Apple chce od roku 2020 začít produkovat automobily

30.10 2015|Technika
Apple chce od roku 2020 začít produkovat automobily

Fámy o tom, že americká technologická společnost Apple v tajnosti pracuje na svém vlastním autě, se na veřejnosti šíří už dlouho. Lidé, kteří mají o této problematice znalosti, nyní tvrdí, že Apple plánuje začít s produkcí svého elektrického vozu už od roku 2020.

Plán uvedení vozu na trh je více než ambiciózní

Takto malý časový horizont (zavedení výrobci automobilů zpravidla stráví vývojem nového auta pět až sedm let, pozn. red.) svědčí o agresivních a ambiciózních cílech tohoto projektu. Předpokládá se, že pokud Apple svůj plán dodrží a do pěti let se svým elektromobilem přijde, mohl by být nečekanou konkurencí pro společnosti jako je Tesla Motors nebo General Motors.

Obě totiž pro rok 2017 připravují odhalení elektromobilu, který bude mít dojezd na jedno nabití větší než 200 mil (322 kilometrů) a jeho cena nepřesáhne 40 tisíc dolarů (980 tisíc korun). Několik automobilových serverů už se shodlo na tom, že vstup společnosti Apple na trh s elektromobily bude opravdovým vstupem do věku elektricky poháněných vozů.

O první pokoření Tesly se bude pokoušet GM, o jehož schopnostech vyrobit lepší elektromobil se však pochybuje. Apple je ovšem zcela jiný soupeř a podle prvních odhadů lze očekávat, že přijde s novými revolučními prvky, které by z něj mohly udělat jedničku na trhu s elektromobily.

Peněz je dost, Apple proto zkouší opět expandovat

Firma s nakousnutým jablkem ve znaku ve čtvrtém čtvrtletí vykázala rekordní zisk 18 miliard dolarů a aktuálně má k dispozici 178 miliard dolarů volného kapitálu v hotovosti. V kombinaci se svými zkušenostmi ze světa technologií tak bude mít jisto jistě dostatek kapacit pro vyrobení špičkového automobilu na elektrický pohon.

Expanzí do automobilového průmyslu Apple předvádí opět stejnou cestu, na kterou už se ve své historii několikrát vydal. Společnost přece nebyla první, kdo vyráběl hudební přehrávače. Nebyla ani první ve výrobě smartphonů a pustila se do těchto odvětví až poté, co byly tyto kategorie produktů vytvořeny.

Tuto politiku rovněž Apple efektivně využívá k tomu, aby se z výrobků konkurence poučil o chybách a nedostatcích, které následně na svých produktech dovede k dokonalosti. To samé je zřejmě nyní jeho cílem při budování Apple auta. Oficiálně však zatím nic neexistuje ani není v plánu. Představitelé společnosti totiž i nadále odmítají veškeré informace ohledně vývoje vozu komentovat.

Tesla udělala z elektromobilu plnohodnotnou kategorii aut

Inspirací pro elektrický vůz jakožto potenciálně úspěšný produkt budoucnosti přinesla nejen Applu, ale celému světu společnost Tesla, které se jakožto startupu podařilo vyvinout elektromobil a začít jej i sériově vyrábět. Mnoho technologických společností si náhle uvědomilo, že vstup tradičních baterií do automobilového průmyslu není tak složitý, jak se předpokládalo.

Elektromobily Tesla navíc na trh přišly v době, kdy se výrobci aut a technologií na celém světě marně pokoušeli přijít s novým výrazným technologickým pokrokem, o který se usilovně snaží i firmy v Silicon Valley. Například Google do vývoje svého autonomního vozu bez ustání investuje už od roku 2010. Nyní existuje šance, že se do tohoto kolotoče přidá i Apple.

Žaloba ohledně baterií ukazuje snažení Applu

Podle expertů trvá tradičním značkám vývoj nového automobilu pět až sedm let. Pokud by nějaká společnost chtěla začít s vývojem vozu od nuly, trvalo by to podle nich spíš deset let, protože automobil je velmi komplexní technologický stroj, jehož vývoje lze jen těžko urychlit.

Žaloba, podána na Apple tento měsíc, ukazuje, že to společnost s elektromobilem zřejmě myslí vážně. Už v červnu loňského roku měla společnost začít s „agresivní kampaní, která měla za cíl ukrást“ zaměstnance společnosti A123 Systems, výrobce baterií z Massachusetts. Aspoň tak to stojí v žalobě. Apple měl zaměstnat celkem pět osob, přetažených z A123 a zároveň se údajně podle znění žaloby pokusil přetáhnout experty na baterie také ze společností LG Chem, Samsung Electronics, Panasonic, Toshiba a Johnson Controls.

Společnost Apple se podle A123 snaží vybudovat divizi na výrobu baterií, aby mohla začít konkurovat ve stejném oboru, jako firma z Massachusetts. Jako první se Applu měl loni v červnu upsat Mujeeb Ijaz, bývalý inženýr Fordu, který měl na starosti vývoj technologií v A123. Firma má údajně přímé důkazy, že Ijaz u Applu využívá dokumenty technologické divize svého bývalého zaměstnavatele, kterou sám vedl.

Za přestup k Apple 6 milionů na ruku a o 60% vyšší plat

Generální ředitel a zakladatel společnosti Tesla Elon Musk řekl tento měsíc novinářům z Bloomberg Businessweek, že se Apple už několik měsíců konstantně snaží přetáhnout řadu jeho pracovníků a expertů k sobě. Toto snažení je přirozené, protože právě ve společnosti Tesla nyní pracují lidé, kteří už mají zkušenosti s vývojem sériového elektromobilu, který je bez pochyby také cílem snažení Applu.

Podle Muska Apple některým jeho lidem v případě přestupu nabídl okamžitý bonus ve výši 250 tisíc dolarů (6,12 milionu korun) a navýšení jejich stávajícího platu až o 60 procent.

Zdroj: Bloomberg

Fámy o tom, že americká technologická společnost Apple v tajnosti pracuje na svém vlastním autě, se na veřejnosti šíří už dlouho. Lidé, kteří mají o této problematice znalosti, nyní tvrdí, že Apple ...
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ