olovnatý benzín na silnicích používala.

Autor: Světlana Nedvědová

Svět není až tak zkažený, jak se zdá. Denně se objevují i mnohé pozitivní zprávy, jen nejsou tak populární jako negativní zprávy. Podívejte se s námi, co pozitivního se stalo v říjnu.
Zajímavosti a novinky

 302 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ