6 faktů o tom, jak Windows 10 krade vaše osobní údaje

14.12 2015|Technika
6 faktů o tom, jak Windows 10 krade vaše osobní údaje

Operační systém Windows 10 je sice poslední novinkou v řadě, je však třeba vzít na vědomí, že jeho instalace ve vašem počítači nemusí být výhrou. Windows 10 totiž používá zařízení, kterými vás může sledovat.

Ohledně bezpečnosti Windows 10 se objevuje hodně nejasností. Ve světě vznikly dva tábory, ti kteří v bezpečnost systému věří a ti druzí. Ifenomén pro vás sestavil souhrn faktů o bezpečnosti Windows 10, nad kterými polemizuje celý svět.

1. Zaznamenávání psaného textu

Nezáleží na tom, kterou aplikaci používáte. Všechny úhozy do klávesnice na úrovni operačního systému jsou shromažďovány a zasílány každých 30 minut na server Microsoft. Společnost Microsoft to vysvětlila tak, že je třeba zlepšit prediktivní systém. Zároveň se dušuje, že se rozhodně nejedná o data citlivé povahy, a že z takových vzorků odstraňuje cokoliv, co by vás mohlo identifikovat. Dobrou zprávou je, že je možné toto nastavení deaktivovat. V sekci Řeč, rukopis a zadávání stačí vybrat možnost Přestat mě poznávat. Zbývá je věřit, že to funguje.

2. Sledování polohy

Jména sítí Wi-Fi v okolí jsou Windowsem 10 generována a odesílána každých 30 minut. Kritici tvrdí, že to společnosti umožňuje sledovat fyzický pohyb lidí na několik metrů. Společnost Microsoft to vysvětlila tak, že to potřebuje pro vyhledávač Bing, aby mohl podávat více relevantních informací. Co to znamená pro uživatelé? Microsoft zná vaši domácí adresu. Pokud máte mobilní zařízení s operačním systémem Windows 10, Microsoft ví o všech vámi navštívených místech.

3. Nahrávání přes mikrofon

Mikrofon v systému Windows 10 je spuštěn po celou dobu. Podle Microsoft je to nezbytné pro provoz služby hlasového asistenta Cortana, ale později vyšlo najevo, že i když hlasového asistenta vypnete, tak mikrofon zůstává zapnutý. Nahrávaný hlas uživatele se akumuluje a určitá část z něj se odesílá na server společnosti Microsoft.

4. Telemetrie

Telemetrie u Windows 10 je fantastická pro své potenciálně nebezpečné vlastnosti, které nejsou skryté ani vývojářům. Telemetrie je přenos dat společnosti Microsoft o vašem počítači a vaší činnosti. Microsoft vidí, jaké jsou u vás nainstalovány programy, jak fungují, množství paměti, protokoly aplikací, fragmenty pamětí a další. Vzhledem k tomu, že v paměti může být uloženo cokoliv, třeba čísla kreditních karet, je pro uživatele potenciálně nebezpečné.

5. Pirátství

Windows 10 se dívá na názvy souborů uživatele a porovnává je s neustále aktualizovaným seznamem pirátských novinek. Pokud něco najde, okamžitě to posílá společnosti Microsoft. Informace o protipirátských aktivitách Windows 10 jsou známy již dlouhou dobu. Dá se však předpokládat, že se zaměří i na boj proti padělkům her. Nyní je zřejmé, že hlavním cílem je překazit uživatelům stahování torrentů pirátských kopií amerických filmů a televizních seriálů.

6. Portrét

Někteří uživatelé Windows 10 si všimli, že po první aktivaci systému se na krátkou dobu zapnula i webová kamera. Studie dokazují, že Windows 10 po prvním zapnutí kamery poslal přes internet na své servery zhruba 35 MB dat. Vzhledem k tomu, že všechna data posílaná na servery Microsoftu jsou kryptovaná, nedá se jednoduchou cestou zjistit, co přesně odesílá. Dá se však předpokládat, že si Windows 10 spáruje váš uživatelský účet s vaší fotkou. Varianta, že si Microsoft pořídil fotografii z vaší webkamery kvůli americké národní bezpečnosti, také není vyloučena.

Autor: Liv

6 faktů o tom, jak Windows 10 krade vaše osobní údaje. Operační systém Windows 10 je sice poslední novinkou v řadě, je však třeba vzít na vědomí, že jeho instalace ve vašem počítači
Zajímavosti a novinky

 559 
  Komentáře ( 8 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Ladislav|14.12 2015 12:52
Nechci desítky a na svých sedmičkách si pečlivě hlídám co se mi nabízí za aktualizace.
Odpovědět
 17 
Lukáš|14.12 2015 12:55
Dobře děláte. Taky je nechci ani vidět. Dneska se nedá věřit ničemu a i když se Microsoft brání všem nařčením, nikdo nemůže 100 % potvrdit, že v tom všem nejsou postranní úmysly. A pokud nejsou teď, tak jednou určitě vzniknout
Odpovědět
 14 
Yoghi|15.12 2015 15:51
Je to trochu přehnané, mám W 10 a při instalaci jsem zakázal všechny uvedené špehovací utility.Kameru ani mikrofon nemám na PC zapojenu, takže nemá kde brát vstupy a co posílat. Jinak k neustálému odesílání dat "někam" lze zabránit odmazáním souboru ( tuším msync.exe) který zajišťuje spojení se vzdálenám úložištěm. Mimochodem také jej nepoužívám. Sledování odeslaných/přijatých dat se W10 po těchto úpravách chovají normálně jako každý jiný OS.
Odpovědět
 6 
Ladislav|01.02 2023 07:26
NIKDY NEŘÍKEJ NIKDY!!! :- :- :-
Je rok 2023 a desítky mám na všech strojích pracovní PC 2 x noťas :- :- :-
Odpovědět
 1 
Standa|14.12 2015 18:36
Pouzijte DWS_Lite
Odpovědět
 9 
Petr Ježek|14.12 2015 21:30
Kdo se bojí linuxu, ten má permanentní problém s OS MS Windows. Zkuste např. LinuxMint - linuxovou distribuci s uživatelsky přívětivou instalací a hlavně pracovním prostředím, o spoustě užitečných aplikací včetně kancelářského balíku nemluvě.
Odpovědět
 14 
skrob|16.12 2015 22:38
jojo a s novým jádrem je to fakt šrumec...doporučuji všem.
Odpovědět
 9 
Petr Ježek|14.12 2015 21:33
A propos, proč vyhazovat peníze za něco, co je pouhým nástrojem k práci, vzdělávání i zábavě? OS LinuxMint nebo jiná distribuce OS GNU/Linux dle svobodného uživatelského výběru je více než plnou a bezpečnou náhradou Windows!
Odpovědět
 16 
  Komentáře ( 8 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ