7 mýtů o smartphonech, na které můžete ihned zapomenout

06.12 2015|Technika
7 mýtů o smartphonech, na které můžete ihned zapomenout

I když smartphony ještě nezaplavily celý svět, všechny rozvinuté země už dobily. Multimediální telefon používá více než 80 % všech mobilních uživatelů. Ifenomén pro vás připravil seznam mýtů o smartphone a mobilních telefonech, které jsou stále velmi rozšířené, a to navzdory skutečnosti, že jsou buď nepravdivé nebo zastaralé.

1. Vypínání aplikací výrazně zvýší životnost baterie

Ukazuje se, že nejpopulárnější rada, jak prodloužit výdrž baterie u smartphonu není nic jiného než mýtus. Podle Skotiho Lovelesse, odborníka ze speciální sekce maloobchodních prodejen Apple Store, pravidelné vypínání aplikací spíše energii vezme než přidá. "Při opětovném otevření aplikace musí smartphone znovu vše stahovat, což je méně efektivní, než kdyby program stále běžel.

2. Aktivace leteckého režimu ušetří spoustu energie

Tento režim skutečně pomůže ušetřit energii baterie, ale zdaleka ne tolik, jak se obyčejně předpokládá. Během výstavy telefonů v Japonsku odborníci testovali mnoho způsobů, jak ušetřit životnost baterie, z nichž jedním z nich bylo právě testování chytrého telefonu v leteckém režimu. Při prohlížení videí v tomto režimu se podařilo ušetřit pouze půl hodiny dalšího provozu.

3. Je třeba používat pouze originální nabíječku

Technický expert Ken Shirriff testoval stabilitu, kvalitu a účinnost několika nabíječek a porovnával je. Ukázalo se, že nejhorší nabíječky byly pirátské verze originálu, které dokonce mohly způsobit těžké poškození smartphonu. Navzdory tomu, že původní nabíječka měla nejlepší výsledky, Shirriffa příjemně překvapily nabíječky určité značky nesouvisející s výrobou smartphonů, jako například nabíječky Belkin a KMS.

4. Čím více megapixelů fotoaparát má, tím lepší má kvalitu obrazu

Výrobci digitálních fotoaparátů a smartphone mezi sebou soupeří o zákazníka pomocí snadno porovnatelných parametrů. Ti, kteří se v problematice digitální fotografie příliš neorientují, tak často vybírají přístroj podle počtu megapixelů, které dokáže fotoaparát zaznamenat. A výrobci se předhánějí, kdo nabídne vyšší rozlišení. Jenže vyšší rozlišení může paradoxně znamenat nižší obrazovou kvalitu. Více pixelů při zachování velikosti čipu totiž často způsobuje větší šum, který výslednou fotografii nepříjemně degraduje.

5. Baterii je nutné před dalším nabíjením zcela vybít

Tato rada se objevila ještě předtím, než začaly smartphony používat lithium-iontové baterie. Pro majitele starších modelů byla tato rada užitečná, protože baterie telefonu měly paměťový efekt, díky kterému si při plném vybití pamatovaly své kapacity. Dnes můžete chytré telefony nabíjet kdykoliv.

6. Nenechávejte smartphone nabíjet přes noc

Mnozí věří, že při nabíjení smartphone hrozí přehřátí. Ale pokud zrovna nepoužíváte nabíječku zakoupenou na čínské tržnici, mělo by být všechno v pořádku. Shane Broeski, výrobce nabíječek Farbe Technik vysvětlil, že moderní smartphony jsou dost chytré, aby po dobití baterky dokázaly nabíjecí proces samy ukončit.

7. Nepoužívejte mobilní telefon v letadle

Moderní letadla se mohou pochlubit velmi citlivými navigačními radio přístroji, stejně jako speciálními anténami. Podle odborníků může mobilní zařízení skutečně tato zařízení ovlivnit. Smartphone v drtivé většině případů vůbec nic nevysílá a jeho přítomnost kdekoliv se nijak neprojevuje. Většinu doby je to jen pasivní radiopřijímač, který poslouchá základnovou stanici, jestli se po něm náhodou neshání.

V takovém stavu by tedy v letadle ani nikde jinde vadit neměl. Jenže čas od času, i když netelefonujete, neposíláte SMS ani nepřenášíte data, se samozřejmě může stát, že síť po něm něco chtít bude a telefon se bude muset ohlásit. To „něco“ může být buď pouze hlášení o tom, že je stále na příjmu (tzv. Location Area Update) a nebo navázání spojení za účelem příjmu hovoru, SMS, MMS či jiných dat přes GPRS (např. hlášení přes Push to talk).

V okamžiku, kdy nastane případ, kdy mobilní telefon začne aktivně vysílat, vznikne uvnitř kovové konstrukce letadla (nikoliv nepodobné Faradayově kleci) nestacionární elektromagnetické pole. To způsobí, že na každém nestíněném elektrickém vodiči se, byť v nepatrné míře, začne indukovat elektrické napětí. Ne každý vodič klíčových palubních systémů je však dokonale odstíněný a ne každá ochrana proti elektromagnetickému rušení v letadle musí být na 100 % funkční. Existuje tedy jistá pravděpodobnost, že i nepatrně veliké naindukované napětí by mohlo ovlivnit některý z palubních systémů letadla. A právě kvůli existenci této pravděpodobnosti je zakázáno mobilní telefony v letadle používat.

Autor: Jad

7 mýtů o smartphonech, na které můžete ihned zapomenout. Ifenomen pro vás připravil seznam mýtů o smartphone a mobilních telefonech, které jsou stále velmi
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
abbe|09.12 2015 14:59
Pět minut píšu a pak mi to zmizí? S takovám webem jděte do hajzlu.
Odpovědět
 -1