Alzheimerova choroba se dá předpovědět ve virtuálním bludišti

25.10 2015|Věda
Alzheimerova choroba se dá předpovědět ve virtuálním bludišti

Vědci nově zjistili, že Alzheimerova choroba může být zjištěna celá desetiletí před jejím nástupem. Stačí se nechat otestovat ve virtuálním bludišti.

Testování ve virtuálním bludišti

Lidé ve věku 18 až 30 byli požádáni, aby procházeli virtuálním bludištěm a otestovali tak funkci určitých mozkových buněk. Test dokázal rozpoznat ty, kteří mají vysoké genetické riziko Alzheimerovy choroby. Zjištění by mohlo pomoci budoucímu výzkumu, diagnostice i léčbě.

Vědci pod vedením Lukase Kunze z německého Centra pro neurodegenerativní choroby v Bonnu říkají, že vysoce riziková skupina procházela bludiště jiným způsobem a bylo u ní zaznamenáno snížení určitého typu mozkových buněk, které se podílí na prostorové navigaci. Zjištění by mohlo pomoci najít důvod, proč je pro lidi s demencí tak náročné se dobře orientovat.

"Naše výsledky by mohly poskytnout nový základní rámec pro preklinický výzkum Alzheimerovy choroby a mohly by poskytnout neurokognitivní vysvětlení prostorové dezorientace u Alzheimerovy choroby," uvádí vědci.

Výzkum Alzheimerovy choroby

I když geny hraji v demenci velkou roli, jejich účinky jsou složité s mnoha neznámými. Dr. Laura Phippsová z Výzkumu Alzheimerovy choroby řekla, že nejnovější studie se zaměřila na zdravé mladší lidi s vyšším genetickým rizikem Alzheimerovy choroby, což naznačuje, že tito lidé mohou vykazovat změny v prostorové navigaci několik desítek let dříve, než u nich Alzheimerova choroba propukne.

"I když nevíme, zda budou příznaky Alzheimerovy choroby u těchto mladých lidí pokračovat, časté změny v mozku spojené s genetickými rizikovými faktory jsou důležité, aby pomohly výzkumným pracovníkům pochopit, proč mohou být někteří lidé k onemocnění náchylnější. Rizikové faktory pro Alzheimerovu chorobu jsou rozmanité, včetně věku, genetiky a životního stylu. Pro výzkum je velmi důležité, abychom mohli každý z těchto faktorů podrobně analyzovat," dodala Dr. Phippsová.

Autor: Jad, BBC

Alzheimerova choroba se dá předpovědět ve virtuálním bludišti. Alzheimerova choroba se dá zjistit desítky let před začátkem. Alzheimerovou chorobu nyní testuje virtuální bludiště
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ