Britský autobus jezdí na lidské výkaly a potravinový odpad

08.04 2015|Technika
Britský autobus jezdí na lidské výkaly a potravinový odpad

Provozovatel autobusové služby A4, která zajišťuje spojení mezi městy Bristol a Bath ve Velké Británii, má na této lince skutečně unikátní autobus. Proč? Jak už možná obrázek napovídá, jezdí v přeneseném slova smyslu na lidské výkaly.

Autobus, který pohání výkaly jeho cestujících

První britský „bio-bus“ je poháněn bio metanem, což je plyn, který je produkován v procesu zpracovávání odpadů, které obsahují zejména lidské výkaly a odpad z potravin. S plnou nádrží je tento ekologický autobus schopen údajně urazit až 186 mil, tedy 300 kilometrů.

Během svého provozu navíc bio bus produkuje o 30 procent méně emisí, než jeho protějšky poháněné dieselovými motory. Svůj ostrý provoz zahájil autobus na bio metan tento týden a každý měsíc by měl přepravit celkem 10 tisíc pasažérů mezi letištěm v Bristolu a historickým městem Bath.

Pohon pro autobus vyrábí lokální čistička odpadních vod GENeco. Přeneseně tak lze říct, že autobus de facto pohání lidé, žijící v okolí jeho trasy, respektive jejich výkaly a další odpad. Mnoho osob, díky kterým se autobus pohybuje, jej velmi pravděpodobně bude i používat.
Podle dat společnosti GENeco může autobus na energii vyprodukovanou z výkalů jedné osoby ujet přibližně 37 mil, což je bezmála 60 kilometrů. I když autobus zdobí obrázky osob, spokojeně sedících na toaletě, rozhodně se v něm ani za ním nešíří žádný zápach.

Veškerý odpad je totiž v čističce rozložen za pomoci specifických baktérií. Ty dokáží rozložit bio odpad na metan a oxid uhličitý. Během tohoto procesu jsou rovněž odstraněny všechny nečistoty, takže výsledný produkt ani trochu nezapáchá, jak by se někomu na první pohled mohlo zdát.

Odpad jako velmi efektivní zdroj energie

Bio bus je posledním vynálezem, který má v praxi ukázat, že odpad, který produkuje lidské tělo, může být použit jako velmi efektivní zdroj „zelené“ energie. Velká Británie je v jistém smyslu průkopníkem v tomto odvětví energetiky. Lidské výkaly zde celoročně vytápějí už tisícovku domácností.

Předpoklady expertů ukazují, že produkce bio metanu z odpadních vod by mohla nahradit přibližně 10 procent celkové spotřeby plynu, pokud by byl veškerý odpad v zemi beze zbytku zužitkován.

Zdroj: cnn.com

Provozovatel autobusové služby A4, která zajišťuje spojení mezi městy Bristol a Bath ve Velké Británii, má na této lince skutečně unikátní autobus. Proč? Jak už možná obrázek napovídá, jezdí ...
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ