Tragický osud albínů z Tanzanie - jejich těla jsou vzácnější než zlato

06.06 2017|Svět
Tragický osud albínů z Tanzanie - jejich těla jsou vzácnější než zlato

Život albínských dětí v Tanzanii není žádný med, a to nejen kvůli tomu, že jim příroda nenadělila ochranný pigment. Albínské děti jsou ve své zemi lovnou zvěří, která má vysokou hodnotu pro zdejší šamany, avšak téměř žádnou hodnotu pro jejich vlastní rodiče.

Albíni nemohou věřit ani vlastním rodinám

Fotograf Eric Lyaforg zdokumentoval tragickou historii dětí albínů v Tanzanii, jejichž těla podle zdejších šamanů přinášejí štěstí. Nejstrašnější a zároveň nejsmutnější na celé situaci je, že části jejich těl prodávají zdejším čarodějům často i vlastní rodiče a příbuzní, od kterých by jejich děti očekávaly spíše ochranu než zradu..

Zdá se to být neuvěřitelné, ale tanzanské komunity bohužel podlehly tvrzením šamanů, že části těl malých albínů přinášejí štěstí, bohatství a úspěch. Lidé se nechali přesvědčit, že albíni jsou očarované existence s magickými schopnostmi, které vlastně ani neumírají, jen prostě mizí. Když jim pak nějaký šaman nabídne za část těla jejich dítěte slušnou částku, často se dlouho nerozmýšlejí. Zvláště, když je ta částka 100-1000 krát vyšší než jejich měsíční plat.

Tanzanský čaroděj


Ruka nebo noha albína se prodává za 500 až 75 000 USD. Průměrný měsíční plat v Tanzanii je přitom menší než 40 USD. Snadno si lze proto představit, jak lákavé to může pro zdejší rodiče albínů být.

Od roku 2000 bylo v zemi registrováno 76 zabitých albínů, desítky jich skončily zmrzačeny. Na oficiální statistiky se však nelze spoléhat. Podle organizací, které se zabývají ochranou albínských dětí, je zabitých albínů mnohem více.

Zvrácené rituály

Lyaforg navštívil instituci hospodařící s charitativní organizací "Pod jedním Sluncem", která dlouhé hodiny střeží dětské albíny, jejichž propuštění na ulici je bez doprovodu životně nebezpečné. "V Tanzanii jsou těla albínů ceněna zlatem. Místní čarodějové používají části těl jako nos, genitálie, jazyk, prsty a uši pro přípravu lektvarů, které podle nich mají přinášet štěstí," říká Lyaforg.

Jakoby nestačilo, že k nim byla skoupá příroda - nenadělila jim ochranný pigment, kvůli jehož absenci je pro ně ostré africké slunce nebezpečnější než pro kohokoliv jiného, řada z nich trpí rakovinou kůže, kvůli nedostatku melaninu mají problémy se zrakem a navíc ještě musí každý den bojovat o holý život se svými nejbližšími.

Děti z ústavu pro albíny


Zmrzačené děti mají i přesto obrovskou chuť žít

Eric Lyaforg měl šanci si promluvit s postiženými dětmi. 14-letému Emmanuelovi Festovi, který přežil začarovaný útok mačetami, uřezali ruku v lokti a prsty na druhé ruce. Ztratil také čtyři zuby a poranili mu jazyk. I když je zraněný, miluje kreslení. Chce se stát premiérem a sloužit své zemi.

Dívka Kábulu Ngarango přišla ve dvanácti letech o ruku, zatímco spala vedle své matky. Kábulu sní o kariéře právničky, aby mohla ochraňovat ostatní albíny.

Postižené děti


Co je to albinismus?

Albinismus je genetické onemocnění, jehož podstatou je vrozená absence enzymu tyrozinázy, který je nezbytný při tvorbě melaninu. U albinotických jedinců tak nedochází k jeho tvorbě, což se projevuje na zbarvení částí těla, za něž je melanin zodpovědný. Charakteristická je bezbarvá kůže a červeně zbarvené oči (zbarvení způsobuje prosvítající krev v kapilárách). Absence pigmentu v očích způsobuje světloplachost a problémy s viděním.

Autor: Jad

Tragický osud albínů z Tanzanie - jejich těla jsou vzácnější než zlato. Těla albínu mají podle tanzanských šamanů zvláštní moc, proto jim řežou končetiny a používají je na výrobu lektvarů
Zajímavosti a novinky

 559 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ