WannaCry - 5 okamžitých opatření na ochranu proti viru

22.05 2017|Technika
WannaCry - 5 okamžitých opatření na ochranu proti viru

Druhá vlna epidemie viru WannaCry je tady a neexistuje žádný důvod se domnívat, že bude poslední. Začněte chránit svůj počítač a data co nejdříve.

Počítačový virus pod původním názvem Wanna Crypt, nyní známý pod zkratkou WannaCry, zablokoval 12. 5. 2017 desítky tisíc počítačů po celém světě. Hned další den byla epidemie počítačového viru zastavena.

Na internetu existují některé zajímavé podrobnosti o incidentu:

Mluví se o tom, že v internetové síti vznikla sada exploitů FuzzBunch, kterou ukradla skupina hackerů Shadows Brokers u Equation Group, která je součástí Národní bezpečnostní agentury USA (NSA).

Microsoft potichu uzavřel díru updatem MS 17-010, což byl možná nejdůležitější update za posledních 10 let. Zajímavé je to, že sada exploitu stále leží na veřejné adrese https://github.com/fuzzbunch/fuzzbunch s instruktážním videem.

V této sadě je nebezpečný nástroj DoublePulsar. Stručně řečeno, pokud je otevřený port 445 a nemáte update MS 17-010, DoublePulsar zkontroluje jestli je port otevřený a v případě, že ano, se dostane do vašeho systému a dál může hacker udělat, co bude chtít.

Nicméně, vývojáři viru mezitím provedli změny kódu WannaCry a opět napadli miliony počítačů se systémem Windows. Virus šifruje soubory a požaduje výkupné ve výši 300 USD. Oběti již převedly na účet hackerů desítky tisíc dolarů, ale k dešifrování jejich počítačů doposud nedošlo.

Pokud chcete svůj počítač a data ochránit před virem WannaCry, měli byste dodržovat následujících 5 pravidel.

1. Instalujte aktualizace systému Windows

Stáhnout aktualizaci si můžete na webu Microsftu - https://technet.microsoft.com/en-us/library/security/ms17-010.aspx, kde si můžete nastavit update proti viru WannaCry. Microsoft update považuje za velmi důležitý, a proto zveřejnil i verzi pro Windows XP, který už dávno nepodporuje. Update pro staré systémy můžete najít zde - https://blogs.technet.microsoft.com/msrc/2017/05/12/customer-guidance-for-wannacrypt-attacks/. Díra ve Windowsu, přes kterou se vir WannaCry dostal do počítačů, byla zakryta již v regulární aktualizaci Windowsu pro březen. Bohužel, velká část uživatelů si svůj systém neaktualizovala, proto si pro jistotu tento update nainstalujte ještě jednou.

2. Vytvořte si záložní kopie důležitých souborů

Uložte si svou právi i osobní soubory na externí pevný disk nebo USB flash. Další možností je nahrát si tyto soubory do cloudu a uložit si je na FTP server, či odeslat je emailem na svou adresu nebo adresu kamaráda. Udělejte to ještě předtím, než se hackeři dostanou do vašich dat. Předtím však zkontrolujte, že vaše soubory již nejsou virem napadeny, jinak se může stát, že dobré soubory nahradíte těmi poškozenými.

3. Zavřete porty 139 a 445

Zní to jako verze z filmu o hackerech, ale není to nic tak těžkého a je to velmi užitečné, protože to ochrání váš počítač před virem WannaCry. Proveďte následující kroky:

Otevřete "Ovládací panely" --> zvolte "Brána Windows Firewall" --> zvolte "Upřesnit nastavení" --> klikněte na "Příchozí pravidla" --> vpravo, v sekci "Akce" zvolte "Nové pravidlo" --> poté zvolte možnost "Port" a dejte tlačítko "Další" --> do kolonky "Konkrétní místní porty" zadejte "139, 445" --> klikněte na tlačítko "Další" --> vyberte variantu "Blokovat připojení" --> dejte tlačítko "Další" a pak ještě jednou "Další" -->zadejte název a popisek pravidla, například "WannaCry block" a dejte "Dokončit".

Vytvořené pravidlo je vždy možné odstranit. Pro odstranění zvolte "Upřesnit nastavení" --> Příchozí pravidla --> vyberte ve středním sloupci "WannaCry Block" a vpravo "Odstranit".

4. Vyhledejte správce sítě nebo si to vygooglujte

Jestli nemáte možnost provést to, co je uvedené výše, kontaktujte odborníka, který by váš počítač zabezpečil. Je nutné zablokovat protokol SMB v1, zkontrolovat nastavení sítě VPN a zkontrolovat systém na přítomnost virů.

5. Co dělat, když už virus máte?

V žádném případě počítač už sami nikdy nezapínejte. Kontaktujte specialistu a vyčkejte na jeho příchod. Počítač nechte zapnout až specialistu. V opačném případě můžete nenávratně ztratit všechna data.

Autor: Mak

WannaCry ochrana proti viru. Jak funguje a jak se šíří virus WannaCry. Důležité kroky pro ochranu vašeho počítače a dat před virem.
Zajímavosti a novinky

 513 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ