Derinkuyu - tajemné podzemní město, které odhalila náhoda

25.10 2016|Zajímavosti
Derinkuyu - tajemné podzemní město, které odhalila náhoda

Při běžných opravách svého domu v roce 1963 učinil jeden z Turků neuvěřitelný objev. Ukázalo se, že demontoval stěnu, která ukrývala tajnou místnost, jež vedla ke ztracenému podzemnímu městu Derinkuyu, v tureckém regionu Kapadokie.

Podzemní město Derinkuyu

Archeologické průzkumy zjistily, že prostor podzemního města se skládá z 8 pater a dosahuje do hloubky 60 metrů pod zemí. Městské tunely byly vyřezány z měkké sopečné horniny zvané tufu.

Tunely měly veškeré vybavení potřebné pro pohodlný pobyt za těžkých časů. Byly tam obytné prostory, kuchyně, studny, pekárny, dílny, kostel, stáje a dokonce i dětské postýlky. Předpokládá se, že v Derinkuyu byl i vlastní hřbitov. Čerstvý vzduch vstupoval do města přes důmyslné větrací šachty. Do města se vešlo asi 20 000 lidí se všemi svými věcmi a potřebami.



Podzemní město Derinkuyu v Turecku

K čemu sloužilo město Derinkuyu?

Dnešní archeologové zatím nemají jasno v tom, kdo a kdy město postavil, ani k čemu přesně sloužilo. Někteří jsou toho názoru, že město Derinkuyu vzniklo v prvním až druhém tisíciletí před naším letopočtem a sloužilo jako úkryt velkého počtu lidí před nepřátelskými vojsky.

Derinkuyu nad zemí


Podzemní město mohlo být postaveno v byzantské době a bylo použito jako ochrana před muslimskými Araby během byzantsko-arabské války. V této době bylo přidány do většiny kaplí řecké nápisy. Město bylo spojeno s dalšími podzemními městy přes míle tunelů.

Derinkuyu


Jiní archeologové předpokládají existenci jeskynních lidí nebo skupinu lidí, která se chtěla schovat před nějakou kataklyzmatickou katastrofou. Objevují se dokonce názory, že město má co do činění s mimozemskou civilizací.

Podzemní město


Některé artefakty nalezené v těchto podzemních osadách patří ke Střednímu byzantskému období, mezi 5.-10. stoletím našeho letopočtu. V průběh let je využívaly různé skupiny lidí. Po Byzantincích je používali křesťané pravděpodobně jako ochranu před mongolskými nájezdy ve 14. století. Po nich pak Řekové, když se snažili uniknout vlnám osmanského pronásledování.

Tunely ve městě


Ať už to bylo jakkoliv, původní obyvatelé (stavitelé Derinkuyu) města zjevně neměli ve zvyku trávit příliš mnoho času na denním světle, neboť do podzemního města původně vedl jediný úzký vchod z povrchu země, který byl navíc zajištěn obrovským kulatým balvanem. Zevnitř byl pak balvan zakryt ještě velkými kamennými dveřmi. Každé patro se pak dalo uzavřít samostatně.

Autor: Jad

Derinkuyu je unikátní podzemní město nacházející se v Turecku, které bylo nalezeno kuriózním způsobem. Podzemní město Derinkuyu s 8 patry a
Zajímavosti a novinky

 557 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ