Cholula - největší pyramida světa je ukryta uvnitř hory v Mexiku

24.09 2016|Zajímavosti
Cholula - největší pyramida světa je ukryta uvnitř hory v Mexiku

V roce 1519 vpochodoval do velkého aztéckého města Cholulu španělský průzkumník Hernan Cortéz a jeho armáda, aby zmasakrovali 10 % tamní populace. Na počest dobytí postavili osadníci na vrcholku kopce kostel. Alespoň si mysleli, že kostel Iglesia de Nuestra Senora de los Remediosa postavili na kopci. Ve skutečnosti jej postavili na masivní pyramidě.

Velká pyramida Cholula se nachází v blízkosti hlavního města Tenochtitlan, které bylo jedním z nejdůležitějších měst v aztécké říši. Město bylo neuvěřitelně posvátné. Bylo domovem 100 000 lidí a bylo známé pro své rušné trhy a netradiční zboží. V době, kdy dorazil Cortéz a jeho armáda, bylo město známé jako Tlachihualtepetl nebo-li umělá hora.

Objev tajemné pyramidy

Nikdo v té době nevěděl, že masivní hora je ve skutečnosti pyramida, dokud na ní v roce 1910 nebyla zahájena výstavba ústavu pro choromyslné. To, že si pyramidu nikdo po celá staletí nevšiml, bylo pravděpodobně způsobeno tím, že byla postavena z nepálených cihel, které v kombinaci s vlhkostí vytvořili ideální místo pro růst tropických rostlin, které ji zcela pokryly.

Velká Pyramida Cholula je čtyřikrát vyšší a dvakrát větší než Velké pyramidy v Gíze. Je 450 metrů široká a 66 metrů vysoká a podle odborníků byla postavena někdy kolem roku 300 před naším letopočtem. Tlachihualtepetl není jen největší pyramida na světě, je to také největší památka na světě. Velká pyramida má svá tajemství, protože to není jen jedna pyramida, je to nejméně 6 pyramid postavených jedna na druhé. Archeologové říkají, že pyramida rostla v několika fázích, protože po sobě jdoucí civilizace vždy zlepšovaly to, co už bylo postaveno.
Vykopávky ve Velké pyramidě Chochula

První průzkumné tunelování v pyramidě začal v roce 1931 architekt Ignacio Marquina, zrovna v době, kdy v Mexiku probíhaly politické nepokoje. Pyramida neměla žádný zjevný vchod, proto se archeologové rozhodli zahájit tunelování na severní straně, kde byla koloniální konstrukce poškozená.

Během první etapy tunelování, která skončila v roce 1950, objevili zhruba 8 kilometrů tunelů, hliněné figurky, různé hudební nástroje, nástroje k výrobě textilií a další artefakty. Jedním z hlavních objevů bylo obřadní žezlo vyřezané z kostí, s obrázky vztahujícími se k pojetí života a smrti jako duality. K dispozici jsou také dvě slavné nástěnné malby. Během druhého kola výkopových prací, které se konalo od roku 1966 do roku 1974, archeologové objevili Edificio I (budova 1), vyhloubili hlavní struktury pyramidy a zaměřili se na její rekonstrukci.

Od roku 1967 se začali soustředit na jižní stranu, kde vyhloubili pozůstatky náměstí a budov, které tvořily rozsáhlý komplex. V tobě odhalili také Edificio F a nádvoří oltářů. V roce 1974 byly vykopávky ukončeny. Zájem o pyramidy opět klesl, protože nemohly být zrekonstruovány v plném rozsahu, stejně jako další významné pyramidy v Mexiku.

Vykopávky odhalily také řadu hrůzných nálezů, včetně deformovaných lebek popravených dětí. Archeologové našli přes 400 lidských ostatků. Většina z nich prokázala, že Velká pyramida byla významným kultovním centrem. Mezi ostatky bylo nalezeno také mnoho lidských obětí, o čemž svědčí lebky z popravených lidí. Pozůstatky osmi jedinců byly dokonce nalezeny pod deskou podlahy na Nádvoří oltářů.

V současné době je pyramida Cholula i nadále důležitým náboženským místem, archeologickým nalezištěm a turistickou atrakcí. Každý rok Velkou pyramidu v Cholula navštíví přes 220 000 návštěvníků. Turisté si mohou prohlédnout tunely uvnitř pyramidy, komplex na jižní straně a muzeum. Z 8 kilometrů tunelů je však pro veřejnost otevřeno asi 800 metrů.

Autor: Liv

Největší pyramida na světě je bezesporu Velká pyramida v Cholula, v Mexiku. Pyramida Cholula je skrytá v kopci. O pyramidě v Cholula dlouho nikdo nevěděl
Zajímavosti a novinky

 561 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ