Google vyvíjí tabletu na pomoc proti rakovině a infarktu

30.10 2015|Věda
Google vyvíjí tabletu na pomoc proti rakovině a infarktu

Společnost Google už zasahuje i do zdravotnictví. Google vyvíjí novou tabletu s nanočásticemi, která by mohla odhalit příznaky rakoviny a infarktu předtím, než se projeví a tím umožnit jejich preventivní léčbu.

Google pracuje na tabletě s nanočásticemi, která by mohla upozornit na rakovinu, infarkt a další onemocnění dříve, než se stanou vážným problémem. Pilule by měla obsahovat magnetické častice přibližně 10 000 krát menší než šířka lidského vlasu. Mikroskopické částice budou obsahovat protikátky a proteiny, které v těle odhalí přítomnost molekul nazývaných "biomarkery". Biomarkery mohou ukázat například na onemocnění jako je rakovina nebo hrozící infarkt.

"Základní představa je jednoduchá - stačí spolknout tabletu s nanočásticemi protilátek a molekul, a ty následně vypátrají jiné molekuly. Nanočástice se pohybují vaším tělem a díky tomu, že mají magnetická jádra, je můžeme kdykoliv přivolat a zeptat se jich, co viděly" vysvětloval Adrew Conrad, ředitel oddělení věd o živé přírodě v laboratořích Google "Moonshot" na úterní kalifornské konferenci WSJD.

Halo, vidíte něco?

Google tableta by podle Conrada mohla připravit o práci tisíce doktorů, kteří pečlivě vyšetřují své pacienty individuálně, protože k pozorování celých velkých měst by stačil pouze jeden lékař ve vrtulníku. "Při pohledu na zápěstí uvidíte povrchní cévy, na které stačí pouze přiložit magnet, a ten zachytí biomarkery. K zjištění, zda se v těle nevyskytuje nějaké vážné onemocnění, by stačilo jen zařízení podobné chytrým hodnikám.

"My se jich ptáme: Halo, co jste viděli? Našli jste rakovinu? Viděli jste něco, co by nasvědčovalo infarktu? Viděli jste příliš mnoho sodíku?" uvedl Conrad.

Systém znamý jako "platforma nanočástic" je nejnovějším pokusem Googlu proniknout na výdělečný trh medicíny, na kterém se utratí okolo 10% důchodu rozvinutých zemí. Pouze v Británii se ve zdravotnictví ročně utratí více než 100 miliard Liber.

Prevence nadevše

Novodobé lékařství se dnes odklání od léčení následků, kdy se nemoc stane natolik závažnou, že se projeví symptomy a pacient musí navštívit odborníka. Preventivní léčba sleduje příznaky mnohem dříve, než se stanou akutními. Preventivní nebo aktivní medicína bude vyžadovat nové způsoby sledování zdravých osob tak, aby se mohly odhalit i ty nejmenší změny. Google v červenci uveřejnil základní zdravotní studii, která je součástí tohoto úsilí a je jedním z projektů X lab. Tato laboratoř se skládá zhruba ze stovky vědců, včetně Conrada, který byl hlavním věděckým pracovníkem a diagnostikem společnosti LabCorp, která dříve vyvinula levný test na HIV.

Práce je zatím v počátcích

Google zatím nezjistil, kolik nanočástic by bylo potřeba, aby tento systém fungoval. Zároveň musí vyvinout povlak pro částice, který by umožnil navázání na buňky a detekování problému. Google tento program již uveřejnil a hledá partnery, díky kterým by tuto technologii mohl dále rozvíjet. Andrew Conrad prohlásil, že by Google neměl být provozovatelem této technologie, a že ani nebude mít přístup k datům shromaždovaným z nanočástic. Vše budou spravovat lékaři, nemocnice a společnosti, které stroje provozují. "Bylo by to jako říci, že GE ovlivňuje vaše rentgenové snímky," vtípkuje Conrad. " My jsme tvůrci této technologie a oni jsou šířitelé."

Lékařská věda přislíbila pomoc v boji proti mnoha onemocněním

Nanotechnologie jsou na tomto poli novým oborem. Kromě výhod ovšem představují také nebezpečí, a to jak pro lidi, tak i pro okolí. V případě, že by s nimi nebylo opatrně nakládáno, by mohly způsobit nezamýšlené dopady na nečekaných místech - nejen uvnitř lidského těla, ale i v širsím prostředí. Tyto nové lékařské postupy při vyšetření jsou velmi přísně kontrolovány a Google by mohl prokázat, že jejich technologie dosahuje dostatečné bezpečnosti i účinnosti. Je vysoce pravděpodobné, že Google najde partnera k dalšímu rozvoji. Podle odborníků, ale může trvat i více než pět let, než se výzkum dostane do další fáze.

Předchozí projekt X labu, který se zabýval chytrými kontaktními čočkami určenými ke sledování příznaků diabetu, byl v červenci licencovaný švícarskou farmaceutickou firmou Novartis. Tato společnost dokončí výzkum tak, aby se mohl dostat do běžné lékařské praxe.

Autor: Matěj Hurdálek

Google vyvíjí tabletu na pomoc proti rakovině a infarktu. Nová tableta s nanočásticemi Google by mohla odhalit příznaky rakoviny a infarktu, před tím než se projeví a tím umožnit jejich preventivní léčbu.
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ