Pokémon Go - 7 fascinujících faktů, které vás budou zajímat

01.08 2016|Technika
Pokémon Go - 7 fascinujících faktů, které vás budou zajímat

I když hru Pokémon Go nehrajete, pravděpodobně jste o ní už alespoň slyšeli. Pokémon začínal jako videohra na skromné kapesní konzoli Nintendo Game Boy s názvem Pokémon Red v roce 1995. Cílem bylo projít mýtickou zemi a snažit se chytit "kapesní monstra" s různým vzhledem a schopnostmi a pak porazit jiné příšery v boji.

Z hry Pokémon se zrodilo několik videoher, animovaný televizní seriál i sběratelské kartičky. Pokémon Red se stal dvojkou za Mariem od Nintenda. To vše však bylo ještě před 6. červencem 2016, kdy byla do světa vypuštěna mobilní aplikace Pokémon Go. Pokémon Go rychle zahltil celý svět, kterému začaly vládnout imaginární příšery. Ifenomén pro vás má 6 faktů o této fascinující hře, které by vás mohly zajímat.

1. Může předběhnout všechny sociální sítě

Pokémon Go používá GPS k situování svých hráčů na mapě reálného světa, která vypadá jako hrubá verze Google Maps. Mapa se uživatelům zobrazuje na jejich mobilním zařízení, zatímco oni prochází skutečným světem a snaží se chytit Pokémony.

Jakmile se hráči dostanou do blízkosti pokémona, objeví se na mapě v mobilu. Nyní musí hráč odhadnou vzdálenost a trefit pokémona pomocí tzv. pokéballu. Ty lze pravidelně získávat navštěvováním pokéstopů, což jsou různá zajímavá místa, například pamětní desky, sochy, hřbitovy či hřiště. Jak si dokážete představit, vyžaduje to opravdu hodně dat a hráči nemohou jen tak stáhnout hru, párkrát si ji zahrát a pak na ni zapomenout. Když už ji jednou stáhnout, tak už ji zkrátka nepustí.

Neskutečně velké množství uživatelů značně zatížilo servery ve hře a možnost se k nim připojit. Ani ne za dva týdny od uvedení si hru Pokémon Go stáhlo přes 7 milionů uživatelů. V průběhu prvního týdně po spuštění bylo připojení ke hře pro mnoho uživatelů takřka nemožné.

Je ohromující, že hra skoro okamžitě zastínila všechny sociální sítě, co se popularity týče. V prvním týdnu Pokémon Go zachvátil sociální síť Twitter. V následujících dnech začaly vznikat nové funkce, které umožňovaly obchodovat s Pokémony s ostatními uživateli a podobně, což ještě znásobilo jeho popularitu.

2. Pokémon Go hráčům zajišťuje fyzickou aktivitu

Hra Pokémon Go má pro své hráče i řadu výhod. Jednou z nich je zvýšení jejich fyzické aktivity. Hráči Pokémon Go musí chytat a trénovat pokémony, sbírat předměty a plnit různé úkoly. To vyžaduje i pohyb v reálném světě. Mnoho dětí v Severní Americe si tak poprvé v životě vyzkoušelo ujít po vlastních nohou i několik kilometrů. Sociální sítě jsou zahlcené zprávami o tom, jak někdo celou noc běhal za pokémony a teď ho z toho bolí nohy.

Pokémoni už stačili pozměnit ve svůj prospěch i svět sportu. A ozvláštnili kupříkladu i slovní zásobu. Nedávno vzniklo například slovo pokerun ‒ běh za účelem lovu pokémonů. A příšerky mají také vlastní elektronickou encyklopedii, pokémonní wikipedii s názvem Wikia.

Pokud si se hrou něco začnete, možná po čase zjistíte, že jste jako mnoho jiných uživatelů ochotni běhat stále dál a dál, protože čím více uběhnete, tím lepšího pokémona můžete ze svého vajíčka nechat vyklubat. Příšery vás zkrátka donutí k pohybu.

3. Pomáhá dopadnout zločince

Hra Pokémon Go dokáže člověka pořádně pohltit. Někdy natolik, že se zapomene a dostane se do velmi prekérní situace. To se stalo i 24-letému Williamovi z Michiganu, po kterém pátrala policie a hra Pokémon Go ho přivedla až k policejní stanici, kde ho zatkli. Po Williamovi policie pátrala v souvislosti s vloupáním. Hra tak policistům značně ušetřila práci, když jim 24-letého muže přivedla přímo pod nos.




4. Zločinci jej využívají k nalákání obětí

Pokémon Go bohužel funguje i opačně, zločincům ku prospěchu. Policie v Missouri oznámila, že zločinci hru Pokémon Go zneužili, aby nalákali své oběti do pasti. Zločinci využívali aplikaci k zaměření lidí. Policie věří, že mladí lidé zneužili mobilní aplikaci, která pracuje s reálnými geolokacemi a do virtuální úrovně reality umísťuje Pokémony, které uživatelé pomocí aplikace chytají. Pomocí geolokace byli zločinci schopní určit místo, kde se nic netušící oběť nachází, stejně jako odhadnout míru toho, jak moc je do hry zabrána.

Ve hře, která se stala hitem poslední doby, můžete například sami přidat maják, kde se dají obstarat různé věci do hry - a přilákat tak více hráčů na konkrétní místo. Ozbrojené loupeže nejsou jediným případem, který policie v souvislosti s novou hrou řeší. Ve Wyomingu například hra Pokémon Go přivedla devatenáctiletou dívku k mrtvému tělu v řece.

5. Hra Pokémon Go vynesla Nintendu miliardy

Společnost Nintendo si díky hře Pokémon Go přišla na 17 miliard USD během pouhého jednoho týdne. Jinak řečeno, Nintendo si zvýšilo během týdne tržní hodnotu o 60 %. S takovým úspěchem nepočítali ani tvůrci hry.

Nintendo si tímto potvrdilo potenciál takzvané rozšířené reality a svou schopnost vydělávat na souboru populárních postaviček, jako je princezna Zelda nebo instalatér Super Mario. Hru vytvořilo Nintendo, společnost Niantic, která vznikla odštěpením od Googlu, a firma Pokémon. Nintendo má ve firmě Pokémon třetinový podíl, obě firmy pak mají blíže neupřesněný podíl ve společnosti Niantic.

Analytici prorokují, že hra Pokémon Go má předpoklady k tomu, aby se stala první mobilní hrou, která přinese zisk 4 miliardy dolarů ročně. Pokud se tak stane, porazila by hra po finanční stránce super úspěšného konkurenta hru Candy Crush Saga a Clash of Clans od společnosti Supercell. Co se týče počtu uživatelů, tam už je Pokémon Go porazil, když dosáhl v jediný den 21 milionů aktivních uživatelů, čímž překonal vrchol hry Candy Crush, která dosáhla svého vrcholu v roce 2013.

6. Hra sbírá obrovské množství dat

Pokémon Go používá a ukládá data o poloze GPS a uživatelé musí souhlasit s tím, že společnost Pokémon si vyhrazuje právo tyto informace sdílet se třetími stranami. Ale to není všechno. Nejen, že je možné zjistit, kde přesně se zařízení uživatele nachází, ale aplikace má samozřejmě přístup i k fotoaparátu a kontaktům.

Uživatelé přihlašující se pomocí Googlu také automaticky udělují přístup ke svému Gmailu, Google Docs a dalším aplikacím Google. Společnost Niantic může toto nehorázné množství dat použít, kdykoliv to uzná za vhodné. V licenční smlouvě se výslovně uvádí, že údaje o poloze mohou být poskytnuty k vynucování práva v případě potřeby. Přístup k těmto datům dává společnosti ještě více možností. Spekulativně by mohlo jít o různé marketingové příležitosti, které by mohly vzniknout z legálního sledování pohyby milionů lidí.

7. Nejlepší destinace pro lov Pokémonů se vyskytují po celém světě

Jihokorejské město Sokcho je top jedničkou mezi nejoblíbenějšími destinacemi pro chytání Pokémonů. V této obci, která se nachází v blízkosti Soulu, můžete během půl hodiny chytit více než 30 různých Pokémonů, zejména pak slavného Pikachu. A pouze zde můžete najít jednoho z nejvzácnějších monster, který se nazývá Farfetch´d.

Město oznámilo, že kvůli hře Pokémon Go zažilo v první polovině července nebývalý příliv turistů. Druhé místo s největším počtem Pokémonů obsadil New York. Příšerky zde můžete najít v mrakodrapu Empire State Building, na Soše svobody nebo v Central Parku. Trojku uzavírá Tokio. V top 10 žebříčku se pak vyskytuje Řím, San Francisco, Auckland, Honolulu, Londýn, Vídeň nebo německý Wolfsburg.


Autor: Liv

Pokémon Go - 6 fascinujících faktů, které vás budou zajímat. I když hru Pokémon Go nehrajete, pravděpodobně jste o ní už alespoň slyšeli. Pokémon Go
Zajímavosti a novinky

 559 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Líza|02.02 2017 20:12
Nechápu jak tu kravinu může někdo hrát. Větší blbost než Pokemon GO snad ani není. Kdyby lidi dělali radši něco užitečného
Odpovědět
 1