15 zajímavostí, které určitě nevíte o automobilce Tesla

24.10 2016|Technika
15 zajímavostí, které určitě nevíte o automobilce Tesla

Mnoho lidí toho o automobilové značce Tesla, která vyrábí auta budoucnosti, moc neví. CEO společnosti Elon Musk je investor, vynálezce a podnikatel, který změnil způsob výroby i fungování aut. V současné době je Tesla jedním z nejvýznamnějších hráčů na elektro-automobilovém trhu.

Tesla má více než 14 000 zaměstnanců a dalších 7000 pracovních míst právě vzniká. Společnost má hodnotu 33,5 miliard USD. V současné době má Tesla na trhu dva úspěšné elektromobily. Ifenomén pro vás má 15 faktů, které jste o společnosti Tesla určitě nevěděli.

1. Právní boj s Top Gear

Televizní pořad Top Gear silně kritizoval Tesla Roadster, což vedlo k právní bitvě se společností Tesla. Pořad Top Gear byl obviněn z falšování scén, které ukazují Tesla Roadster před úplným vybitím, což způsobilo silný pokles jejich prodeje.

Tesla tvrdí, že kvůli tomu přišla o 171 000 USD. Roadster byl první model Tesly. Jeho prodej byl zahájen v roce 2008 a byl zřejmě úplnou katastrofou. Prodej vozů byl pozastaven v roce 2012. Poté se Tesla zaměřila na své další současné modely, na model S a model X.

2. Tesla je pojmenována po fyzikovi Nikolovi Teslovi

Společnost Tesla založil Martin Eberhard a Marc Tarpenning a název vznikl podle slavného fyzika Nikoly Tesly. Slavný srbský vynálezce a inženýr Nikola Tesla vynalezl indukční motor a střídavý proud.

Současný CEO Elon Musk, který při založení nebyl říká, že jeho osobním hrdinou a zároveň soupeřem Tesly je Thomas Edison. Nikola Tesla prodal více než 700 patentů od bezdrátové komunikace, po zářivkové osvětlení.

3. Model X je nejtěžší Electric Vehicle

Model Tesla X váží 2537 kg a je tak v porovnání s ostatními elektromobily stejného druhu nejtěžším elektrickým vozidlem. Model X je silnější než většina telegrafních sloupů. Při crash testech utrpěl vůz jen minimální škody při bočním nárazu. Model X má také biologický vzduchový filtr, který umožňuje filtrovat čistý vzduch v medicínské kvalitně do interiéru vozu, bez ohledu na to, jaká kvalita ovzduší je venku.

4. Tlačítko "povolat"

V modelu S je k dispozici funkce s názvem "povolat", která umožňuje pomocí chytrého telefonu přistavení auta k vašim dveřím. Model Tesla S vám nastaví teplotu sedadel i teplotu vzduchu, pomůže otevřít garážová vrata, zaparkovat a vypnout motor. Tento Tesla model bude schopný parkovat i na veřejných parkovacích místech, což eliminuje problémy s těsnými parkovacími místy.

5. Minibus na cestě

Tesla se chystá v roce 2017 představit svůj první minibus. Minibus bude podobný modelu X. Musk řekl, že minibus Tesla by se měl začít vyrábět během několika let. Název modelu zatím není znám.

6. Model 3 byl model E

Model 3 se měl původně jmenovat model E. Tesla však musela model přejmenovat, protože by došlo ke střetu zájmu s jinou společností. Model 3 by se měl prodávat za zaváděcí cenu kolem 35 000 USD.

Model 3 bude cenově dostupný, stejně jako modely většiny automobilek. Prémiový sedan bude schopný ujet 345 km na jedno nabití. Z nuly na 100 km/h se tento model dokáže rozjet za méně než 6 sekund. Prodej by se měl rozjet v druhé polovině roku 2017. Model si však můžete objednat na stránkách Tesly už teď.

7. Superstanice

Na plné nabití baterie může Model S ujet na maximální rychlost 732 km. Nabíjení modelu Tesla S nebo X trvá Tesla v superstanici zhruba 30 minut. V současné době existuje 719 dobíjecích stanic po celém světě a každý den vznikají nové a nové. Superstanice jsou nejrychlejší dobíjecí stanice, které můžete kdykoliv najít na dotykovém displeji GPS vašeho vozidla.

8. Tesla přeměnila vlaky na baterie

Tesla staví obrovskou továrnu v Nevadě. Budova bude druhou největší budovou na světě. Plánovaná plocha této gigantické továrny je 1,9 milionů čtverečních metrů. Tesla v továrně vyrábí lithio-iontové baterie, které používá ve svých autech. K výrobě baterií recykluje celé vlaky a mnoho jiných věcí. Tato továrna bude rovněž poháněna 100 % energií z obnovitelných zdrojů.

9. Přímý prodej

Tesla nejraději prodává sama, přímo spotřebiteli, bez jakýchkoliv fanšíz. Prodej modelů Tesla je ve skutečnosti v mnoha amerických státech nezákonný. Tesla prodává své vozy prostřednictvím svých vlastních prodejen a na internetu.

Příjmy Tesly v roce 2015 byly 4,05 miliardy USD. V roce 2014 příjmy činily pouhé 3,2 miliardy USD. Společnost kvůli tomu, že nechtěla své vozy prodávat přes síť prodejců třetích stran, čelila dokonce problémům s legislativou a mnoha soudním sporům.

10. Elon Musk začíná vytvářet počítačové hry v Jižní Africe

CEO Tesla, Elon Musk, začíná vytvářet počítačové hry v Jižní Africe. Generální ředitel obdržel od Tesly roční plat 1 USD. Musk investoval více než 70 milionů USD ze svých vlastních peněz.

11. Elon Musk má v plánu kolonizovat Mars

CEO Tesla plánuje kolonizovat Mars do roku 2022. Musk chce vyslat lidi na Mars a chce, aby se k němu ostatní (NASA) přidali. Představil nové technologie, včetně obrovských, opakovatelně použitelných raket, palivových nádrží z uhlíkových vláken a ultra-výkonných motorů.

Musk navíc plánuje, že jeho kosmická loď unese stovky cestujících na Mars a bude se moci vrátit zpátky na Zemi pro další pasažéry. Jedna jízdenka na Mars bude ze začátku pravděpodobně stát asi 10 miliard USD. Ale jakmile bude meziplanetární dopravní systém plně funkční, Musk odhaduje, že jedna cesta na Mars bude stát 200 000 USD.

12. Hyperloop

Elon Musk navrhl systém rychlé přepravy nazývaný Hyperloop, který by lidi dopravil přes tunel při vysokých rychlostech ze San Franciska do Los Angeles. Hyperloop bude fungovat na principu částečného vakua, které bude sloužit ke snížení odporu vzduchu.

13. Vláda USA půjčila společnosti Tesla 465 milionů USD

Vláda Spojených států půjčila Tesle v roce 2009 téměř půl miliardy dolarů. Tesla splatila tento úvěr o 9 let dříve. Je to jediná americká automobilka, která splatila svou půjčku vládě. Tesla má k federálním půjčkám silný odpor. V roce 2010 společnost obdržela půjčku 465 milionů USD od DOE v rámci programu Advanced Technology pro výrobu automobilů. Úvěr od DOE získal i Teslův konkurent Fisker.

14. Samořídící automobily

Software autopilota, který je již zabudován do elektromobilech značky Tesla, nabízí jen náznak toho, co bude technologie autopilota nabízet v budoucnu. V současné době jsou uživatelé schopní jezdit na autonomního pilota při provozu na dálnici.

Autopilot si vytváří obraz světa kolem sebe pomocí kamery umístěné poblíž zpětného zrcátka, radaru v předním nárazníku a senzorů kolem celého vozu. Nová radarová vylepšení budou vnímat cokoliv hustého, kovového a vůbec jakékoliv předměty v cestě, kterým se budou vyhýbat. Budou zároveň dobře sloužit při nízké viditelnosti, jako například v mlze. Tesla plánuje zavést vozy bez řidičů do roku 2018.

15. Baterie pro domácnost

Společnost Tesla Motors uvedla dne 30. dubna 2015 na trh baterie pro domácnost, které nesou jméno Tesla Powerwall. Jedná se o produkt, který výrazně překračuje hranice automobilového průmyslu a přesto s automobilkou velice souvisí.

Tímto se Tesla poprvé ve své historii výrazně odchýlila od svého zaměření. Baterie pro domácnost mají kapacitu 7 kWh nebo 10 kWh a budou vyráběny společně s akumulátory pro automobily ve vznikajícím průmyslovém objektu v Nevadě, USA. Společně s baterií Tesla Powerwall byla odhalena i baterie Tesla Powerpack sloužící k napájení velkých objektů a pro energetické společnosti.

Autor: Lin

Zajímavosti o automobilce Tesla. Tesla a její elektromobily - 15 nejzajímavějších faktů o nejznámější automobilce elektromobilů. Elon Musk CEO Tesla
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ