WikiLeaks: CIA špehuje přes chytré telefony a TV lidi po celém světě

08.03 2017|Technika
WikiLeaks: CIA špehuje přes chytré telefony a TV lidi po celém světě

WikiLeaks na svém Twitteru zveřejnila obvinění vůči CIA, že špehuje lidi na celém světě přes chytré telefony, televize a další elektroniku. WikiLeaks dále tvrdí, že všechny kybernetické zbraně CIA na ochranu soukromí byly odcizeny a nástroje jsou tak potenciálně v rukou zločinců a zahraničních špionů. Ukradené nástroje skončily podle WikiLeaks v rukou bývalých amerických vládních hackerů a dodavatelů.

Republikán Ted Lieu z Kalifornie vyzval Kongres k okamžitému vyšetřování. "Jsem hluboce otřesen tvrzením, že CIA ztratila svůj arzenál hackerských nástrojů. Důsledky mohou být zničující," uvedl ve svém prohlášení. "Musíme vědět, zda je to pravda a jestli musíme hledat způsob, jak nyní chránit soukromí Američanů," Dodal Lieu.

WikiLeaks uvedl, že zveřejnil dokumenty, které ukazují na potenciálně nebezpečné důsledky masivní krádeže těchto nástrojů. "Existuje zde extrémní riziko rozvoje "kyber zbraní"," řekl ve svém prohlášení Julian Assange, vydavatel WikiLeaks. CIA s odvoláním na svou politiku odmítla říct, zda jsou zveřejněné dokumenty pravé. "Nechceme komentovat pravost ani obsah údajných tajných dokumentů," uvedla Heather Fritz Horniak, mluvčí CIA.

Šokující tvrzení

WikiLeaks vykresluje CIA jako silnou elipsoidní organizaci, které se podařilo infiltrovat do společných osobních zařízení a s pravomocí špehovat osobní život téměř každého člověka na světě.

Pravidla CIA tvrdí, že hackeři musí používat kybernetické zbraně takovým způsobem, aby nemohli být nazpět vystopováni CIA, vládou Spojených států ani jejich partnerskými společnostmi," říká WikiLeaks. Poté, co je nějaký člověk, společnost nebo vláda hacknuta, jsou najímání odborníci na kybernetické útoky z celého světa, aby útok ohodnotili. Toto hodnocení různými nástroji a technikami obvykle umožňuje identifikovat útočníka.

WikiLeaks uvedl, že v rámci CIA existuje celé oddělení, jehož úkolem je vytvořit falešné stopy, které povedou k jiným viníkům, jako například k hackerům z Ruska. Odborníci na kyberbezpečnost opakovaně varovali před tendencí rychlého obviňování určitých národností z konkrétních hackerských útoků. Toto odhalení by mohlo potvrdit důvěryhodnost zpráv, které pochybovaly o tom, že by Rusko mohlo skutečně ovlivnit nedávné americké volby.

Chytré telefony a televizory vás špehují

"Tým v rámci CIA vyvinul špionážní software, který infikuje televize Samsung Smart - nastavení televize v režimu "fake-off" umožňuje neustálé odposlouchávání rozhovorů, které TV posílá zpět americkým špionům," tvrdí WikiLeaks. Tento program s názvem "Weeping Angel" byl podle WikiLeaks vytvořen za pomocí britské špionážní agentury MI5. Na odposlouchávání z televizorů Samsung už byli spotřebitelé upozorněni v minulosti.

WikiLeaks dále hlásí, že další tým v rámci CIA vyvinul hackerské nástroje, které mohou snadno dálkově ovládat iPhone, iPad i zařízení s Androidem. Tyto nástroje tajně sbírají video z kamery, nahrávky přes mikrofon a sledují polohu uživatelů. CNN také zjistila, jak NSA může zapnout telefon na dálku. Dříve nebylo známo, že CIA má podobnou schopnost.

Apple se snažil zmírnit obavy zákazníky s tím, že jeho nejnovější aktualizace softwaru eliminuje "mnoho" z možných způsobů, jak Iphone hacknout a slíbil, že bude i nadále pracovat na rychlejším řešení, které by mohlo odhalit slabiny. Samsung prohlásil, že si je vědom této situace a naléhavě hledá řešení. Google situaci odmítl komentovat. Microsoft potvrdil, že o problému ví a hledá řešení.

Lidé, kteří jsou na své soukromí opatrní, se uchýlili k šifrovaným aplikacím pro volání a posílání textových zpráv. Mezi nejběžnější patří Signal a WhatsApp.

WikiLeaks poukázal na to, že pokud je něčí telefon napaden CIA, špioni mohou potenciálně neustále sledovat komunikaci. V současné době je však nemožné, aby průměrný člověk zjistil, jestli je jeho telefon, počítač nebo telefon napadený CIA.

Hacknutí moderních automobilů

WikiLeaks také tvrdí, že CIA v říjnu 2014 začala prozkoumávat možnost, jak infikovat počítače moderních automobilů, které jsou připojené k internetu. CNN v minulosti zdokumentovala, že "auto hacking" je reální možnost. Odborníci na kybernetickou bezpečnost mají již dlouho podezření, že americká vláda tuto funkci již vyvinula.

Americký konzulát v Německu je tajná americká hackerská základna

WikiLeaks říká, že několik zaměstnanců amerického ministerstva zahraničí, kteří pracují z konzulátu ve Frankfurtu nad Mohanem v Německu, jsou vlastně tajní hackeři CIA, kteří špehují v Africe, Evropě a na Středním východě.

Prokázané dokumenty jsou skutečné

WikiLeaks má dlouhou historii v publikování autentických dokumentů, které byly ukradeny nebo unikly z vládních agentur, korporací a od mocných jednotlivců. Nicméně, tyto poslední dokumenty zatím nebyly ověřeny nezávislými odborníky. CNN zatím materiály kontroluje.

Autor: Liv, CNN

WikiLeaks: CIA špehuje přes chytré telefony a TV lidi po celém světě. CIA podle WikiLeaks může sledovat a špehovat každého člověka na světě. CIA vyvinula
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ