25 zajímavých faktů o Švýcarsku

20.10 2016|Zajímavosti
25 zajímavých faktů o Švýcarsku

Otestujte si své znalosti o Švýcarsku s následujícími fakty. Věděli jste například, že suchý zip a LSD vynalezli ve Švýcarsku nebo, že ve Švýcarsku je povoleno jíst psy a kočky a někteří lidé to stále ještě praktikují?

1.

Ve Švýcarsku někteří lidé ještě stále a pravidelně jedí psí a kočičí maso. V zemi je to legální.

2.

Švýcarsko dalo ženám volební právo teprve v roce 1971.

3.

Průměrný dospělý člověk ve Švýcarsku má čisté jmění ve výši 513 000 USD.

4.

Švýcaři mají druhou nejvyšší průměrnou délku života na světě - 83,4 let.

5.

Vzhledem k tomu, že morčata jsou náchylné k osamělosti, tak je ve Švýcarsku nezákonné vlastnit jen jedno.

6.

Švýcaři vlastní více zbraní na hlavu než Iráčané.

7.

Nejdelším tunelem na světě je 57 km dlouhý tunel Gotthard, vedoucí pod Alpami ze Švýcarska do Itálie. Jeho výstavba trvala 17 let.

8.

Švýcarsko poslalo v roce 2003 do Afghánistánu 31 vojáků. Je to jeho první vojenské nasazení od roku 1815.

9.

V roce 2015 měla společnost Apple větší hodnotu než Švýcarsko, Švédsko či Nigérie

10.

Švýcarsko je jednou ze dvou zemí, které mají čtvercovou vlajku. Druhou zemí je Vatikán.

11.

Ve Švýcarsku mohou občané napadnout jakýkoliv zákon schválený parlamentem za předpokladu, že nasbírají minimálně 50 000 podpisů do 100 dnů.

12.

Švýcarsko je připraveno na jadernou válku. Stále tam existuje dostatek protiatomových krytů, které by stačily pro celou švýcarskou populaci. Ze zákona k nim musí mít každý přístup.

13.

Ve Švýcarsku existuje 208 hor, které mají přes 3000 metrů.

14.

Ve Švýcarsku je stále povinná vojenská služba.

15.

V neděli se podle zákona nesmí ve Švýcarsku dělat hluk, věšet venku prádlo, mýt auta nebo recyklovat lahve. Cílem zákonu je zajistit poklidnou a krásnou neděli.

16.

Téměř polovina manželství ve Švýcarsku končí rozvodem.

17.

Švýcarsko neřídí jedna hlava státu. Místo toho má sedmičlennou výkonnou radu, která slouží jako kolektivní hlava státu.

18.

Více než polovina švýcarské elektrické energie pro domácnosti se vyrábí ve 556 vodních elektrárnách.

19.

Učitelé ve Švýcarsku patří k nejlépe placeným. Jejich průměrný roční plat je 61 430 eur.

20.

Švýcaři jí víc čokolády, než kterýkoliv jiný národ na světě - zhruba 11 kg ročně na osobu.

21.

Na vlakovém nádraží Aarau se nachází druhý největší evropský ciferník. Má v průměru 9 metrů.

22.

Švýcaři vynalezli instantní kávu. Nescafé vytvořila švýcarská firma Nestlé v roce 1938.

23.

Švýcaři vynalezli suchý zip, celofán, švýcarský armádní nůž, absint, škrabku na brambory, font Helvetica, LSD, müsli, jedlé čokoládové zlato a mléčnou čokoládu. Byli také průkopníky v bobování a sáňkování.

24.

Ve Švýcarsku existuje daň z vlastnictví psa. Roční daně jsou stanovovány podle velikosti a hmotnosti psa. Majitelé psů jsou povinni absolvovat školení a naučit se, jak správně pečovat o své domácí mazlíčky.

25.

Ve Švýcarsku je zakázáno dát dítěti jméno, které by mohlo poškodit jeho zájmy.


Doplňující informace o Švýcarsku

Švýcarsko má 26 kantonů, což jsou spolkové země Švýcarské konfederace. Kantony se liší velikostí, počtem obyvatel i charakterem. Například Kanton Ženeva zahrnuje pouze jediné město, kanton Uri tvoří jen hory a údolí. Počet obyvatel kantonu Curych je více než 1 milion, zatímco lidé kantonu Appenzell Innerrhoden by se vešli na fotbalový stadion.

Švýcarská ekonomika je založena na vysoce kvalifikované pracovní síle, ve specializovaných oblastech, jako je mikrotechnologie, hi-tech, biotechnologie, farmacie, bankovnictví a pojišťovnictví. Švýcarsko je uznáváno jako mezinárodní výzkumné centrum s tím, že vědu a technologii podporuje jak veřejný, tak soukromý sektor.

Obyvatalé Švýcarska

Ve Švýcarsku žije asi 8,3 milionů obyvatel, z nichž asi 5 milionů žije na švýcarské plošině mezi pohořím Jura a švýcarskými Alpami. Všechna větší švýcarská města leží na náhorní plošině, včetně města Curych, které je největším švýcarským městem s populací 376 990 obyvatel. Kanton Curych je nejhustěji obydlený kanton ve Švýcarsku. Většina lidé ve Švýcarsku jsou křesťané, včetně 42 % římských katolíků a 35 % protestantů. Asi 11 % obyvatel je bez víry.

Švýcaři jsou velmi vzdělaná populace. V roce 2015 mělo 88 % dospělých ve věku 25-64 maturitu. Švýcarská vláda předpovídá, že počet lidí ve věku 25-64 let s vyšším a vysokým vzděláním se do roku 2040 zvýší na téměř 60 %. Očekává se, že 30 % nárůst zajistí cizinci.

Švýcarsko je rodištěm mnoha slavných vynálezců a průkopníků, včetně Tima Bernerse Lee - tvůrce World Wide Web, architekta Le Corbusiera, Jeana Henriho Dunanta - zakladatele Červeného kříže, Friedricha Mieschera - objevitele DNA, filozofa Jean-Jacques Rousseau nebo psychologa Carla Junga.

Počasí ve Švýcarsku

Švýcarské klima není považováno ani za příliš studené, ani za příliš horké a není ani nijak extra vlhké, ačkoliv počasí se často liší v závislosti na regionu. Na severu je klima mírné, s chladnými zimami a teplými léty. Na východu teploty klesají. Západ má mírné podnebí, zatímco jih se může pochlubit teplem a palmami, které lemují břeh jezera Lugano. Během července a srpna jsou ve Švýcarsku teploty v rozmezí 18-28 stupňů, v lednu a únoru -2-7 stupňů a na jaře a na podzim mezi 8-15 stupni Celsia.

Švýcarsko je domovem Evropské organizace pro jaderný výzkum CERN, což je největší částicová fyzická laboratoř na světě. Sídlí v Ženevě. V roce 2013 tamní fyzikové získali Nobelovu cenu za práci na teorii Higgsovu boson, což je jeden ze stavebních kamenů vesmíru.

Autor: Jal

Švýcarsko - země, která dokáže překvapit. 25 faktů o Švýcarsku vás šokuje i překvapí zároveň. Vše, co by vás mohlo zajímat o Švýcarsku..
Zajímavosti a novinky

 590 
  Komentáře ( 2 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Moon|28.02 2017 11:48
Varování. Pozor na švýcarské zdravotnictví - lékaře. Zkreslují se diagnózy, člověk pak může i umřít. Podloženo mým hrůzným zážitkem, který vyústil v urgentní převoz do ČR. Já jsem za to tvrdě zaplatil, platím a ještě platit budu - svým zdravím. Odkaz na video:
Odpovědět
 4 
Seetal|03.10 2017 20:30
Tvuj problem vidim v tom, ze ses nechal lecit od svycara. My chodime jen k nemcum, paradoxne zacatek tveho videa
Odpovědět
 -1