Švéd započal cestu k bezhotovostní společnosti

03.10 2016|Technika
Švéd započal cestu k bezhotovostní společnosti

Podnikatel Jacob de Geer se chystal najít si "skutečnou práci", když narazil na mezeru na trhu, díky které založil jeden z nejúspěšnějších začínajících start-upů v historii své země. Vymyslel levnou variantu bezhotovostních plateb pro malé a střední podnikatelé.

Nápad, který pomohl švédským podnikatelům

"Právě se nám narodilo naše druhé dítě. A já jsem poprvé cítil, že potřebuji určitou stabilitu - krásný plat, který by mi zajistil stabilní měsíční příjmy, případně služební automobil a jistotu ve stáří - zkrátka věci, kterých byste jako podnikatel nikdy nedosáhli," vysvětluje Jacob de Geer.

"Když v roce 2010 zahltila globální světová krize i Švédsko, neměl jsem pocit, že je ten pravý čas na zahájení nové firmy. Ale jednou, když si manželce na veletrhu stěžoval jeden dovozce slunečních brýlí, že přišel o podnikání, protože nemohl akceptovat debetní karty od svých zákazníků, jsem dostal nápad. Většina živnostníků a malých firem si nemohou dovolit drahé platební procesory od bank a moje žena prohlásila, že by to měl někdo už konečně vyřešit," vzpomíná Jacob de Geer.

Švédský podnikatel začal provádět výzkum trhu, a zjistil, že v Evropě existuje asi 20 milionů malých podniků, které potřebují cenově dostupné řešení. O čtyři měsíce později se spojil se svým přítelem Magnusem Nilssonem a založili iZettle.



iZettle

iZettle - levné platební terminály

Jejich technologie funguje tak, že dokáže přeměnit smartphony a tablety na platební terminály. Stačí k nim přes zdířku pro sluchátka připojit čtečku karet za 35 liber. Zákazník pak jednoduše vloží svou kartu do čtečky iZettle, zadá svůj PIN a provede platbu. Produkt byl ve Švédsku okamžitě úspěšný a nyní jej používá tisíce obchodníků ze 12 zemí Evropy, ale také z Mexika a Brazílie. Firma iZettle říká, že neustále roste a každý den se u nich zaregistruje 1000 nových zákazníků.

Díky iZettle Švédsko vede v žebříčku jako světové první bezhotovostní společnost. V roce 2015 bylo 80 % všech maloobchodních plateb v zemi uskutečněno kartou. Pro srovnání v Británii to bylo pouze 52 % a v USA 45 %. Kromě prodeje čteček karet si iZettle vydělává i tím, že účtuje uživatelům měsíční poplatek, který představuje procento z celkových přijatých plateb. To se pohybuje od 1-2,75 %. iZettle říká, že je to i tak mnohem nižší sazba, než účtují za mobilní zpracování karet tradiční banky.

Profesor Niklas Arvidsson ze švédského Královského technického institutu říká, že existuje celá řada důvodů, proč má iZettle takový úspěch, včetně správného načasování a správného místa. "Načasování bylo ideální. Bylo potřeba najít řešení pro mnoho rozčarovaných obchodníků, které by jim umožnilo levné bezhotovostní platby, což bylo přesně to, s čímž přišla společnost iZettle.

Zdroj: BBC

Jacob de Geer ze Švédska vynalezl levné bezhotovostní terminály pro platby kartou. Tím ulehčil mnoha obchodníkům, kteří nemohli využívat drahé platební terminály
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Pavel|04.10 2016 09:33
Tohle není vynález, ale poměrně jednoduché řešení z tuctových komponent. Jediný problém je dokopat ke spolupráci transakční společnosti, nic jiného, ale to hlavně zaslouží obdiv. Proč? Ohledně ceny běžných "drahých" terminálů od bank: není žádný důvod, proč by měl terminál stát více než LEVNÝ mobilní telefon. Ostatně ono není ani reálný důvod, proč by měla být cena transakce procentuálně odvozena s převáděné částky. Je to všechno jen a jen business, žádný převratný "vynález" se nekoná.
Odpovědět
 6