10 neuvěřitelných příběhů o přežití z 2. světové války

20.09 2016|Zajímavosti
10 neuvěřitelných příběhů o přežití z 2. světové války

Když vojáci sestřelili během druhé světové války bojová letadla a lodě svých nepřátel, ne vždy to znamenalo smrt celé posádky. Někdy pár lidí přežilo, ale ocitlo se ve svízelné situaci za nepřátelskými liniemi. Nikdo je nehledal. Oni sami si museli najít svou cestu zpět domů. Někteří z těchto lidí se vrátili zpět živí. Ifenomén pro vás připravil příběhy 10 takovýchto lidí.

10. Pět Američanů na člunu během tajfunu

Calvin Graef, válečný zajatec na palubě japonského plavidla zrovna vařil rýži, když uslyšel své věznitele v panice. Vypátraly je americké lodi, ale o takové záchraně nesnil. Americké lodě totiž vypálily torpéda a japonské lodě zničily a potopily i s Graefem a dalšími válečnými zajatci, kteří na lodi byli uvězněni.

Graef přežil na jedné z trosek lodi. Brzy se dostal na člun, na kterém pluli další čtyři američtí zajatci. Muži se plavili na západ, směrem k Číně. V průběhu jejich cesty je zastihl tajfun, který je trápil přes 480 kilometrů jejich plavby. Na konci této strastiplné cesty je zachránili čínští rybáři, kteří je nakrmili, oblékli a poslali domů.

9. Japonští vojáci prošli 16 kilometrovou řeku plnou krokodýlů

V lednu 1945 byli japonští vojáci nuceni po invazi britských vojáků opustit ostrov Ramree. Tisíc mužů utíkalo přes bažiny. Mysleli si, že utíkají do bezpečí. Místo toho začali 16 kilometrovou cestu přes bažiny zamořené krokodýly. Někteří z nich vážili přes 900 kg. Krev zraněných vojáků přilákala krokodýly do bažin. Vojáci na krokodýly pálili zbraněmi, to je však nezastavilo, aby jednoho po druhém vtahovali pod vodu. Pochod smrti přežilo pouze 400 vojáků z 1000.

8. Sovětský pilot ukradl nacistické letadlo, aby se dostal domů

Když byl sovětský poručík Kuznětsov sestřelen německým pilotem, nouzově přistál na otevřeném terénu a běžel se schovat před explozí svého letadla. Německý pilot, který jej sestřelil, letěl dolů k vraku, aby si vyzvedl suvenýr dokazující smrt sovětského vojáka. Vylezl ze svého letadla a prohlížel si trosky, aniž by věděl, že Kuznětsov je stále naživu. Kuznětstov se vyplížil ze svého úkrytu, vlezl do německého letadla a uletěl. Poté, co přiletěl domů, do sovětského vzdušného prostoru, se vyhnul palbě vlastních mužů a bezpečně přistál.

7. Japonský bojovník se vrátil domů i přes střelné zranění do obličeje

V roce 1942 prostřílel nepřátelský bombardér skrz na skrz letoun největšího létajícího esa Japonska Sabura Sakaie. Jedna z kulek zasáhla Sakaie do obličeje a prostřelila mu pravé oko, díky čemuž nemohl pohybovat levou stranou těla. Sakai byl rozhodnutý zakončit svůj život jako hrdina. Měl v plánu provést kamikadze let proti první lodi, kterou uvidí, ale během čtyř hodin a 1050 kilometrů, které proletěl s ochrnutou polovinou těla, nepotkal ani jednu. Nakonec se vrátil až domů.

6. Sovětský pilot se plazil domů lesem 18 dní

Když Němci sestřelili letadlo Alexeje Maresjeva, ocitl se Maresjev v pasti uvnitř Němci kontrolovaného území. Krvácel z několika ran a jeho nohy rychle přestávaly chodit. Maresjev však byl odhodlaný přežít. Plazil se lesem přes nepřátelské území až k sovětským hranicím.

Nohy měl tak těžce zraněné, že se nemohl ani postavit. 18 dní mu trvalo, než se doplazil do Sovětského svazu. Když se vrátil, jeho nohy byl tak těžce poraněny, že mu je museli amputovat. Poté, co jej vybavili protetickými nohami, se Maresjev vrátil do svého letadla a zpět do boje. "Neudělal jsem nic zvláštního. Skutečnost, že jsem se proměnil v hrdinu, mě rozčiluje," řekl později novinářům.

5. Letadlo spadlo do džungle plné kanibalů

V květnu 1945 se letadlo letící nad Novou Guineou zřítilo do džungle. Pilot, který neviděl přes husté mraky, narazil do hory. Jeho chybou zemřelo 19 lidí a pár posledních přeživších uvízlo v džungli, 260 kilometrů daleko od civilizace.

Kmen žijící v této džungli stále ještě používal starobylé technologie a říkalo se, že jsou kanibalové. Když letadlo spadlo, lidé z toho kmene byli u toho. Přeživším nezbývalo než jim nabídnout pozdrav a doufat, že přežijí. K jejich překvapení je tento kmen údajných lidojedů také přivítal úsměvem, nakrmil je a chránil je, dokud jim nepřišli na pomoc američtí výsadkáři. Ti nakonec ztracenou posádku našli a dopravili ven z džungle na kluzácích.

4. Čínský námořník pil žraločí krev a přežil 133 dní na moři

Poon Lim byl steward na britské lodi, která cestovala do Surinamu, když Němci napadli loď torpédy. Lim popadl záchranou vestu a skočil přes palubu jen pár vteřin předtím, než loď explodovala. Byl jediný přeživší. Vylezl na palubu voru, který objevil mezi troskami a vyrazil na vyčerpávající cestu.

Po nějaké době mu došly potraviny i voda. Na jednom z míst zabil nožem ptáka a použil ho jako návnadu pro žraloka. Toho zabil a pak pil krev z jeho hlavy. Kolem něj projelo několik amerických i německých lodí, nikdo si ho však nevšiml. Nakonec byl spatřen brazilskými rybáři, kteří ho po 133 dnech na moři přivezli opět na pevninu.

3. Vězni utekli ze sovětského tábora a šli 6400 km do Indie

Slavomir Rawicz strávil 2 roky na Sibiři jako válečný zajatec. Poté s pomocí manželky velitele tábora utekl společně s dalšími šesti spoluvězni. Ale jejich cesta do bezpečí nebyla snadná. Muži museli projít silnou vánicí přes sibiřskou Arktidou a žit z toho, co ulovili nebo našli. Když se konečně dostali ven ze sibiřské Arktidy, museli překonat poušť Gobi a následně Himaláje. Na konci své cesty urazili 6400 kilometrů a ztratili tři muže. Čtyři z nich přežili, i když cestovali přes nejnáročnější prostředí na světě.

2. Americký zajatec ukradl nacistické letadlo a letěl s nim do Holandska

Bob Hoover se stal těsně před koncem druhé světové války německým zajatcem. Svůj boj však nevzdával a rozhodl se utéct. Když jednou spatřil německou stíhačku bez dozoru, okamžitě se chopil příležitosti a stíhačku ukradl. Když byl ve vzduchu, uvědomil si, jak duševně nemocný byl jeho plán. Měl v úmyslu letět do Holandska, ale uvědomil si, že když si tam všimnou hákového kříže na křídlech, bezpochyby ho sestřelí.

Naštěstí dříve spatřil otevřené pole zemědělce, a tak na něm přistál. Holandští zemědělci se na něj vydali s vidlemi v domnění, že byl sestřelen nacistický pilot. Hoover se na ně snažil křičet, ale oni nemohli porozumět. Zdálo se, že je jeho život u konce, když přijel britský armádní náklaďák. Britští vojáci holandským zemědělcům vše přeložili, a ti Hoovera pustili domů.

1. Voják s jednou nohou přežil 9 týdnů v horách

Když loď Jana Baalsruda napadli Němci, on a jeho posádka okamžitě pochopili, že nemohou vyhrát. Muži odpálili granát a skočili přes palubu. Baalsrud doplaval ke břehu a sledoval, jako jeho posádku zajali němečtí vojáci. Když si přišli i pro něj, Baalsrud dva z nich zastřelil a utekl do hor. Byl mokrý a chyběla mu bota. Za devět týdnů, co cestoval, si musel uříznout prst, aby zabránil šíření gangrény. Během své strastiplné cesty byl zasažen lavinou a pohřben pod sněhem na čtyři dny. Přesto se vykopal ze sněhu a došel až do vesnice, odkud ho živého přenesli do bezpečí.

Autor: Lim

Příběhy o přežití z druhé světové války byly vždy fascinující. Strastiplná cesta za záchranou válečných hrdinů nás nikdy nepřestane dojímat. 10 příběhů přežití válečných hrdninů
Zajímavosti a novinky

 560 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ