12 úžasných vynálezů NASA, které změnily náš každodenní život

04.08 2021|Technika
12 úžasných vynálezů NASA, které změnily náš každodenní život

NASA nebo-li Národní úřad pro letectví a kosmonautiku byla založena v roce 1958. Hlavním cílem agentury bylo dozvědět se více o naší planetě pomocí globálního pozorovacího systému na zemském povrchu. Agentuře se podařilo přistát s vozítkem na rudé planetě a vyslat do kosmu několik kosmických lodí, které již překonaly několik světelných let.

To jsou všechno fakta, která většina z nás zná. Už jste ale někdy přemýšleli, co užitečného udělala NASA pro obyčejného člověka? Překvapivě existuje dost užitečných produktů, které používáme každý den a které pochází právě z dílny NASA. I když má NASA na kontě více než 6300 patentů, Ifenomén si pro vás dnes připravil 12 z nich.

1. Pěnová výplň s paměťovým efektem

Málokdo ví, že vědci z NASA pomohli mnoha lidem zlepšit spánek. Paměťová pěna, která se používá na výrobu komfortních polštářů byla vynalezena v roce 1970 pro pohodlí astronautů a zpříjemnění jejich přistání. Vyráběly se z ní sedadla v kosmických lodích. Paměťový efekt pěnového plniva dokáže rozložit rovnoměrně tlak po celé ploše a obklopit původní tvar.

V současné době se tento vynález používá při výrobě sedaček do letadel, v nemocnicích při výrobě lůžek pro pacienty s nemocemi pohybového aparátu. Mimo to se tento materiál používá i při výrobě ochranných helem pro automobilové závodníky a protéz.

2. Plavky

Když NASA začala přemýšlet, jak nejlépe chránit kosmickou loď, vědci se rozhodli vytvořit izolační materiály a experimentovat s nimi, dokud nenajdou nejvhodnější alternativu. Vědci zároveň hledali způsoby, jak chránit kosmonauty před extrémními teplotními změnami. K dnešnímu dni se jejich vynález plavek používá nejen na moři, ale také ve stavebnictví. Stojí za zmínku, že plavky umožňují plavcům zvýšit svou rychlost o 10-15 %.

3. Inzulínová pumpa

Kvůli dálkovým kosmickým letům chtěli vědci z NASA vyvinout technologii, která by mohla kontrolovat zdravotní stav Astronautů. Lékařství odborníci z Goddard Space Flight Center tak vynalezli přístroj, který monitoruje hladinu cukru v krvi a v případě potřeby aplikuje inzulín. Inzulínová pumpa, kterou vědci z NASA vynalezli v roce 1980, nyní pomáhá pacientům s cukrovku po celém světě.

4. Termofólie

I část povinné výbavy autolékárničky v ČR vynalezla NASA. Tato stříbrná nebo zlatá přikrývka je tvořená lehkým plastem pokrytým velmi tenkou vrstvou hliníku a poskytuje silnou tepelnou izolaci. Navíc je i nepromokavá a neprodyšná, takže zabraňuje odchodu tepla z těla i odpařováním a dá se využít také jako pláštěnka. NASA stejný materiál používala a používá pro izolaci a ochranu všech svých zařízení, od Apolla 11 přes Hubbleův teleskop až po „rovery“ na Marsu.

5. Přenosný bezdrátový vysavač

Když vysáváte svůj domov, mějte na paměti, že toto zařízení také používá technologii, která byla kdysi používána astronauty na Měsíci. Tato technologie, která se dnes používá v přenosných vysavačích, byla poprvé použita v přenosných bateriích napájecích vrtaček, které byly určeny pro sběr vzorků z měsíčního povrchu. Astronauti potřebovali lehký, rychlý a samostatný přístroj, který lze pohodlně ovládat v prostoru. Později vědci a inženýři z NASA zlepšili technologii a vytvořili nejen přenosný vysavač, ale i bezdrátové zdravotnické prostředky.

6. Suché zmražování

Ve vesmíru jste dříve nemohli jíst cokoliv, co se vám zlíbilo. Bylo to kvůli tomu, že zbytky jídla snadno létaly z obalů a způsobovaly tak astronautům řadu nepříjemností. Tento problém kosmonauti řešili ještě předtím, než pro ně NASA vyvinula vhodnou stravu. Společně s firmou Nestlé vědci z NASA přišli na to, jak na suché zmrazování. Díky němu je dehydrovaný produkt rychle zmrazen a zabalen do vakuového balení. Při konzumaci těchto potravin se přidá kapalina, a tím se obnoví všechny původní vlastnosti potraviny.

7. Naslouchadlo

Tento vynález byl vytvořen v roce 1970 junior inženýrem NASA Adama Kissiahem, který byl nedoslýchavý. Kissiah podstoupil tři operace, ale výsledek jej zklamal, a tak, i když neměl lékařské vzdělání, vytvořil první naslouchadlo na světě. Jeho stroj používal technologii telemetrie a také zvukových a vibračních senzorů. Z toho vzniklo dnešní naslouchadlo, které stimuluje sluchové zakončení, které v důsledku toho předává signály do mozku.

8. Izolační materiály

Během vesmírného programu Apollo, NASA vytvořila technologii, která dokáže ochránit kosmonauty před obrovskými teplotními rozdíly (od -204 do 121 stupňů Celsia). Technologie NASA umožňuje regulovat teplotu stejným způsobem v jakékoliv budově. Při vstupu sondy do atmosféry fungovala nová technologie jako štít. Dnes je tato technologie velmi populární ve stavebnictví.

9. Tomograf

Po skončení programu Apollo, v rámci kterého přistáli astronauti na Měsíci, vědci z Jet Propulsion Laboratory v NASA vyvinuli technologii známou jako digitální zpracování obrazu. Účelem této technologie bylo upravovat fotografie Měsíce na počítači. NASA svou technologii sdílela s lékařskými institucemi, díky čemuž lékaři mohli získat detailní obrazy lidského těla a stanovovat přesnou diagnózu. Díky NASA vznikly dvě technologie - počítačová tomografie a magnetická rezonance.

10. Neviditelná rovnátka

Speciální průhledná rovnátka, která jsou dnes využívána jako pohodlnější alternativa k těm klasickým, jsou náročná na materiál – musí být velmi pevný, odolný vůči poškození, hladký a k tomu ještě tedy průhledný. Všechny tyto podmínky splnil materiál z dílny NASA, tzv. TPA (transparent polycrystalline alumina), speciální typ průhledné keramiky, která je pevnější než ocel. Jeho využití v zubařině je od toho původního až nepravděpodobně daleko – původně totiž sloužil pro krytí infračervených senzorů u teplem naváděných raket.

11. Kojenecká výživa

Umělá výživa pro kojence je dalším produktem, se kterým bychom si zrovna NASA nespojili. Řada z nich však ve snaze přiblížit se lidskému mléku nyní obsahuje DHA a ARA – dvě polonenasycené mastné kyseliny s dlouhým řetězcem, které se v mateřském mléce běžně nachází, v umělých přípravcích ale dlouho chyběly. Podle vědeckých poznatků jsou přitom u dětí spjaty se zdravým vývojem mozku a očí.

Cesta k jejich umělé výrobě začala v osmdesátých letech, v rámci výzkumu NASA, zaměřujícího se na možné využití mikroskopických vodních řas pro vytváření kyslíku, potravy a recyklaci odpadních látek během dlouhých vesmírných letů. Několik vědců poté nabyté zkušenosti z projektu využilo založením firmy Martek Biosciences Corporation, kde právě za pomoci řas vytvářejí DHA, ARA a další doplňky stravy, které jsou pak přidávány do běžně prodávané kojenecké výživy i u nás. V roce 2009 se jejich vynález dostal do „síně slávy“ organizace Space Foundation.

12. Foťáky v mobilních telefonech

Pokud máte libovolný mobilní telefon s integrovanou kamerou, je více než pravděpodobné, že používá senzor, jenž má svůj původ v NASA. V devadesátých letech se tým Erica Fossuma v již zmíněné JPL snažil o miniaturizaci používaných kamer, při zachování kvality fotografií.

Vzniklý senzor CMOS-APS kvalitu fotografií vylepšil a zároveň umožnil výrobu menších kamer s nízkou spotřebou elektřiny. Eric si uvědomil potenciál své technologie i mimo využití ve vesmírném výzkumu, a proto v roce 1995 založil s kolegy firmu Photobit, držící exkluzivní licenci od JPL ke komerčnímu využití těchto senzorů. Technologie našla využití například i v medicíně, kde umožňuje tvorbu třeba i tak malých kamer, aby šly bezpečně spolknout.

13. Filtrace vody

Pro dlouhodobější pobyt ve vesmíru je technologie čištění vody, zajišťující možnost jejího opětovného pití, naprosto nezbytná a projekty jako Mezinárodní vesmírná stanice by bez ní nemohly v dnešní podobě existovat. I na mnoha místech na Zemi je ovšem pitné vody nedostatek a stejný přístroj, který zajišťuje vodu astronautům, může být použit i zde. Jeho základní součástí je takzvané MCV (Microbial Check Valve), které za pomocí jódu vodu zbavuje mikrobů a dělá jí bezpečnou pro lidské použití.

Zbytkový jód pak plní druhotnou, výživovou funkci – je v našich tělech nutný pro udržení správných mozkových funkcí a regulaci hormonů, obzvláště u dětí, u kterých může jeho nedostatek vést i k mentální retardaci. Podle odhadů přitom až dvě miliardy lidí nemá k dostatečnému množství jódu přístup. Tento filtrační systém je úspěšně využíván v potřebných místech například v Mexiku, Malajsii, Dominikánské republice a dalších zemích.

14. Solární baterie

Pod záštitou NASA vznikl program s názvem Environmental Research Aircraft and Sensor Technology. Programu se zúčastnilo 28 zemí a jeho cílem bylo vyvinout bezpilotní letadla, která by mohla dlouhou dobu letět ve vysokých nadmořských výškách. Aby mohlo nějaké letadlo letět několik dní bez zastavení, bylo potřeba vymyslet autonomní energetický stroj. Díky tomu byly vynalezeny solární baterie, vyrobené z monokrystalického křemíku. Tyto baterie jsou nejen jednoduché a levné, ale mohou také generovat o 50 % více energie, než běžné baterie.

15. Posilovací stroje

I dnešní klasické posilovací stroje pochází z dílny NASA. Na začátku NASA vyvinula simulátory pro kosmonauty, aby u nich nedocházelo che svalové atrofii a aby se v kosmu udržovali v dobrém stavu. Dokonce i dnes astronauti pravidelně cvičí na speciálních trenažerech, které jim pomáhají udržet svaly a kosti dostatečně silné. I na Zemi lidé tyto vynálezy používají k udržení dobré fyzické kondice.

Autor: Mak

12 úžasných vynálezů NASA, které změnily náš každodenní život. Vědci z NASA vynalezli spoustu praktických přístrojů, které využíváme skoro každý den. Vynálezy NASA
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ