Naši předci byli opravdu kanibalové

30.10 2015|Věda
Naši předci byli opravdu kanibalové

Pokud v minulosti existovaly jakékoliv pochybnosti o kanibalismu u našich lidských předků, dnes už tomu tak určitě není. Vědci pomocí moderních technologií podrobili skenování kosti nalezené v 90. letech v Anglii a zjistili, že skupina zde pohřbených osob byla zmasakrována, rozřezána a snědena.

Kosti obsahují stopy lidských zubů

Ostatky pocházejí z archeologického naleziště v Gough´s Cave v anglickém Somersetu, které bylo naposledy odkryto v roce 1992. Vědci se však k místním nálezům vrátili, aby je podrobili zkoumání za pomoci moderních technologií.

Radiokarbonová metoda odhalila, že ostatky, které zahrnují lidské i zvíření kosti, byly v anglické jeskyni uloženy v poměrně krátkém intervalu před zhruba 15 tisíci lety. Silvia Bello z londýnského Přírodopisného muzea oznámila, že její tým identifikoval na kostech mnohem víc detailů, než jaké byly známy z minulosti.

„Našli jsme na ostatcích jednoznačné důkazy odřezávání masa, vykloubení, stopy po lidských zubech a žvýkání. Lebky i kosti byly navíc rozbity takovým způsobem, aby umožňovaly vyjmutí výživného morku.“


Mnoho kostí, minimům hrobů

Tyto nové nálezy ukazují, že kanibalismus byl u našich dávných předků zřejmě zcela běžným chováním. Existují i důkazy o posmrtném využívání lidských lebek. Některé pozůstatky lebky měly být používány jako pokrývka hlavy.

Spoluautor studie, Simon Partiff z londýnské univerzity, dodává: „Opakujícím se znakem tohoto období lidské historie je výjimečně malé množství nalezených hrobů a také fakt, že lidské ostatky tohoto stáří běžně nacházíme na mnoha místech smíchané s odpadky.“

Vědci se vzhledem k novým poznatkům chystají na hlubší analýzu dalších kosterních pozůstatků, aby se pokusili zjistit, jak široce rozšířený kanibalismus ve skutečnosti byl a zda nešlo pouze o praktiky několika specifických kmenů, nebo o rituální zvyky.

Zdroj: BBC

Pokud v minulosti existovaly jakékoliv pochybnosti o kanibalismu u našich lidských předků, dnes už tomu tak určitě není. Vědci pomocí moderních technologií podrobili skenování ...
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ