Norsko je prvním státem na světě, který ruší FM radio

28.04 2015|Technika
Norsko je prvním státem na světě, který ruší FM radio

Norsko bude první zemí na světě, kde bude zrušeno klasické FM radio. Postupně jej totiž pohlcuje digitalizace. Norové o radio nepřijdou, jen už nebude v klasické FM podobě.

Ladění rádiových frekvencí bylo ve své době jedním z nejpopulárnějších způsobů získávání informací, stejně jako zdrojem poznání a zábavy. Nyní význam rádiových vln postupně upadá, protože čím dál více lidí dává přednost jiným informačním zdrojům. Tato tendence se objevuje po celém světě, nicméně jako první na ni zareagovalo Norsko. Už v roce 2017 bude v této severské zemi vysílání FM frekvencí přerušeno. Všechna rádia se stanou digitálními.

O ukončení epochy rádiového vysílání informoval norský ministr kultury. Přenos informací na FM-frekvencích do budoucna odmítl svým vyjádřením přímo na národní úrovni. Norští posluchači s digitálním přenosem získají různorodější, kvalitnější a bohatší obsah. Na digitální vysílání přestoupilo v Norsku už dvaadvacet kanálů, zatímco tradičního FM pásma využívá již jen pět stanic. Jak ukazují místní průzkumy, každodenně využívá digitální rádio již 56 procent obyvatel.

Digitální vysílání poskytuje kvalitnější obsah

Norsko se stalo první zemí, která oficiálně oznámila takovéto plány. V jiných zemích se přechod k digitálnímu vysílání nachází teprve na svém počátku, v některých regionech s jeho zavedením sotva začali. Představitel Norské společnosti pro vysílání Thor Gjermund Eriksen okomentoval událost následujícími slovy: „Je to významný den pro všechny, kteří milují rádio. Rozhodnutí ministra kultury nám dává možnost soustředit všechny naše zdroje a prostředky na vytváření různorodého a opravdu kvalitního obsahu. Tento náš úkol chápeme jako nejdůležitější.“

Frekvenční modulace (Frequency Modulation, FM) byla patentována v roce 1933. Technologie nicméně, nehledě na svou téměř stoletou historii, pomalu ustupuje do pozadí. Nejedná se přitom o lokální záležitost. Rozšíření digitálního rozhlasové vysílání (DAB) je úkolem i v Česku. Pilotním vysíláním ze strahovského vysílače je pokryto asi 802 tisíc posluchačů z Prahy a středních Čech. Rozšíření digitálního rozhlasového vysílání je v plánu.

Vysílání na FM frekvencích bychom však neměli pohřbívat předčasně

Na straně této upadající technologie stojí stále velké množství posluchačů po celém světě a široké pokrytí, které umožňuje zpříjemnit si cestu autem nebo pobyt na chatě či zahradě, kam nedosahuje signál digitálních operátorů. Rádiové vysílání je v dnešní době asi nejlevnějším způsobem přenosu informace. Nejsou k němu potřeba žádné smlouvy ani předplatné a pro příjem rádiových vln stačí jednoduchý přístroj s anténou. I tak lze očekávat, že Norsko budou následovat i další země a rozšíření FM vysílání bude menší a menší.


Autor: MaK

Norsko se chystá na zrušení všech FM radiových stanic do konce roku 2017. Norsko bude první zemí na světě, kde bude zrušeno klasické FM radio. Postupně jej totiž pohlcuje digitalizace. Norové o radio nepřijdou, jen u
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ