Co vše je potřeba k výměně reproduktorů?

25.02 2018|Technika
Co vše je potřeba k výměně reproduktorů?

K jízdě osobním autem dnes již neodmyslitelně patří i poslech hudby nebo mluveného slova. Ačkoliv považují někteří výrobci automobilů i tuto oblast za důležitou a při vývoji a výrobě svých vozů spolupracují s předními dodavateli audiotechniky, vybavení aut systémy značek jako Bose, Harman Kardon, Mark & Levinson nebo Bang & Olufsen je doménou vozů té nejvyšší kategorie, která je většinou mimo dosah běžných zájemců o koupi osobního auta.

Majitelé běžnějších aut se buď musí spokojit s audiosystémy nižší kvality anebo se pokusit o její vylepšení. Možnosti v této oblasti jsou naštěstí neporovnatelně vyšší než v minulosti a milovníci kvalitního poslechu si tak mohou skvělou reprodukci zvuku dopřát i v autě standardní kategorie. K úspěchu je třeba udělat více věcí, tou nejdůležitější ale bezesporu výměna reproduktorů.

Nejen výměna reproduktorů

Rozhodne-li se majitel vozu, že je pro něj kvalita zvuku linoucího se z originálního audiosystému nedostatečná, bez výměny reproduktorů, minimálně těch nejdůležitějších v předních dveřích, to nepůjde. Při jejich výběru je zapotřebí vzít v potaz hned několik parametrů jako jsou typ reproduktoru (komponentní, koaxiální…), jeho velikost, způsob zapojení (na autorádio nebo zesilovač) a samozřejmě i kvalita zpracování a cena. Pokud si zákazník není zcela jistý, které z mnoha reproduktorů na trhu zvolit, je nejlepším postupem konzultovat situaci s profesionály z oboru.

Nejen výměna reproduktorů


Co dál?

Jak již bylo řečeno, samotná výměna reproduktorů ještě nezaručí opravdu kvalitní zvuk, vždy je třeba ji spojit s kvalitně provedeným vytlumením dveří. Řádné vytlumení dveří totiž odstraní rušivé rezonance plastů a kovů ve dveřích. Na dveře jsou většinou aplikovány protihlukové a antivibrační materiály AtP Black Silver a StP Biplast 10, které kromě toho, že zamezují průniku hluku z vnějšku, znemožní kontakt železa s plastem a redukují zmíněné rezonance. Pro vlastní osazení reproduktorů je potom vhodné použít i dřevovláknitou (MDF) podložku, která vytvoří menší, pevnou ozvučnici, která zabrání akustickému zkratu a zvuk se dále zkvalitní. Následné upevnění reproduktoru do dveří lze realizovat za pomoci plastových adaptérů či na míru vyráběných adaptérů z jiných materiálů (např. opět MDF).

Co dál?


Výměna reproduktorů je komplexní proces, jehož každá součást má významný vliv na výslednou kvalitu poslechu po výměně. Od výběru nových reproduktorů, přes vytlumení dveří vhodným materiálem až po montáž či další případné kroky je nezbytné postupovat tak, aby do sebe všechny dílčí akce nakonec zapadly a výsledkem byl opravdu kvalitní zvuk, se kterým bude majitel spokojený. Nejlepší je proto svěřit vůz do rukou zkušených profesionálů a bez obav se těšit na skvělý poslech.

Výměna reproduktorů je komplexní procesKomerční článek

Co vše je potřeba k výměně reproduktorů? Chcete v autě poslouchat kvalitní hudbu? Pak vsaďte na kvalitní reproduktory. Jejich výměna
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ