Elon Musk chce propojit mozek a počítač

29.03 2017|Technika
Elon Musk chce propojit mozek a počítač

Generální ředitel společnosti SpaceX a Tesla spustil v Kalifornii výzkumnou lékařskou společnost s názvem Neuralink, jejíž cílem je vytvořit mozkové počítačové rozhraní, které by lidem umožňovalo spojit se přímo s tím, co se nazývá "digitální verze sebe sama". Musk již dříve vyzval k upgradování lidského poznání, aby se zabránilo tomu, že se lidé stanou zaostalou verzí umělé inteligence.

Propojení mozku a počítače je na dosah

Elon Musk si utahoval z možnosti, že by se mu počítačové rozhraní mozku povedlo vytvořit během několika měsíců. V roce 2016 vystoupil na konferenci Recode's Code, kde se vyjádřil k naléhavosti urychlit rozvoj lidského poznání.

Zmínil, že lidé jsou neuvěřitelně rychlí v přebírání informací, ale velmi pomalí při jejich přenosu do svých digitálních zařízení. Na vrcholné schůzce Světové vlády v Dubaji v lednu prohlásil, že umělá inteligence je nebezpečná, protože v porovnání s ní by lidé mohli působit zastarale. O svém projektu prohlásil, že to bude masivní sociální výzva.

Elon Musk obhajoval univerzální základní příjem neboli základní plat pro nezaměstnané na celém světě, aby lidé měli příležitost čelit těmto výzvám. Zároveň vznesl myšlenku o sloučení biologické a umělé inteligence. "Do jisté míry již jsme kyborgové," řekl Musk na konferenci v Dubaj. "Zamyslete se nad digitálními nástroji, které máte - telefonem, počítačem, aplikacemi - a už tu máme digitální vrstvu vyššího stupně."

Konec klávesnicím a dotykovým obrazovkám?

V současné době lidé komunikují se svými zařízeními prsty. Sofistikované rozhraní ovládané mozkem by pomohlo dosáhnout symbiózy mezi lidskou a strojovou inteligencí a lidé by se mohli věnovat užitečnějším věcem.

Ve sci-fi se tato myšlenka někdy nazývá "nervová krajka". Název vymyslel skotský autor science fiction Ian M. Banks. Díky nervové krajce se lidská mysl propojí přímo s počítačem. To by znamenalo, že by v blízké budoucnosti odzvonilo pomocníkům jako jsou klávesnice, dotykové obrazovky nebo hlasoví asistenti.

Pokrok ve zdravotnictví

Jedním z hlavních cílů společnosti Neuralink je využití mozkového rozhraní při léčbě onemocnění nervové soustavy, je například epilepsie nebo závažná deprese. Hluboká stimulace moku a elektrické impulsy dodávané do mozku se někdy používají ke zpomalení Parkinsonovy choroby.

Několika pacientům s poraněním míchy byly zatím v rámci studie zavedeny implantáty, které jim dávají určitou kontrolu na robotickými končetinami, nebo dokonce nad vlastními končetinami. Využívání mozkového rozhraní má však i svá rizika. Je to sice věc náhody, ale existuje 1-3 % šance vzniku mozkového krvácení, cévní mozkové příhody nebo infekce implantované elektrody.

Autor: Mak, DailyMail

Elon Musk chce propojit mozek a počítač. Elon Musk založil společnost Neuralink. Cílem Neuralinku je propojit lidský mozek s počítačem. Počítač bude možné ovládat přímo myšlenkami
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ