Znáte nejdůležitější místo na naší planetě?

14.03 2019|Zajímavosti
Znáte nejdůležitější místo na naší planetě?

Mnohé z nás nikdy ani nenapadlo, že kromě různých divů světa a prezidentských paláců může na světě existovat ještě důležitější jedno důležitější místo. O Špicberském globálním úložišti semen jste možná nikdy neslyšeli. Místo na norském souostroví Špicberky (Svalbard) je přitom životně důležité pro naší budoucnost.

Místo poslední záchrany

Budova úložiště se nachází v norské obci Longyearbyen, která leží v nadmořské výšce 130 nad mořem. Je zabudována v podmínkách permafrostu, v hloubce 120 metrů. Slavnostní akt položení základního kamene se uskutečnil 19. června 2006 za účasti předsedů vlád Norska, Švédska, Finska, Dánska a Islandu. Špicberské globální úložiště semen bylo oficiálně otevřeno 26. února 2008.

Stavbu financovala norská vláda a vyšla na 45 milionů norských korun. Budova byla navržena tak, aby se v ní v případě změny klimatu, jaderné války nebo pádu asteroidu, mohly zachovat semena všech zemědělských rostlin na světě. Předpokládá se, že většina tamních zásob zůstane životaschopná po stovky či dokonce tisíce let bez ohledu na vnější okolnosti.

Špicberské globální úložiště semen


Bezpečné úložiště

Do skladiště se vejde 2,25 miliard semen a každá země na naší planetě má v této rostlinné bance svůj vlastní prostor. Syrská vláda nedávno využila část svých zásob, aby doplnila semena ve své zemi poté, co byly některé plodiny zničeny výbuchy.

Zařízení je vybaveno vzduchovými komorami a dveřmi, které jsou odolné proti výbuchu. Bezpečnost vzorků zajišťují chladící jednotky.Obilniny jsou skladovány při teplotě -18 stupňů Celsia, protože to jsou optimální podmínky pro udržení metabolické aktivity semen. Nelegální rostliny zde nejsou povoleny.

Mezi hlavní výhody umístění právě zde patří: tektonická stabilita a tedy žádné nebezpečí zemětřesení, nadmořská výška zajišťující, že úložiště nebude zatopeno, ani kdyby všechen sníh na pólech roztál, snadná dopravní dostupnost (fjord Adventfjorden díky Golfskému proudu nikdy nezamrzá) a především stabilní teplota podloží -3 °C. Semena jsou chlazena pomocí generátorů fungujících na uhlí (které je těžené na ostrovech). I pokud by generátory vypadly, potrvá několik týdnů, než se teplota zvýší na původní -3 °C.

Zbývá jedině doufat, že na Zemi nikdy nenastanou takové okolnosti, které by nás donutily využít zásob této rostlinné banky.

Znáte nejdůležitější místo na naší planetě? Špicberské globální úložiště semen je poslední záchranou po apokalypsách všeho druhu
Zajímavosti a novinky

 302 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ