V Andách našli stopy pravěkého člověka

30.10 2015|Věda
V Andách našli stopy pravěkého člověka

V Andách, v nadmořské výšce 4500 metrů nad mořem, byly nalezeny stopy pravěkého člověka. Vědci si doposud nemohli představit, jak by mohli pravěcí lidé v extrémních životních podmínkách And přežít.

V Andách jsou velmi těžké podmínky pro život

V peruánských Andách je nedostatek kyslíku, silné sluneční záření i extrémní chlad. Objevené pozůstatky jsou podle časopisu Science doposud nejvýše nalezené stopy pravěkého člověka.

Kunkaycha a Pukuncho

Mezinárodní tým archeologů prozkoumal dvě stanoviště – Kunkaycha, kde pravěcí lidé žili po celý rok a Pukuncho. Kolem oblasti Pukuncho lovili pravěcí lidé s největší pravděpodobností lamy Vigon. Výhodou těchto zvířat je, že jejich migrace probíhá v předvídatelném rytmu na předvídatelných místech. V období dešťů například scházejí do údolí.

V oblasti Kunkaycha byl v jeskyni nalezený zčernalý strop, což vypovídá o použití ohně. Objeveny byly také skalní rytiny a četné kamenné nástroje, které se používaly pro lov. Podle vědců je až neuvěřitelné, jak se za pouhých 2000 let pravěcí lidé aklimatizovali zdejšímu tvrdému prostředí.

Autor: AlD

V Andách našli stopy pravěkého člověka. V Andách, v nadmořské výšce 4500 metrů nad mořem, byly nalezeny stopy pravěkého člověka. Vědci si doposud nemohli představit
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ