10 úžasných faktů o radioaktivním záření a jeho vlivu na lidi

01.02 2016|Věda
10 úžasných faktů o radioaktivním záření a jeho vlivu na lidi

Radioaktivní záření je tajemná a smrtelně nebezpečná věc. I přesto existují lidé, kteří tvrdí, že tomu tak není. Ifenomén vám nabízí 10 zajímavých faktů o radioaktivitě a jejím vlivu na lidi.

1. Záznamy Marie Sklodowské Curie

Mnozí lidí vědí, že výzkum Madame Curie vedl k její předčasné smrti. Málokdo už však ví o dalších důsledcích jejich studií. Například, její záznamy jsou stále tak radioaktivní, že musí být uloženy v olověné krabici. Chcete-li se podívat na osobní věci Marie Sklodowské Curie, musíte si obléct speciální ochranný oděv a podepsat prohlášení o účasti na vlastní nebezpečí.

To koneckonců není nějak překvapivé, protože Marie nosila kusy polonia, radonu a uranu doslovně po kapsách. Ve svých experimentech s radiací pokračovala až do své smrti v roce 1934, kdy zemřela kvůli chronické nemoci z ozáření. Dokonce i dnes, kdy bylo 90 % vybavení její kanceláře vyvezeno pryč, je vnitřek považován za mini-Černobyl. Mnoho z těch, kteří žili a žijí v sousedních domech, dávají Marie Sklodowské Curie vinu za svou rakovinu.
 

2. Radioaktivní muž

V květnu 2012 náhle zastavila hasiče Mike Apatowa v Connecticutu, který byl na cestě do práce, policie. K Mikovu překvapení byla důvodem k jeho zastavení radioaktivita, kterou naměřil přístroj projíždějící policie. Jak se ukázalo, nebylo radioaktivní jeho auto, ale Mike sám. Když začali pátrat, jak je to možné. Vzpomněl si Mike, že byl ten den v nemocnici, kde mu za přítomnosti radioaktivního materiálu dělali jistou analýzu. Použité množství bylo tak nešťastné, že stačilo na spuštění detektoru radioaktivního záření v policejním autě.
 

3. Radioaktivní test nosohltanu

V letech 1948 až 1954 proběhl ve školním obvodu města Baltimore docela nešťastný experiment, známý jako Nasal Radium Irradiation of Children, při kterém lékaři z univerzity Johna Hopkinse ozařovali nosy dětí radonem. Do nosů dětí bylo umístěno několik kovových tyčinek s utěsněnými kapslemi, které obsahovaly 50 miligramu radonu-226.

Rodičům i dětem bylo řečeno, že tato metoda bude u dětí bránit rozvoji zánětu středního ucha a rozvoji mandlí. Pravdou bylo, že doktoři testovali účinky záření na dlouhodobou ztrátu sluchu a schopnost léčit řadu nemocí, včetně alergií a nachlazení. Výsledkem byly děti s mnoha případy různých typů rakoviny hlavy a krku.
 

4. Sterilita

Dlouho předtím, než lidé přistáli na Měsíci, vědci studovali vliv vesmíru na lidský organismus. Jedním z největších problémů byl dopad záření na reprodukční systém astronautů, který byl stejný jako u zaměstnanců jaderných elektráren. Dr. C. Alvin Paulsen a Dr. Carl Heller provedli studii, ve které zkoumali, jaké množství radioaktivního záření způsobí sterilitu u mužů. Studovali také specifické účinky záření na určité buňky varlat, na vylučování hormonů a na dobu, po kterou jsou buňky reprodukovány v radioaktivním prostředí.

V souvislosti s tím vznikl jeden z nejodpornějších pokusů ohledně radioaktivního záření, který byl proveden na 67 vězních z Oregonu a 131 vězních z Washingtonu v letech 1963 až 1973. Vězňům byla výměnou za ozařování nabízena jako náhrada možnost podmínečného propuštění a 5 USD za měsíc. Vězni byli ozařování 400 rad po dobu 10 minut, aniž by byli informováni o skutečných rizicích.
 

5. Tajemné radioaktivní jezero v Tunisku

Když se uprostřed vyprahlé tuniské pouště náhle objevilo obrovské jezero, lidé se radovali. Pláž Gafsa, jak bylo nazváno pobřeží jezera, se stala okamžitě populární atrakcí pro všechny Tunisany, kteří se trápili místními vedry. Jen dva týdny poté, co se jezero objevilo, vydaly úřady varování, že koupání v jezeře Gafsa je nebezpečné, protože vědci se obávají, že tamní voda je radioaktivní, protože se v oblasti těžila celá řada fosfátu. Ačkoliv vědci stále nevědí, jak přesně jezero vzniklo, věří, že to byla seismická aktivita, která vytvořila ve skále trhlinu, přes kterou se dostaly na povrch podzemní vody.



Jezero Gafsa v Tunisku
 

6. Radonová voda

V roce 1920 byla radioaktivita velmi módní. Eben Byers se rozhodl zkusit ozařování radonovou vodou, které bylo společností Bailey Radium Laboratorie inzerováno jako lék na artritidu, revma, duševní nemoci, rakovinu žaludku a impotenci. V důsledku reklamy firmy vlastněné lékařem s falešným diplomem vypil bohatý průmyslník a sportovec 1500 lahví s radonovou vodou.

Poté začal bezdůvodně hubnout a mít bolesti kloubů, hlavy a čelisti. Radiolog byl v šoku, když se ukázalo, že v důsledku pití radonové vody se zuby Byerse doslova rozpadaly. Byers zemřel v roce 1932 po několika operacích, během kterých mu byly odstraněny velké části horní i dolní čelisti. To byl je jediný příklad. Ve skutečnosti radonovou vodu pily tisíce lidí.
 

7. Incident Goiania

V září 1987 se Roberto dos Santos Alves a Wagner Mota Pereira se rozhodli demontovat částečně zhroucenou budovu nemocnice Goianio de Radioterapia - Institut pro radioterapii. Když demontovali tamní zařízení, najednou jim začaly v těle silné záškuby a na rukou se jim objevily popáleniny. O dva dny později se Pereira obrátil na místní nemocnici, kde mu mylně diagnostikovali podrážděný žaludek a poslali ho domů.

16. září našli při plenění kapsli plnou vysoce radioaktivního chloridu cesného. Pomocí šroubováku se snažili kapsli rozlousknout a získat z ní nádherně zářící modrou látku. Lupiči podivnou látku prodali jako talisman, který má nadpřirozené schopnosti. Dokonce pozvali své přátelé a rodinu, aby se na bizarní látku podívali. Do dvou týdnů po kontaktu s radioaktivní látkou, která šla doslova z ruky do ruky, onemocněly desítky lidí a čtyři lidé zemřeli. Zhruba 112 000 lidí muselo být zkontrolováno na radioaktivní kontaminaci. U 249 z nich byla zjištěna zvýšená hladina radioaktivity. Muselo být dokonce zničeno několik domů. Časopis Time označil nehodu jako jednu z nejhorších jaderných katastrof na světě.
 

8. Jaderní podvodníci

I přes rozsáhlé výzkumy o škodlivosti jaderného záření, stále existují lidé jako Galen Winsor, kteří věří, že radiace je relativně neškodná. Protože pracoval v jaderném průmyslu přes 35 let, dospěl Winsor k závěru, že všechny mutace vzniklé v důsledku radiace, jsou úplným nesmyslem. Poté, co byl v roce 1965 uzavřen závod na zpracování jaderného odpadu v Kalifornii, který pomáhal navrhovat a stavět Windsor, zůstalo tam 170 tun vyhořelého radioaktivního paliva.

Winsor začal plavat v nádrži plné ozářené vody plutoniem a uranem v areálu závodu. Proslul také přednáškami o bezpečnosti radioaktivního záření, které pořádal v 77 městech. Prohlásil také, že téměř všichni jeho kolegové s jeho názorem souhlasí, jen se o tom bojí mluvit otevřeně. Řekl také, že vláda se snaží skrýt neškodnost záření kvůli obavám z masivním krádeží radioaktivních látek. Winsor zemřel v roce 2008. Příčina jeho smrti zůstala utajena.
 

9. Tajemný výbuch

Vědci, kteří se zabývají studiem letokruhů stromů, zjistili, že přibližně před 1200 lety došlo k abnormálně velkému jadernému výbuchu. Po něm se v atmosféře náhle objevilo 20 krát více radioaktivních izotopů uhlíku. Vědci vyloučili jako možné příčiny sluneční erupci a gama záření ze supernovy, protože k výbuchům z těchto důvodů došlo v roce 1006 a 1054. Tajemný výbuch byl však výrazně silnější a jeho příčina zůstává i nadále záhadou.
 

10. Bionerd23

Nástupcem Galena Winsora je žena známá pod pseudonymem Bionerd23. Její videa způsobila na YouTube hodně humbuku. Bionerd23 se nebojí radiace a doslova žije v černobylské zóně a často dělá dost podivné věci. Smělá Bionerd23 sbírá kousky radioaktivního paliva, lije si na ruky rtuť, bere do rukou kousky uranu a podobně. Stejně jako Winsor i ona tvrdí, že radioaktivita není v malých dávkách příliš nebezpečná.



Autor: Jad

10 úžasných faktů o radioaktivním záření a jeho vlivu na lidi. Radioaktivní záření je tajemná a smrtelně nebezpečná věc. I přesto existují lidé, kteří tvrdí, že tomu tak není.
Zajímavosti a novinky

 509 
  Komentáře ( 3 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Vojtěch|07.02 2016 21:35
Musím říci že tento článek je opravdu bulvární. Pracuji v jaderném výzkumu a Něco je nepodložený blábol něco je "nafouklá bublina". Pravdou je že Galen Winsor měl svým způsobem pravdu. Neboť jevy stochastické (dlouhodobé působení malé intenzity záření) nejsme a nebudeme schopni přesně zmapovat. či-li mi zkutečně nevíme jak nebezpečné jsou malé dávky způsobené radiačním zářením. Některé studie zkutečně odkazují na zdravotně přízniví vliv malé dávky záření (viž. radonové koupele (lázně) a radonové jeskyně). Bohužel to není nikdo schopen dokázat (ani vyvrátit) takže s ohledem na bezpečnost obyvatel je děláno vše pro to aby ta malá dávka zůstala co jen nejmenší jde.

To je bohužel důsledek (a to že radiace není vidět) že mají lidé iracionální strach a vznikají pak takovéto bludy a polopravdy
Odpovědět
 1 
Angiee|19.08 2017 18:58
:D Hezké pravopisné chyby. :D To ta radiace, co? :DDDD
Odpovědět
 15 
Vojtěch|18.11 2021 16:30
ne dysortografie ale nebudu to nikomu vysvětlovat. přeci jen se to dnes zneužívá a vám to jako argument nebude stačit
Odpovědět
 1