Odkud vychází největší hluk v autě?

23.11 2017|Technika
Odkud vychází největší hluk v autě?

Komfort, větší požitek z jízdy, lepší soustředěnost na řízení, kvalitnější poslech hudby i lépe slyšitelné hovory s handsfree sadou – to jsou nejčastější důvody kvůli kterým se majitelé osobních aut rozhodují pro odhlučnění vozu.

Prověřené postupy a osvědčené materiály umožňují hluk v kabině skutečně výrazně snížit a povýšit pocit z jízdy na vyšší úroveň. Řidič i cestující se v odhlučněném autě mohou cítit jako v luxusní limuzíně, i přesto, že jedou třeba vozem nižší střední třídy. Kudy ale proniká zvuk do interiéru auta nejčastěji? Které části vozu je třeba odhlučnit především a jaký efekt můžeme očekávat?

Odhlučnění pro každý vůz

Porovnáme-li jednotlivé sériové vozy, dle očekávání zjistíme, že míra odhlučnění kabiny víceméně koreluje s třídou konkrétního osobního auta. U levnějších vozů nižší střední třídy bude situace o něco horší než u dražších modelů střední třídy a ani ty zase nebudou plně srovnatelné s luxusními auty exkluzivních výrobců vybavenými špičkovými audiosystémy. Důležité ovšem je, že správně provedené úpravy mohou, alespoň co se hlučnosti v kabině týče, pomoci stírat rozdíly mezi levnějšími a dražšími auty.

Odhlučnění pro každý vůz


Pronikání hluku do kabiny

Hluk z mnoha zdrojů proniká do interiéru vozu několika cestami. Zvuky okolního prostředí jako jsou sirény, klaksony či zvuky dopravy v našem okolí si hledají cestu k uším řidiče i spolujezdců prakticky kteroukoliv částí auta – dveřmi, střechou, zavazadlovým prostorem či podlahou. Významným zdrojem hluku je motor a také vibrace vznikající ve chvíli, když je vůz v pohybu. Výčet pak nebude kompletní bez zmínky o hluku, ve který se transformuje energie od kol a silnice. Ten je významný i za normálních podmínek a zvyšuje se v případě deště či některých specifických povrchů jako je štěrk.

Jak na odhlučnění?

Zmíněný hluk od kol a vozovky je obecně nejvýznamnější součástí hluku pronikajícího při jízdě do kabiny. Při odhlučnění vozu je proto velmi důležité odhlučnění podběhů všech kol a karoserie. Zvláště u vozů nižší třídy nebudou ale tyto úpravy stačit a pro dosažení skutečně žádoucího výsledku bude třeba přistoupit k odhlučnění kompletního vozidla. Bude to znamenat vytlumení dveří (tato úprava je významná i pro zkvalitnění hudby linoucí se z reproduktorů umístěných právě ve dveřích), podlahy včetně mezimotorového prostoru i zavazadlového prostoru (zde bývá umístěný subwoofer a opět jde tedy o úpravu důležitou z hlediska kvality posluchačského zážitku). ¨

Jak na odhlučnění


Dobře provedené odhlučnění za použití kvalitních materiálů může snížit hluk v kabině až o 3-5 dB, reálně to pro osoby ve vozidle znamená jasně rozeznatelné zlepšení a snížení hluku až o desítky procent. Důvodů proč provést odhlučnění i vašeho vozu je velká spousta a opravdu se to vyplatí!

Odkud vychází největší hluk v autě? Prověřené postupy a osvědčené materiály umožňují hluk v kabině skutečně výrazně snížit a povýšit pocit z jízdy na vyšší úroveň.
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře ( 4 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Ladislav|29.11 2017 14:58
Největší hluk v autě způsobuje tchýně na sedadle spolujezdce. Jinak je auto docela tiché. :-)
Odpovědět
 9 
Alena|29.11 2017 15:28
:-D
Odpovědět
 6 
Kouk|06.12 2017 15:20
Jezdim casto delsi trasy. Koupil jdem si v Cine za 700 Kc sluchatka noice cancelling,( Aktivni potlaceni hluku) a vyreseno. Poslech je kvalitni a kdyz jsem si je jednou sundal behem poslechu, ihned jsem zastavil v domnění, ze jsem pichnul, jak byla kola hlučná :) tak i levna sluchatka udelaji sve a poslech je kvalitnejsi za par penez. V dalkovem autobusu, v letadle, na pracovnich strojich, nebo na pracovistich, kde jsou sluchatka povinna a všude kde je hukot to vychutnate taky. Vetsinou jezdim sam a tak odhlucnovat moje stare auto nema smysl.
Odpovědět
 4 
Ladislav|06.12 2017 17:47
Jsem raději, když se mnou auto komunikuje. Určitý provozní hluk je pro mně nezbytný, abych mimoděk vnímal "náladu" motoru i povrch vozovky. Ale to je podle gusta každého řidiče.
Odpovědět
 9