HIV už není smrtelná nemoc

08.12 2015|Věda
HIV už není smrtelná nemoc

Objevy v oblasti medicíny a farmacie vedly k tomu, že virus HIV se už neřadí mezi smrtící viry. Nyní je HIV klasifikován jako chronická nemoc. Spadá tedy do stejné kategorie jako cukrovka nebo kardiovaskulární onemocnění.

Průměrný délka života osob s HIV se zvyšuje

Americké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) vydalo statistiky o tom, že se zvýšila průměrná délka života u pacientů s HIV. U mužů se délka zvýšila o 34 %. Jestli se v roce 1987 dožívali v průměru 37,9 let, v roce 2013 se dožívali v průměru již 50,8 let. U žen s HIV se průměrná délka života zvýšila z 35,2 let na 49,7 let, tedy o 41,2 %. Aby se lidé s HIV mohli dožít vyššího věku, je třeba, aby se jim dostalo ošetření v nejranějších fázích nemoci. O účinnost antiretrovirální terapie u není pochyb. Podle statistik se snižuje pravděpodobnost přenosu viru na další osoby dokonce i u pacientů s oslabeným imunitním systém.

Důležitá je včasná léčba

Důvodem, proč lékaři přesunuli HIV z kategorie smrtících nemocí do kategorie chronických onemocnění je i to, že hlavním problémem pro pacienty s HIV není konečná fáze (AIDS), ale vedlejší účinky léků a obecná náchylnost k infekcím v důsledku nízké imunity. Lidé s HIV jsou odkázání na velké množství léků, které musí v průběhu desítek let brát, aby udrželi své zdraví pod kontrolou. Nicméně, jejich život se nyní nějak neliší od života lidí s jinými chronickými onemocněními. Vývoj medicíny tedy konečně dokázal změnit smrtelnou nemoc na chronické, zatím neovladatelné onemocnění.

Autor: Jad

HIV už není smrtelná nemoc. Objevy v oblasti medicíny a farmacie vedly k tomu, že virus HIV se už neřadí mezi smrtící viry. Nyní je HIV klasifikován jako chronická nemoc.
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ