30 neznámých zajímavostí o známých památkách

13.10 2020|Zajímavosti
30 neznámých zajímavostí o známých památkách

Památky obsažené v tomto seznamu jistě nepatří k nejnovějším, právě naopak. Eiffelova věž, Taj Mahal nebo třeba Big Ben jsou turisty často vyhledávané pamětihodnosti. Novozélandský redaktor Jamie Frater však přišel s třiceti fakty, které nám památky ukážou v novém světle. Pojďme se na ně podívat.

Beehive (Nový Zéland)

1.
Novozélandský „včelí úl“ je sídlem výkonné moci novozélandské vlády. Svůj neobvyklý vzhled získala budova kvůli nebezpečí zemětřesení.

2.

Tvar sídla je natolik nepraktický, že museli pracovníci přidatčtvercový předek, aby zajistili existenci bezpečnostního křídla.

3.

Zatímco v horním patře se nachází takzvaný Cabinet room, v němž se setkávají zkušení ministři, v přízemí je plavecký bazén vyhrazený pouze pro členy parlamentu.


Eiffelova věž (Francie)

1.
Gustave Eiffel, po němž je dominanta Paříže pojmenovaná, si přál ve třetím patře věže mít svůj soukromý pokoj. Designér Maurice Koechlin mu přání vyplnil; v dokončeném pokoji Eiffela dokonce navštívil Thomas Edison. V současnosti je místnost přístupná pro veřejnost.

2.

Eiffelova věž má svou oficiální barvu – Eiffel Tower Brown. Právě touto hnědočervenou barvou se památka původně pyšnila, později ji však nahradila žlutá. Na věži byly tři odstíny „eiffelovské hnědé“; čím výše člověk šel, tím světlejší odstín byl. Jelikož se zub času znovu projevuje na nynějším vzhledu, je možné, že příští nátěr bude právě červenohnědý.

3.

Angličané jakožto odvěcí rivalové Francouzů nechtěli zůstat pozadu, a proto si postavili svou vlastní věž. Říkali ji Watkinova a stála ve Wembleyském parku, nikdy však nebyla kompletně dokončena. Kvůli tomuto (a kvůli nestabilitě) ji Angličané nedlouho poté zdemolovali.


Taj Mahal (Indie)

1.
Na výstavbě honosného indického pomníku se podílelo 1 000 slonů. Pracovníci je nechali tahat potřebné materiály.

2.

Základy mauzolea jsou postaveny ze dřeva, které postupem času trouchniví a ztrácí nosnost. Je tedy možné, že se celá stavba zhroutí. Stavitelé na to však mysleli; zařídili, že při kolapsu se kameny nesesypou dovnitř, nýbrž ven. Hrobka by tedy měla zůstat zachována.

3.

Duplikáty budovy najdeme v Dubaji i Bangladéši. Bangladéšský Taj Mahal je věrnou replikou originálu v Agře. Iniciátorem byl bangladéšský boháč Ahsan Moni, který chtěl chudým obyvatelům své země zpřístupnit podívanou na jednu z nejúžasnějších památek světa, aniž by museli utrácet za cestu do Indie.


Egyptská sfinga (Egypt)

1.

… vlastně není sfinga. Z mytologie je sfinga stvořením s křídly, tělem lva a tváří ženy. Egyptská sfinga naproti tomu nemá žádná křídla a její tvář je mužská.

2.

V době svého vzniku zářila všemi barvami. Při dekorování používali otroci žlutou, červenou a modrou barvu. Také se spekuluje o tom, že nesla na hlavě korunu.

3.

Ne každému se stavba líbila. Jeden muž se pokusil sfingu zničit, což se mu částečně podařilo. Egypťané, kteří mají své památky rádi, si jej však našli a následně ho za toto chování zlynčovali.


Socha svobody (USA)

1.

Ačkoliv dostali Američané sochu darem od francouzského sochaře, za podstavec, na kterém nyní stojí, si museli zaplatit sami.

2.

Americká města se přela o tom, komu bude socha nakonec náležet. Boston a Filadelfie byli hlavními protivníky, nakonec však obě města porazil New York.

3.

V minulém století dostala socha soukromou „plastickou operaci“. Změny prodělal její obličej (který museli pracovníci posunout výš), její nos a také paže (posunuli ji do lepší pozice). Ve stejném roce také dostala socha novou pochodeň.


Big Ben (Anglie)

1.

Častým omylem turistů je domněnka, že název Big Ben odkazuje k celé věži – to však není pravda. Big Ben je název zvonu, věž je od roku 2012 pojmenována po anglické královně Alžbětě II. Předtím jí Angličané říkali pouze hodinová, případně svatoštěpánská věž.

2.

Ve věži se nachází vězení. Nejkratší pobyt v něm měl roku 1880 poslanec, který odmítl přísahat věrnost královně. Byl uvězněn na jednu noc.

3.

Na vrcholu věže se nachází takzvané Ayrton Light – světlo, které mělo dát tehdejší královně Viktorii vědět, kdy se členové parlamentu nacházeli v budově po setmění. Během druhé světové války bylo světlo vypnuto, nyní bude nahrazeno zrestaurovaným.


Bílý dům (USA)

1.

Ne vždy neslo sídlo amerických prezidentů svůj typický název. Před tím, než jej šestadvacátý prezident Theodore Roosevelt pojmenoval White House, říkalo se mu Prezidentovo panství, Prezidentův palác nebo také Prezidentův dům.

2.

Oficiální rezident Bílého domu (tedy prezident) musí zaplatit za všechno jídlo, které se během měsíce projí. Pozor: prezident platí ze své vlastní kapsy.

3.

Přestože to byl George Washington, kdo vybral místo a schválil konečný design, prvními obyvateli byli až John Adams se svou ženou Abigail. První americký prezident v domě nikdy nežil.


Velká čínská zeď (Čína)

1.

Přestože je pro svět známá právě pod tímto názvem, samotní Číňané ji nazývají Dlouhá zeď nebo Drak země.

2.

Podobně jako malta, kterou používali stavitelé Karlova mostu obsahovala vejce, i malta, která u sebe drží tisíce a tisíce cihel, obsahuje jednu zvláštní ingredienci: lepkavou rýži, typickou pro tradiční čínskou kuchyni.

3.

Ačkoliv byla funkce čínské zdi jasná – chránit Čínu před nájezdy okolních národů –, svůj účel moc dobře nesplnila. Obávaný Čingischán prolomil zeď na několika místech.


Šikmá věž v Pise (Itálie)

1.

Fašistický vůdce Mussolini se pokusil stále více se naklánějící věž spravit svérázným způsobem; v základech nechal vyvrtat díry, které následně vyplnil cementem. Docílil však jen toho, že se věž naklonila ještě víc.

2.

Původně se věž nakláněla jiným směrem, avšak její výška způsobila, že se věž začala přetáčet. Zatímco původně směřovala k severu, v současnosti se naklání na jih.

3.

Stejně jako Alžbětina věž v Anglii, i věž v Pise má svůj zvon. Jmenuje se San Ranieri a býval rozezvučován jen když se blížila poprava zrádce.


Kreml (Rusko)

1.

Hvězdy zdobené rubíny na špičky pěti věží přidali komunisté. Před hvězdami trůnil na špicích císařský symbol: dvouhlavý orel.

2.

Kremelské zdi a věže postavili v 15. století italští architekti. Byly postaveny, aby nahradily zdi vyrobené ze dřeva. Kreml byl v podstatě městečkem uvnitř města.

3.

Na podstavci se uvnitř kremelských zdí nachází největší zvon světa: Carský zvon. Sice je největší, rozhodně však ne nejužitečnější: kvůli svým rozměrům se při konstrukci rozlomil, a tak nikdy nevydal ani zvuk.


Autor: Světlana Nedvědová
Zdroj: listverse.com

30 fascinujících zajímavostí o známých památkách, které jste možná neznali. Eiffelova věž, Taj Mahal, Sfinga nebo Big Ben vás možná ještě překvapí, až zjistíte, že...
Zajímavosti a novinky

 300 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ