10 věcí, které jste nevěděli o slinách

14.10 2019|Zajímavosti
10 věcí, které jste nevěděli o slinách

Fakt, že trávení potravy začíná již v ústech, překvapí dnes již málokoho. Vždyť sliny se neskládají pouze z vody, nýbrž z enzymů, proteinů a dalších důležitých látek, které se mísí s rozmělněnou potravou a napomáhají nám ji správně strávit. Co tedy dělají lidé, kteří trpí syndromem suchých úst? A souvisí sliny i s něčím jiným než trávením? Odpověď na tyto a další otázky najdete v dnešním článku.

10. Žabí konzistenci-měnící sliny

Funkce slin v říši zvířat se příliš neliší od naší, přesto jsou sliny některých zvířat přizpůsobeny i k jiným účelům. Například první funkcí slin žab je potravu zachytit, nikoli natrávit. V kreslených pohádkách bývá často znázorněno, že žába chytne kořist pomocí svého dlouhého jazyka a hmyz již nemá šanci. Ve skutečnosti hlavní roli mají sliny. Jakmile totiž zasáhnou cíl, změní svou původně řídkou a vodovou konzistenci na hustou a lepkavou, která brání hmyzu uprchnout. Žábě tak stačí pouze vystřelit dlouhý jazyk a následně jej srolovat i s potravou.

9. Úloha slin v reprodukci

Kromě trávení potravy mají sliny také další, příjemnější funkci, kterou
se zabývá věda o líbání neboli filematologie. Výzkumníky zajímalo, zda hrají sliny nějakou roli v lidské reprodukci, a tak si pozvali několik vysokoškolských párů, nechali je se líbat a následně analyzovali jejich hormony. Ukázalo se, že oba jedinci v páru pociťovali pokles stresu (za což je zodpovědný hormon kortizol) a naopak cítili větší štěstí a pohodu (díky hormonu oxytocinu). Zároveň se ve slinách nachází i hormon testosteron, který rovněž podporuje chuť se reprodukovat.

8. Sliny a dehydratace

Koho by napadlo pít vlastní sliny? Ptáte se. Mnoho lidí, kteří ztroskotali, či se ztratili na poušti, by se na vás zle podívalo, neboť moc dobře ví, že sliny se skládají z 98 % z vody. A zoufalé situace žádají zoufalé řešení. Má takové řešení však smysl? Dokážeme uhasit žízeň pomocí vlastních
slin? Samozřejmě ne. Přestože jsou sliny doopravdy tvořeny z naprosté většiny vodou, klíčová jsou právě ta 2 %, do nichž patří enzymy, proteiny, bakterie a další. K uhašení žízně je třeba přijmout tekutiny, které jsou méně koncentrované než ty, jež jsou v těle již přítomny.

7. Syndrom vyschlé dutiny ústní

Přestože nejde o fatální onemocnění, může tato porucha tvoření slin
způsobit nemilé potíže. Lidem s normální produkcí slin pokrývá ústní dutinu milimetrová vrstva slin, která chrání zuby a dásně před kyselinami, bakteriemi a mikroby. Jakmile tato ochranná vrstva chybí, postižení trpí na zubní kazy a časté infekce. Navíc se zuby oslabují, jelikož jim chybí ve slinách obsažený protein, který je chránil před opotřebením způsobeným neustálým kousáním a žvýkáním.

6. Opiáty v našich slinách

Léky proti bolestem mají často jednu velice nepříjemnou vlastnost; vzniká na nich závislost, zvláště bereme-li je dlouhodobě. V roce 2006 však vědci z Pasteurova Institutu zjistili, že naše tělo samo produkuje silný opiát, který se nachází ve slinách. Hormon, který se nazývá opiorfin, izolovali ze slin a pomocí pokusů na myších dokázali, že mají stejný účinek jako známý morfin. Opiorfin totiž zabraňuje rozpadu takzvaných enkefalinů; látek, které v našem těle reagují na bolest. Vědci doufají, že budou schopni peptid syntetizovat. Je tedy možné, že v budoucnu nahradí závislost způsobující morfin.

5. Kuriózní vakcína

V roce 2016 čekalo policisty v Chicagu překvapení. Měli pochybnosti a praktikách jistého lékaře, Ming Te Lina, který očkoval děti i dospělé podivnou vakcínou. V laboratoři zjistili, že hlavní dvě ingredience této vakcíny byly vodka, kterou Lin kupoval v nedalekém obchůdku s lihovinami, a kočičí sliny, u nichž se lze jen dohadovat, odkud a jak byly získány. Z těchto přísad vytvořil vakcínu, která měla údajně léčit alergie, a bezmála 10 let ji vpravoval svým pacientům, z nichž nejmladšímu bylo pouhých 7 dní. Netřeba dodávat, že byl zbaven licence a čelil několika obviněním. Kupodivu však mezi nimi nebylo žádné od jeho pacientů; možná že alkoholovo-slinová vakcína účinkovala?

4. Mysteriózní sliny

Proč jsou sliny slizké? Odpověď na tuto otázku chtěli získat vědci v roce 2017, když zkoumali protein zvaný mucin-7 ve vzorcích slin ze subsaharské Afriky. Místo toho však zjistili, že gen MUC7 nalezený v subsaharské oblasti není stejný jako v jiných oblastech. To mohlo znamenat jediné; zhruba před dvěma sty tisíci lety se naši předci zkřížili s něčím, co mělo k člověku daleko, dokonce dál než neandrtálci. Výzkumníci nemají ponětí, jak tito tvorové vypadali, a pokud se nenajdou jejich fosílie, pravděpodobně se to ani nikdy nedozví.

3. Kauza lyssinum

V roce 2018 byla nejprve Kanada, později celý svět, v šoku z případu čtyřletého vrčícího chlapce a léku zvaném lyssinum, jež mu podala jeho matka. Zmíněný chlapec, kterého pokousal pes, se ve školce schoval pod svůj stůl, odkud vrčel a štěkal na ostatní. Jeho matka tak přišla s opravdu neobyčejným lékem. Lyssinum totiž nebylo nic jiného než sliny psa nakaženého vzteklinou, která se jimi přenáší. Překvapivě tato „medicína“ zabrala a nakažené sliny chlapce vyléčily. Přestože kanadská vláda nic nenamítala, tuto formu léčby určitě nezkoušejte.

2. Forma života ve slinách

Před třemi lety došlo k pozoruhodnému objevu. V lidských slinách nalezli vědci mikroskopickou bakterii, která se živí dalšími bakteriemi. Ano, jde o bakterii – kanibala. Její obětí byla bakterie zvaná Actinomyces, jež bývá spojována s onemocněními dásní. Právě u pacientů s těmito obtížemi byla nalezena DNA kanibalské bakterie. Ukázalo se, že předtím, než byla Actinomyces pozřena, měla zvýšenou schopnost odolat antibiotikům, kterou jí dala parazitní bakterie. Nejen u lidí s nemocnými dásněmi, ale také u postižených cystickou fibrózou byly ve slinách nalezeny stopy DNA této zabijácké bakterie.

1. Černý trh se slinami

Zní to neuvěřitelně, ale v jižní Africe jsou sliny cennou položkou na černém trhu. Ne však ledajaké; dealeři prodávají sliny lidí nakažených tuberkulózou. Ampulky se slinami totiž následně stačí donést do nemocnice, nechat je otestovat, počkat si na vystavení potvrzení TBC a spěchat na úřad. Tam totiž dostanou „nemocní“ invalidní příspěvek ve výši cca 1 600 Kč měsíčně, což je na chudinské čtvrti jižní Afriky slušná částka. Dealery navíc často bývají skutečně nakažení, poněvadž pro lidi s diagnostikovanou tuberkulózou je těžké najít si práci. Právě kvůli tomu obchodování se slinami jen tak neskončí. Za každou ampulku svých slin dostanou zhruba 100 korun, a když zrovna kšefty nevynáší, chodí do nemocnice krást vzorky slin jiných lidí.

Autor: Světlana Nedvědová

10 věcí, které jste nevěděli o slinách. Ačkoliv se tato tekutina zdá být tak obyčejnou, skrývá spoustu zajímavých tajemství, které fascinují vědce z celého světa
Zajímavosti a novinky

 301 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ