Turecko ohlásilo 8 podezřelých bojovníků IS, kteří se vydávali za uprchlíky

19.11 2015|Svět
Turecko ohlásilo 8 podezřelých bojovníků IS, kteří se vydávali za uprchlíky

Turecko zadrželo osm podezřelých bojovníků islámského státu, kteří se vydávali za uprchlíky a žádali v Ankaře o azyl. Žádný z pařížských útočníků nebyl uprchlíkem a osm Maročanů zadržených v Turecku byl prý případ chybné totožnosti.

První případ

Mezinárodní organizace pro migraci a UNHCR rovněž hlásí, že k dnešnímu dni se neprokázal jediný případ teroristy, který by se přes přistěhovalecké toky snažil infiltrovat do Evropy. Oznámení Ankary však pravděpodobně vyvolá obavy mezi některými členskými státy, které se staví proti vydání azylu přistěhovalcům.

Islámský stát sám prohlásil, že se západní vůdci snaží propojit terorismus s uprchlíky s cílem zastavit jejich příliv do EU, protože syrský exodus je vnímán jako ohrožení tzv. chalífátu. Maďarsko i Slovensko se nyní snaží zpochybnit plán rozdělení migrantů v EU u Evropského soudního dvoru v Lucemburku.

Mezitím Amnesty International popsala případy uprchlíků, kteří byli protiprávně posláni z Řecka a Bulharska zpět do Turecka. Organizace pro lidská práva rovněž uvedla, že Turecko zadržuje zachycené migranty a žadatelé o azyl bez přístupu k právníkům a násilně je vracejí do Sýrie a Iráku, což je v jasném rozporu s mezinárodním právem.

Dohoda Turecko-EU

EU se snaží dokončit dohodu o uprchlících s Tureckem výměnou za peníze, uvolnění vízového režimu a urychlení jednání o členství v EU. EU se začátkem října dohodla s Tureckem na společném akčním plánu, který je potřeba podpořit 3 miliardami eur. V rozhovoru s agenturou Reuters uvedl Johannes Hahn, komisař pro rozšíření EU, že Evropská unie chce nový začátek ve vztahu s Tureckem.

Hahn v rozhovoru mluvil o blížícím se summitu EU-Turecko. V plánu je poskytnou Turecku 3 miliardy EUR za ubytování 2,2 milionů syrských uprchlíků. "Takový summit je dobrou příležitostí pro oznámení dohody. I nadále očekáváme, že to bude před Vánocemi," řekl Hahn. V souvislosti s dosavadním vývojem Řecko a Turecko ve středu oznámili, že chtějí vytvořit nová pracovní místa ve svých velvyslanectvích, s cílem posílit
pobřežní stráže.


Do Řecka připlulo od začátku roku 690 000 migrantů, kteří zde požádali o mezinárodní ochranu. Drtivá většina z nich připlula z Turecka na nejbližší řecké ostrovy v Egejském moři. Turecký premiér Ahmet Davutoglu řeší situaci se svým řeckým protějškem Alexisem Tsiprasem. Davutoglu poznamenal, že se Turecko bude snažit o větší úsilí při opětovném spojení Kypru. Ostrov byl rozdělen po invazi Turků v roce 1974 na dvě části.

Zdroj: Euobserver

Turecko ohlásilo 8 podezřelých bojovníků IS, kteří se vydávali za uprchlíky. Turecko zadrželo osm podezřelých bojovníků islámského státu, kteří se vydávali za uprchlíky a žádali v Ankaře o azyl.
Zajímavosti a novinky

Téma: Uprchlíci
 556 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ