Moskva: Turecko útok na Suchoj Su-24 plánovalo

27.11 2015|Svět
Moskva: Turecko útok na Suchoj Su-24 plánovalo

Rusko od sestřelení jednoho ze svých válečných letadel Suchoj Su-24 v blízkosti syrské hranice zesílilo tlak na Turecko a obvinilo jej z úmyslné provokace.

Plánovalo Turecko útok na ruský Suchoj Su-24?

"Útok na Suchoj Su-24 vypadal jako plánovaný," řekl na tiskové konferenci v Moskvě Sergej Lavrov, ministr zahraničí. Lavrov popírá tvrzení Ankary, že turečtí piloti neznali identitu ruského letadla a vypálili na něj až po několika varováních a až poté, co vstoupilo na 17 sekund do vzdušného prostoru Turecka.

"Máme vážné pochybnosti o tom, že to bylo neúmyslné. Vypadá to jako plánovaná akce," řekl Lavrov a dodal, že někteří ruští partneři označují sestřelení letadla Su-24 jako zřejmou léčku. Poté, co se po zasažení bombradéru oba piloti katapultovali, jednoho zabili rebelové na zemi, zatímco druhý uprchl a spojil se se syrskými armádmíni jednotkami, které ho dopravily do bezpečí na ruské základně Latakia.

Lavrov také řekl, že prohlášení, které po incidentu učinil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg bylo nekonzistentní a ještě zvýšilo ruské podezření. "Prohlášení Stoltenberga neobsahovalo žádnou lítost ani soustrast, ale bylo zaměřeno na zakrývání činů tureckého letectva. Stejná odezva přišla z Evropské unie," řekl Lavrov.

Útok, který je první mezi NATO a Ruskem od konce sovětské armády, otřásl dřívějším optimismem užší spolupráce mezi Západem a Ruskem proti terorismu a islámskému státu. Útok na ruský bombardér Suchoj Su-24 vystupňuje napětí mezi Ruskem a Tureckem, které Moskva obviňuje z obchodování s ropou s IS v Sýrii a aktivní podpory islamistických skupin.

Ve své první reakci na sestřelení proudového letadla Suchoj Su-24, označil ruský prezident Vladimír Putin tento čin za bodnutí do zad od spolupachatelů teroristů a řekl, že to teď vypadá, že Turecko má armádního pomocníka.

Co bylo cílem sestřelení ruského Suchoj Su-24?

Lavrov rozvinul toto téma a zmínil údajné úzké vazby mezi tureckým státem a partyzány a skutečným důvodem sestřelení ruského Su-24. "Útok tureckého letectva proti ruskému letadlu ukazuje na nezákonný obchod s ropou a podzemí ropného průmyslu, kteří IS vytvořila na tureckém území. Včerejší incident se stal poté, co ruské vojenské letouny začaly podnikat docela efektivní a cílené údery proti cisternám a ropným polím teroristů," řekl Lavrov.

Rusko také zopakovalo, že věří, že má plné právo působit uvnitř Sýrie. Podle Putinova mluvčího Dmitrije Peskova, bylo ruské letadlo v syrském vzdušném prostoru v přísném souladu s mezinárodním právem a v tomto případě na oficiální žádost legitimního vedení Syrské arabské republiky. Rusko bude pokračovat ve své protiteroristické operaci v Sýrii, a to i v oblastech v blízkosti tureckých hranic, dodal mluvčí.

Po incidentu nařídil prezident Putin v Sýrii nasazení sofistikovaných protiletadlových systémů S-300 s cílem ochránit další vojenské letecké operace. "Komplex S-300 PVO bude přesunut na naši leteckou základnu v Sýrii. Doufám, že tato a další opatření, která podnikneme, ochrání naše piloty," řekl Putin novinářům během návštěvy Uralu. "Rusko zaujme k tomu co se stalo ten nejvážnější postoj a všechny naše prostředky budou použity pro udržování bezpečnosti," dodal Putin.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan nechtěl eskalovat vztahy s Moskvou, ale přísahal, že bude bránit hranice země. "Turecko nikdy neupřednostňuje napětí a krizi, ale nikdo by neměl očekávat, že budeme mlčet, pokud někdo ohrozí bezpečnost našich hranic a naši suverenitu," řekl Erdogan.

Ekonomický trest pro Turecko

Zatímco Putinův mluvčí a ministr zahraničí zdůraznil, že Rusko nebude reagovat vojenskou akcí proti Turecku, objevily se jasné náznaky, že trest pro Turecko bude ekonomický. "Toto poškození bude těžké napravit, jeho přímým důsledkem může být zastavení celé řady důležitých společných projektů a ztráta postavení tureckých společností na ruském trhu," varoval premiér Dmitrij Medvěděv.

Dvě přední ruské cestovní kanceláře oznámily, že pozastavily zájezdy do Turecka, které bylo oblíbeným cílem ruských turistů. Cestovní kanceláře uvedly, že Rusko nezakazuje turistům jezdit do Turecka, ale nedoporučují to kvůli vyhrocené bezpečnostní situaci. "Co se týče našich doporučení občanům, aby nenavštěvovali Turecko, není to pomsta, ale snažili jsme se spíše posoudit přítomnost teroristické hrozby v Turecku, která je nyní opravdu vysoka," řekl mluvčí cestovní kanceláře.

Lavrov dříve řekl, že hrozba terorismu v Turecku není menší než v Egyptě, kde teroristická bomba explodovala minulý měsíce v ruském dopravním letadle, které mířilo do Petrohradu.

Zdroj: bne

Moskva: Turecko útok na Suchoj Su-24 plánovalo. Moskva obvinila Turecko, že letoun Suchoj Su-24 sestřelila na syrské hranici schválně. Turecko čeká ekonomický trest
Zajímavosti a novinky

 559 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ