10 tragických příběhů o šílenství Nikoly Tesly

07.06 2019|Zajímavosti
10 tragických příběhů o šílenství Nikoly Tesly

Nikola Tesla byl jedním z největších myslitelů, jaký kdy svět viděl. Vyvinul systém střídavého proudu, cívku a provedl několik naprosto neuvěřitelných pokroků v bezdrátové komunikaci. Málokdo však ví, že tento geniální vědec byl sužován šílenstvím. Tesla byl považován za výstředního, ale to jen sotva vystihovalo jeho opravdové problémy. Moderními definicemi by byl zařazen mezi duševně choré. I přes intenzivní bludy a nutkavé chování se tento muž zapsal do dějin svou genialitou.

1. Měl rodinnou anamnézu plnou duševních nemocí

Nikola Tesla se narodil do rodiny naplněné duševní nestabilitou. Teslův otec rád mluvil sám se sebou a často to vrcholilo v zuřivé spory se svou osobou i s různými postavami, které viděl. Teslův bratr trpěl halucinacemi a jeho život nebyl příliš dlouhý. Jednoho dne byl Teslův otec napaden vlky a jeho kůň jej shodil a utekl domů. Oba jeho synové jej čekali a Nikola s hrůzou sledoval, jak jeho bratra ušlapal rodinný kůň.

2. Trpěl pravidelnými halucinacemi

Krátce poté, co viděl zemřít bratra, začal mít Nikola Tesla halucinace. Vídával spontánní záblesky oslepujícího světla, které přirovnával ke vzduchu naplněnému jazyky živých plamenů. Tesla byl často frustrován během konverzace a rozptyloval se, aby zjistil, zda to co vidí, je skutečné nebo ne. Halucinace se postupem času zhoršovaly. Byly však klíčem k jeho brilanci. Záblesky světla byly často doprovázeny obrazy. Jedním z těch obrazů byl také návrh motoru střídavého proudu.

3. Tvrdil, že dostává zprávy z jiné planety

Při testování zařízení Tesla obdržel podivný signál z vesmíru. Tesla byl přesvědčen, že to bylo cestování mezi Marsem a Venuší. Nejprve se to snažil vysvětlit, ale pak uvěřil, že to byl kontakt z cizí planety. "Ten pocit ve mě neustále roste," napsal Tesla.

V roce 1900 přijal svůj vlastní závěr a v dopise pro Červený kříž napsal: "Máme zprávu z jiného světa, neznámého a vzdáleného. Zní jedna..dvě...tři..." Teslovo tvrzení bylo samozřejmě kontroverzní. Mnozí věřili, že šílený vědec se už dočista zbláznil. O několik let později byl ospravedlněn. Bylo zjištěno, že Tesla skutečně obdržel signál z vesmíru. Jednalo se osvětlení z bouře na Jupiteru.

4. Nespal nikdy déle než 2 hodiny

Tesla prohlašoval, že nikdy nespal déle než 2 hodiny za den a legendy mají za to, že někdy pracoval i 84 hodin bez odpočinku. Často zůstával vzhůru celou noc a jeho laboratoř svítila od experimentů a ozývaly se z ní různé podivné zvuky, které držely sousedy vzhůru. Došlo to tak daleko, že zasahovala i policie. Jeho laboratorní asistenti však zpochybňují, že by spal jen dvě hodiny denně. Tvrdili že spí méně, než je zdravé, ale o něco více než jen dvě hodiny. Tesla se často hroutil uprostřed své práce a usínal únavou.

5. Měl obsedantně-kompulzivní poruchu

Nikola Tesla měl podivné zvyky, které se v průběhu času ještě zhoršovaly. Měl několik rituálů, na kterých zarytě trval. Například před jídlem vypočítával jeho přesný krychlový objem. Tvrdil, že tento rituál má od dětství a nemůže se ho zbavit. Předtím, než se dotkl jídla, musel mít na stole 18 ubrousků. 18 proto, aby je mohl vydělit 3.

Tesla byl vůbec posedlý trojkou. Často obcházel blok třikrát. Když přenocovával v hotelu, trval na tom, aby byl jeho pokoj v řadě místností, které lze dělit třemi a požadoval každé ráno 18 ručníků. Když se ho někdo z personálu zeptal proč jich potřebuje 18, tak prostě tiše odešel, aniž by řekl slovo.

6. Bál se dotknout lidí

Tesla měl intenzivní strach z choroboplodných zárodků, které ovládaly každou část jeho života. Jakýkoliv fyzický kontakt s ostatními lidmi mu byl neuvěřitelně nepohodlný. Cítil odpor, když se dotýkal něčích vlasů a bylo mu nepříjemné vidět někoho nosit náušnice.

Často nosil rukavice, aby se při podávání ruky nemusel nikoho dotýkat. Pokud už se nemohl vyhnout kontaktu s cizí kůží, tak se rychle utíkal umýt. Teslova obsese vycházela z jeho práci v laboratoři. Strávil nějaký čas při pohledu na mikroskopické tvory žijící v pitné vodě a byl z toho hluboce nervózní.

7. Měl strach ze svatby

Tesla tvrdil, že jeho genialita vychází z toho, že nikdy neměl sex. Nevěřím, že vynálezci by se měli ženit, protože ženy zabírají příliš mnoho pozornosti, která by měla být věnována vědě.
I když to Tesla tvrdil, pravděpodobně tomu moc nevěřil. Zemřel sice svobodný, nikdy nemilovaný, ale nemuselo to být nutně z jeho vůle. Tesla dokázal upoutat pozornost žen. Měl dokonce románek s francouzskou herečkou, která mu dala kapesník, jež sebou nosil celý život. Nicméně Tesla nikdy neudělal další krok.

Později v životě mluvil o svém staromládenectví v různých termínech. Řekl, že udělal až příliš velkou oběť tím, že se neoženil. Když byl mladý, postavil si ženy na vysoký piedestal a necítil se jich hoden. Svou cudnost viděl jako zdroj geniality, ale z žen měl prostě strach.

8. Myslel, že díky whisky se dožije 150 let

Neuplynul ani den, aby se Tesla nenapil své oblíbené whisky. Nebyl alkoholik, ale byl přesvědčen, že našel tajemství zdraví. Tesla pocházel z řady mužů, kteří těžce pili a dlouho žili. Byl přesvědčen, že mezi pitím a dlouhým životem existuje jistá korelace. Když přijel do USA, kde byl zákaz alkoholu, nenašel žádný způsob, jak si opatřit svůj elixír života, což dost těžce nesl. Tesla proklel tehdejší vládu a řekl, že zkrátili jeho život na pouhých 130 let.

9. Zaplatil hotelový pokoj "paprskem smrti"

Od roku 1930 to šlo s Teslovým bohatstvím z kopce a dostal se na pokraj bankrotu. Jednou měl Nikola Tesla zaplatit účet za hotel a uvědomil si, že nemá peníze. Místo toho na recepci předal podivuhodnou krabici s tím, že je v ní paprsek smrti, který stojí 10 000 USD. "Buďte opatrní. Pokud to otevře neoprávněná osoba, může to vybuchnout," řekl při placení. Hotel krabici vzal buďto proto, že věřili, že měla tuto hodnotu nebo proto, že se nechtěli hádat s člověkem, které nesl paprsek smrti.

V roce 1943, poté, co Tesla zemřel a druhá světová válka dosáhla svého vrcholu, FBI zabavila všechen Teslův majetek a poslali tým, aby prozkoumali paprsek smrti. FBI opatrně otevřela krabici se zděšením z toho, co přijde... Uvnitř nebylo nic víc, než pár standardních elektrických součástek.

10. Zamiloval se do holuba

Svá poslední léta trávil Tesla krmením holubů. Jeden z nich upoutal jeho pozornost více než ostatní. Podle jeho slov to byl krásný pták, čistě bílý s šedými pruhy na křídlech.
Holub Teslu všude následoval. Když byl nemocný, trávil s ním veškerý čas v posteli. Věřil, že ho holub chápe. "Miloval jsem toho holuba," řekl příteli. "Miloval jsem jej jako muž miluje ženu a ona miluje muže.

Jednoho dne přiletěl holub do Teslova okna se strašlivou zprávou. Tesla věděl, že se mu snaží říct, že zemře. Tesla úplně ztratil rozum. V posledních dnech byl jako starý blázen, sám v jakýchsi halucinogenních radostech ze svého vztahu s holubem. Zemřel krátce poté. Byl nalezen uklízečkou ve svém hotelovém pokoji úplně sám.

Autor: Liv

Nikola Tesla a 10 šílenství v jeho životě. Nikola Tesla byl génius, který to v životě neměl lehké. Tesla trpěl halucinacemi, bal se žen, miloval holuba. Nikola Tesla zajímavosti
Zajímavosti a novinky

 568 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ