Spinner - droga, kterou nelze zakázat

04.06 2017|Technika
Spinner - droga, kterou nelze zakázat

V našem digitálním věku se stalo něco zvláštního: hlavním hitem rokem 2017 není smartphone, počítačová hra, mobilní aplikace, žádné video na YouTube ani internetová služba. Offline je zpět! Svět uchvátil spinner.

Co je to spinner?

Spinner nebo původně také fidget spinner je malý rotační předmět symetrického tvaru, s ložiskem uprostřed, stejně jako u koloběžky nebo kolečkových bruslí. Ložisko sevřete mezi prsty, roztočíte a spinner se začne otáčet kolem své osy. Odtud pochází jeho název, z anglického "to spin", což znamená "otočit". Spinner se může díky setrvačnost otáčet libovolnou dobu, která se odvíjí od počátečního impulsu a kvality ložisek.

Jaké jsou výhody spinneru?

Žádné. V tom smyslu, že spinner nezmění svět. Je to jen hračka, ale ne jen tak ledajaká. Lidé ji začali brát jako antistresovou pomůcku, protože je velmi příjemná pro ty, kteří jsou nervózní a potřebují zabavit ruce. Někdo si hraje s průpiskou, někdo s klíči a jiní s antistresovou hmotou. A teď do této řady antistresových pomůcek přibyl i spinner.
Zdravotní pomůcka

Fidget spinner je ve skutečnosti léčebnou pomůckou pro pacienty, kteří trpí obsedantně kompulzivní poruchou či autismem. Zatočte si a nebudete chtít přestat! Ten krásný pocit, když se vše hladce otáčí je zkrátka k nezaplacení!

Zvláštností je, že spinner se neobjevil včera, ale už před čtvrt stoletím. Původně byl navržen jako prostředek proti úzkosti, nedostatku pozornosti a hyperaktivitě. První spinner byl vyroben kvůli dívce, jež trpěla Erb-Goldflamovou nemocí. Termín patentu skončil v roce 2014. Kdo odhalil spinner světu jako první, je však nejasné.

Nicméně, na konci prosince 2016 publikoval časopis Forbes prohlášení, že se spinner stane hlavní hračkou roku 2017 pro všechny pracovníky v kanceláři. Na konci března už se začala objevovat videa, která ukazovala triky, jak spinner používat. V dubnu 2017 se dotaz "Fidget Spinner" dostal mezi top vyhledávaná klíčová slova a v květnu už různé varianty spinneru zabraly top 20 pozic v kategorii hry v internetovém obchodě Amazon.

Proč je spinner tak populární?

Důvodem popularity spinneru je to, že jeho otáčení není tak snadné, jak na první pohled vypadá, ale ti, co už se s ním naučili manipulovat, rádi soutěží s ostatními. Kromě toho, pořizovací cena spinneru je velmi nízká, tudíž je dostupný všem.

A samozřejmě, je v módě. Pamatujete na své dětství, kdy bylo v módě tamagoči, tetris nebo Rubiková kostka? V amerických školách spinnery dokonce začali zakazovat, protože děti se jimi rozptylují při výuce a vymlouvají se na to, že není možné jejich rotaci zastavit. Dospělí si zase kvůli hraní se spinnerem zapomínají jít i zakouřit.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Fidget spinner může být nebezpečný pro děti

Autor: Liv

Spinner - droga, kterou nelze zakázat. Spinner je malá antistresová hračka, původně používaná proti úzkosti, nedostatku pozornosti a hyperaktivitě.
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ