5 faktů o mozku, které vám změní život

01.08 2021|Věda
5 faktů o mozku, které vám změní život

Lidský mozek je výkonnější, než si myslíme. Můžeme jej trénovat a zlepšovat jeho funkce. A to určuje, jaký bude náš život. Ifenomén pro vás má některá fakta o mozku, která vám mohou změnit život - v mnoha případech stačí jen změnit postoj.

1. Mozek nezná rozdíl mezi realitou a fantazií

Mozek reaguje na všechno stejně. V tom smyslu, že pro něj není žádný rozdíl mezi objektivní realitou a fantazií. Z toho důvodu je možné využívat tzv. placebo efekt.

V případě, že si mozek myslí, že užívá určité léky, reaguje na ně odpovídajícícm způsobem. Pacientovi stačí jen ten pocit, že dostal svůj lék. Nevadí, že ve skutečnosti dostal jen pilulku cukr nebo jiné látky bez jakýchkoliv účinků. Podobně, ale v opačném pořadí funguje notsebo efekt. Pokud se hypochondr dívá na večerní zprávy a slyší o propuknutí nové nemoci, může začít dokonce fyzicky pociťovat příznaky.

Dobrou zprávou je, že když se na svět podíváte přes růžové brýle, pravděpodobně se budete často cítit šťastně, v důsledku abnormálně vysokých hladin serotoninu (hormonu radosti) v krvi. Jakékoliv myšlenky nebo sny o skvělé budoucnosti tak mohou zlepšit vaši fyzickou kondici tady a teď.

2. Vidíte to, o čem nejvíce přemýšlíte

Ať přemýšlíte o čemkoliv, stane se to základem vaší zkušenosti. Například, pokud si koupíte nové auto, od té doby si pravděpodobně začnete všímat té značky ve vašem městě. Faktem je, že po zakoupení auta o něm budete přemýšlet mnohem častěji než doposud.

Proč je důležité to vědět? Znamená to, že z jakékoliv stresující situace se můžete vymanit pouhým přeprogramováním svého myšlení. Na druhou stranu, pokud se pokusíte analyzovat politickou situaci, která je prezentována v různých médiích, věřit budete pouze těm médiím, které odrážejí váš vlastní úhel pohledu.

Je tu však ještě jedna věc. Všimli jste si někdy, že lidé se stejnými zájmy se velmi rychle sdružují? Je pravděpodobné, že pozitivní lidé se budou kamarádit s pozitivními lidmi a hypochondři s hypochondry. To ale není náhoda. Chcete-li něco ve svém životě změnit, začněte změnou myšlenkových vzorců.

3. Mozek pracuje většinu času na autopilota

Průměrný lidský mozek generuje zhruba 60 tisíc myšlenek za den. Více než 40 000 z nich jsou stejné myšlenky, které jsme měli v hlavě včera. To je důvod, proč je tak snadné sklouznout do víru negativního vnímání života. A také je to důvod, proč je často nutné přecházet z vědomí do nevědomí a vyčistit si mozek.

Negativní myšlenky ve vás mohou vzbudit úzkost a stres, a to i když ve skutečnosti nemáte opodstatněný důvod. To opravdu ničí imunitní systém, který je nucen na stres a úzkost reagovat.

Trénujte svůj mozek. Dejte mu více šancí prožívat pozitivní myšlenky. Čím více se budete snažit, tím to pro vás bude lehčí. Jednejte v životě vědomě - pokuste se dostat všechny nevědomé procesy pod kontrolu. Cílem je, aby většina vašich myšlenek byla pozitivní.

4. Pravidelné vypnutí je velmi důležité

Lidé se často doslova utápějí v tisíce negativních myšlenkách, které jim uvíznou v hlavě na několik dní. Takže je potřeba vypnout. To umožní vašemu imunitnímu systému si trochu oddechnout, aby jste byli zdravější a šťastnější.

Nejjednodušším způsobem, jak na pár minut vypnout mozek, je meditace. Je to velmi pohodlný a účinný nástroj. Mezi další aktivity pak patří třeba dovolená. Stačí si jen vybrat vhodnou aktivitu - lyžování, potápění, turistiku. Cílem je, abyste se co nejvíce soustředili na vzrušující
proces a vyčistili si hlavu.

5. Můžete změnit svůj názor. Doslova. Fyzicky

Když se soustředíte na nějakou duševní činnost, váš mozek v tu chvíli aktivně vytváří nové nervové spoje. Tento proces biologové nazývají neuroplasticita. Zde je návod, jak to funguje.

Pokud si myslíte, že nejste schopni zhubnout, časem své přesvědčení zesílíte. Ale pokud jej nahradíte podvědomou vírou v myšlenku:"Jsem ve skvělé kondici", pak váš mozek bude každou chvíli budovat nové nervové spoje. Časem si začnete všímat nových možností, které vám umožní, abyste tuto podvědomou myšlenku přeměnili do reality.

Z toho všeho vyplývá, že máte realnou možnost podmanit si svou mysl a změnit svůj život. Máte možnost dosáhnout všeho, co si jen budete přát. Nejdůležitější věcí však je VĚŘIT. Každý fyzický proces začíná u myšlenky, která vzniká ve vaší mysli!

Autor: Jad

5 faktů o mozku, které vám změní život. Ifenomen pro vás má některá fakta o mozku, která vám mohou změnit život - v mnoha případech stačí jen změnit postoj.
Zajímavosti a novinky

 571 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ