Fenomén jménem Minecraft

05.05 2017|Technika
Fenomén jménem Minecraft

Když si můj bratr koupil před několika lety hru Minecraft pro PC, stála pouze 5 USD. Minecraft vstoupil do světa her jako skromný projekt Markuse Perssona ze Švédska. Nikdo nikdy neočekával, že se z Minecraftu stane fenomén a globální herní klasika.

V současné době stojí hra téměř 30 USD a je k dispozici na PC, Mac, Xbax 360, Xbox One, PS3, PS4 i mobilní zařízení. Minecraft je pravděpodobně jedna z nejdůležitějších populárních her v online herní komunitě a Markus Persson (lépe známý jako Notch) na ní vydělává pěkné zisky.

Co je to Minecraft?

Rychlá a nečekaná popularita hry vyvolává otázku: "Proč je Minecraft tak populární?" Jeho grafika je nezajímavá, jeho bojový systém primitivní a všechno se vlastně soustředí na těžbu a výrobu. Jak je možné, že tato hra dokáže hráče do světa bloků doslova vtáhnout a už je nepustí?

První věc, které si jako hráč všimnete po spuštění nové hry v Minecraft je, že vlastně nemáte absolutně žádnou představu, co máte dělat. Na rozdíl od většiny RPG (role-playing games - hra na hrdiny) her, které hráčům dávají aspoň nějaké instrukce, Minecraft vás nechá tápat. Neexistuje žádný mluvený návod. Jste umístěni v náhodném místě na nekonečné mapě a je jenom na vás, abyste zjistili, co máte dělat. Minecraft je čistou sandboxovou hrou, tedy takovou, která hráči poskytuje nástroje, jimiž může měnit herní svět podle vlastních představ.

Jediné skutečné cíle jsou uvedeny v nabídce s pevnou navigací, avšak bez jakéhokoliv návodu, jak je splnit. Jste nuceni skočit přímo do hry a sami se naučit manipulovat s nekonečně otevřeným světem. Toho můžete docílit jedině tím, že budete experimentovat s předměty a postavami.

Experimentováním pak můžete objevit skutečné rysy této hry, včetně těžby do hloubky v podobě skrytých měst, opuštěných důlních šachet, chrámů, alternativního vesmíru a nepolapitelného draka. Možná to zní trochu zmateně, ale tak to má v Minecraftu prostě být. Minecraft je hra o objevování a rozhodně není jejím cílem odhalit všechny tajemství hned. Možná i to je důvod, proč se tak rychle stala celosvětovým fenoménem.

Jaký typ hry je Minecraft?

Minecraft je neobvyklý také v tom, že je velmi těžké jej zařadit. Dříve jsem jej popsal jako RPG a sandbox hru a obojí je zcela pravdivé. Nicméně, Minecraft může být popsán jako hra o přežití, dobrodružství, puzzle hra nebo MMO. Žádné z těchto označení však není úplně přesné, protože ani jeden popis nezachycuje hru v plném rozsahu.

V hlavním menu si musíte vybrat úroveň Minecraftu, kterou chce hrát. Na výběr máte režim přežití, hardcore nebo dokonce tvůrčí režim. Režim přežití je nejvíce RPG ze všech tří možností. Můžete svobodně objevovat svět Minecraftu a manipulovat se svým okolím pomocí zdrojů, které sbíráte. Hardcore režim je skoro stejný, avšak může být dosti nemilosrdný. A konečně kreativní režim vám umožní prozkoumat svět bez možnosti ztratit život a bez statistik, s nekonečným napájením všech zdrojů ve hře.

Vzhledem k ne jednoznačnému charakteru a několika herním módům Minecraftu, jsou možnosti hraní této hry téměř nekonečné. Kromě výše uvedených možností, můžete Minecraft použít i jako médium pro vytváření umění, tedy jako nástroj pro stavbu a konstrukci měst a dalších komponentů.

Navíc, mnoho serverů umožňuje hrát Minecraft se svými přáteli nebo dokonce se stovkami hráčů najednou. Členové online komunity vytvořili plně hratelné verze, a dokonce v Minecraftu používají jiné hry, například Prop Hunt nebo Draw Something. Minecraft například používá i dánská vláda, která vytvořila zmenšenou verzi celého Dánska.

Minecraft je hra o svobodě. Hráči v ní mohou dělat to, co opravdu chtějí a mají k tomu skoro neomezené možnosti. Svoboda umožňuje hráčům prožívat pocit kontroly nad svými zkušenostmi i zážitky.

Autor: Liv

Fenomén jménem Minecraft. Co je to Minecraft a proč se v tak krátké době stal celosvětovým fenoménem? Minecraft je fenomén o svobodě
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ