Proč nenávidíme zvuk vlastního hlasu

10.04 2020|Věda
Proč nenávidíme zvuk vlastního hlasu

Tisíce lidé nemohou slyšet vlastní hlas, často ho i nenávidí. Lidé svůj vlastní hlas slyší jinak, než ho slyší ostatní. Lidé tuto zvláštnost objevili poprvé až v dobách, kdy bylo vynalezeno nahrávání zvuku na reprodukční přístroje.

Nemůžu poznat svůj hlas

Mnoho zpěváků, včetně těch nejznámějších, si poté, co slyšeli své nahrávky stěžují, že na nich nemohou poznat svůj hlas. V dávných dobách si zpěváci mysleli, že je to vina nedokonalosti technických prostředků a věřili, že určité zkreslení hlasu je nevyhnutelné. Ani zvuk na kazetách a magnetických páskách nebyl dokonalý. V současné době se používají k zaznamenávání zvuku digitální media, avšak zpěváci se ani na nich nepoznávají. Tak v čem je tedy problém, když je jejich hlas nahrán téměř dokonale? Výzkumy ukazují, že svůj hlas slyšíme jinak, než jej slyší lidé kolem nás.

O charakteru zvuku

Každý milovník hudby, který zkusil zlepšit zvuk na svých reproduktorech, přesně ví, že jestli dostane reproduktor z dřevěného těla, bude zvuk zcela odlišný. Zmizí basy a hudba bude znít tak nějak ochuzeně. Faktem je, že dřevěné tělo, ve kterém jsou uloženy reproduktory, má své vlastní rezonanční frekvence, které zvýrazňují některé části zvukového spektra a zlepšují zvuk. Přibližně stejně to probíhá i u zpěvu. Pouze s tím rozdílem, že roli dřevěného těla reproduktoru zastává naše lebka. Ta má své akustické vlastnosti, které významně ovlivňují vnímání zvuku. Vibrace, které vznikají v každém elementu složitého oscilačního systému, a to zejména v kostech lebky, mění vnímání zvuku, který všichni ostatní slyší jen jako pohyb vzduchu s určitou frekvenci.

Řešení

V poslední době vědci zjistili, že pěvecký talent je dán nejen krásou hlasu a hudebního sluchu, ale i schopností vnímat zvuky tak, jak je slyší posluchači. Nicméně, i nejlepší umělci při práci v nahrávacím studiu používají sluchátka, které jim mají zabezpečit stoprocentní zpětnou vazbu. Každý člověk si myslí, že jeho hlas je hlubší, bohatší a výraznější, než ve skutečnosti je. To je důvod, proč nemáme rádi nahrávky svých projevů.

Autor: Jad

Proč nenávidíme zvuk vlastního hlasu? Mnoho lidí nenávidí svůj vlastní hlas, nesnesou ani nahrávky vlastního hlasu. Dokonce i zpěváci. Proč tomu tak je?
Zajímavosti a novinky

 560 
  Komentáře ( 3 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
David|09.03 2019 09:14
Takže tak jak se slyším na nahrávce, mě tak slyší i ostatní lidi, nebo mě slyší tak jak když se slyším já?
Odpovědět
 16 
Pavel|14.12 2020 13:18
Ty vole, Davide
Odpovědět
 2 
František|27.02 2021 18:54
Z nahravky se slysite tak, jak Vas slysi ostatni. Vy se slysite eustachovou trubici cely zivot a z nahravky se najednou slysite usima, tak, jak Vas slysi ostatni :
Odpovědět
 4