Japonci vynalezli zařízení, které přečte lidské myšlenky

04.05 2017|Technika
Japonci vynalezli zařízení, které přečte lidské myšlenky

Japonští vědci se dostali zase o kousek dál v něčem, co bychom ještě donedávna nazvali sci-fi. Jejich systém na čtení lidských myšlenek rozpozná japonská slova a čísla až s 90 % přesností.

Čtení myšlenek je na dosah

Vědci z Japonska vytvořili již mnoho rozhraní, které spojují lidský mozek a počítač. Takové systémy dnes umožňují ovládat elektroniku "silou myšlenky". Nicméně, nikdy nebyly schopné skutečně určit, co si člověk myslí. Nyní vědci z japonské University of Technology v Toyohashi vyvinuli zařízení, které pomocí elektroencefalogramu (EEG) dokáže identifikovat jednoduchá slova a některá čísla, které si člověk myslí s přesností až 90 %.

Jak přístroj funguje?

Systém se skládá z elektrod připojených k hlavě a slouží k ovládání mozkových signálů. Cílem tohoto přístroje by měla být pomoc lidem se zdravotním postižením, zejména lidem, kteří mají problémy se řečí. Pomocí tohoto systému mohou i komunikovat.

Vědci říkají, že dříve byla přeměna signálů EEG na slova ohraničena objemem dat, který se v takových systémech shromažďoval. Nový přístup k interpretaci těchto signálů však vychází z celostního rozpoznávání obrazů i strojového učení.Při určování čísel od 0-9, které si uživatel myslel, prokázal systém 90 % úspěšnost. Kromě toho systém definoval 18 jednoslabičných slov s přesností 61 %.

Vědci plánují systém vylepšit. Chtějí snížit počet elektrod, aby bylo možné jej připojit ke smartphonu. Předpokládá se, že v budoucnosti bude systém pomáhat nejen lidem se zdravotním postižením, ale stane se také univerzálním počítačových rozhraním pro zdravé lidi. Zařízení bude prezentováno na mezinárodní konferenci Interspeech 2017 ve Švédsku, v srpnu tohoto roku.

Autor: Mak

Japonci vynalezli zařízení, které přečte lidské myšlenky. Zařízení na čtení myšlenek se stalo realitou. Japonští vědci dokážou číst myšlenky
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ