Steve Wozniak: Udělali jsme z lidí slepce

08.10 2017|Technika
Steve Wozniak: Udělali jsme z lidí slepce

Na festivalu vědy na Moskevské státní instituci vystoupil spoluzakladatel společnosti Apple Steve Wozniak, který odpovídal na předem připravené otázky o budoucnosti technologií.

Jak se liší současná umělá inteligence od lidského mozku?

Umělá inteligence očekává rozkaz, aby pochopila, jak má daný problém řešit. Lidský mozek sám rozumí, jak ho vyřešit. Bohužel, v současné době ještě nemáme představu o tom, jak mozek doopravdy funguje. Kromě toho je mozek ziskový - získat jej trvá jen devět měsíců.

Budou moci roboti projevovat emoce a zamilovat se?

Tento scénář nepopírám. Zdá se mi, že ještě nevíme, jak blízko jsme k robotům. Tato situace je dobře popsaná ve filmu "Ona" - i když jde o operační systém.

Nezanikne technologie blockchain v byrokratických systémech?

Byl jsem u samého počátku vývoje této technologie a na jejím vývoji jsem se i podílel. Pokud byste analyzovali bitcoin, zjistili byste, že je tato měna založena na matematice a ne na politice. Žiji v zemi, kde jsou peníze tištěny naprosto jednoduchým způsobem. Z toho pohledu vypadají bitcoiny solidně. Kromě toho nemají žádné řídící centrum. Myslím, že bychom se měli snažit, aby technologie blockchain pronikla do bankovní, medicínské i jiné sféry.

Stali se lidé po vynalezení osobního počítače šťastnější?

To je velmi obtížná otázka. Kdysi jsem si opravdu myslel, že když lidem uděláte život jednodušší, přinese jim to štěstí. Budou pracovat méně. Ale oni začali pracovat více. Dnes už rodinu neuživí jeden pracující člověk. Jsou potřeba dva. Myslím, že když se srovnáme s primitivními lidmi z hlediska štěstí, budeme na tom přibližně stejně. Jednou jsme se Stevem Jobsem snili o tom, že vytvoříme gadget, který by umožnil slepým lidem vidět. Ale teď, když vstoupím do metra a vidím, jak všichni sedí ve svých telefonech - pochopil jsem, že jsme z vidících lidí udělali slepé.

Co byste popřál lidem, kteří si právě vybírají svou životní cestu?

Je poměrně obtížné předpovědět, jak se bude budoucnost vyvíjet, ale je docela možné předpovědět, co "zmizí". Například mechanika se stane minulostí. Jako pro inženýra je pro mě naprosto jasné, že nebudeme létat na žádné jiné planety. Jsem realista a vím, co je a není možné. Je mi také jasné, že lidé nikdy nebudou nesmrtelní. To však neznamená, že lidský život nebude prodloužen. Často přemýšlím o smrti a mohu říct, že bych rozhodně nechtěl být nesmrtelným.

Upřímně věřím v mladé lidi a jsem přesvědčen, že dětem by se měly dávat nejmocnější počítače a ne staré, jak to rodiče obvykle dělají. Jestli bych chtěl život opravdu obětovat lidem, stal bych se učitelem. Učil jsem studenty střední školy osm let, sedm dní v týdnu. Mladým lidem bych přál, aby si stanovovali ty nejlepší cíle na světě. K tomu ale potřebují být lepší než jejich kolegové. A ještě bych chtěl, aby mladí lidé porozuměli, že myšlenka může být úžasná, i když nic nevydělá.

Autor: Mak

Rozhovor se Stevem Wozniakem o nesmrtelnosti lidstva, letech na jiné planety, budoucnosti technologií i lidstva. Steve Wozniak a Steve Jobs
Zajímavosti a novinky

 559 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ