10 problémů spojených s ekologií

04.08 2019|Svět
10 problémů spojených s ekologií

Ekologie je palčivé téma několika předešlých měsíců. Ještě nikdy nevyvolala otázka ochrany klimatu tolik rozporuplných reakcí jako v letošním roce. Přesto se v minulosti našli jedinci, nejčastěji zkorumpovaní politici či velké firmy, kteří přišli s ohromnými, planetu zachraňujícími nápady, jež však ve výsledku spíše škodí, než pomáhají. V tomto článku se podíváme na 10 problémů, které ohrožují ekologii svou neekologičností.

10. Uhlíková kompenzace

Dejme tomu, že musíte letět letadlem na pracovní cestu. Doma třídíte, nejíte živočišné výrobky, ale tuto cestu podstoupit musíte. Pokud však chcete udržet své svědomí čisté, můžete vstoupit do světa uhlíkové kompenzace; za cenu kávy můžete zaplatit mzdu dělníkovi třetího světa nebo přimět nadnárodní společnost, aby vysadila tolik stromů, že budou vámi vyprodukované emise v podstatě anulovány. Říkáte si, že to zní až moc dobře na to, aby to byla pravda?

Jestliže ano, pak nejste vedle. Celá myšlenka tzv. carbon offsetting je natolik zcestná, že ji eko-spisovatel George Monbiot přirovnal k hraní si s jídlem na talíři, kdy růžičkovou kapustu schováte pod bramborovou kaši, „abyste vytvořili dojem, že jste vše snědli“. Tato iniciativa je z dlouhodobého hlediska jednoduše neúčinná.

9. Biopotraviny

Běžně bývají biopotraviny označovány jako ekologicky nezávadné a zbavené chemických látek, přestože nejsou ani jedním. Věděli jste, že k získání jednoho litru biomléka potřebuji až o 80 procent více půdy, než je třeba u běžného mléka? Nehledě na to, že samotná konzumace živočišných výrobků má na životní prostředí katastrofální dopad. Pěstování biopotravin znamená odlesňování a ničení přirozených biotopů.

Vědci navíc několikrát zjistili přítomnost škodlivých pesticidů v údajných biopotravinách, což podrývá názor, že biopotraviny jsou zdravější pro nás a šetrnější k životnímu prostředí. Raději se proto zaměřte na lokálně vypěstované a sezónní potraviny. Podpoříte tím místní farmáře a ulevíte naší planetě (i vaší peněžence).

8. „Zelenější“ kosmetika

Jde o trend poslední doby, se kterým přichází zpravidla velké (a nejen ty) kosmetické společnosti. Lákají vás průhlednými obaly na svých přípravcích, které bývají často doplněné o jemné kresby lístků či květin. Barva samotného přípravku je nejčastěji mechově zelená a v názvu najdeme slova jako botanical, natural či pure. Občas se tyto lahvičky pyšní i nálepkami, které zaručeně potvrzují, že obsah přírodních složek je skutečně 99,99 procent.

Nenechte se těmito marketingovými triky zlákat a při další návštěvě drogerie se pořádně zamyslete nad tím, komu vlastně svou koupí pomáháte. Pravděpodobně to nejste ani vy, ani planeta, ale neosobní firma, která při výrobě těchto chemikáliemi napuštěných přípravků ekologii škodí nejvíc. Zkuste se na internetu podívat na recepty na domácí čisticí prostředky a místo šamponů a sprchových gelů v plastových obalech zakupte tuhý šampuk a mýdlo v papíru. Poděkuje vám jak planeta, tak vaše pokožka.

7. Veganství jako trend

Již několikrát jsem v tomto článku narážela na veganství neboli styl života bez jakýchkoli živočišných výrobků. Z ekologického hlediska jde o nejlepší možný životní styl, avšak i u něj je důležité nepodlehnout trendům a reklamám. Pokud jste veganem, je nejdůležitější udělat si svůj vlastní výzkum.

Samozřejmě, je lepší dát přednost rostlinnému mléku před kravským, které je však pro životní prostředí nejméně škodlivé? A není vlastně jednodušší vyrobit si jej doma místo nakupování neustále dalších a dalších kartonů? Se stále vzrůstající popularitou vegetariánství a veganství se na nás valí množství těchto výrobků ze všech stran. Dejte si proto čas a zjistěte, zda je doopravdy nutné jíst tofu každý den a nakupovat jen a pouze rýžové či mandlové mléko. (Není.)

6. Úsporné žárovky

Nejspíš každý z nás má doma alespoň v jedné místnosti úspornou žárovku, která sice nesvítí nic moc, ale v zájmu ekologie (a Evropské unie) si s ní musíme poradit. Pokud nepracujete s těmito žárovkami pravidelně a nejste tedy jejich výrobce, pravděpodobně vám rtuťová stopa v nich obsažená nijak neublíží. Pokud je tomu však naopak a vy jste na opačném konci spektra výrobce – kupující, dejte si pozor. V Číně, jakožto hlavní výrobní zemi těchto žárovek, byla otrava rtutí zjištěna u 121 člověka z celkových 123 pracovníků, přičemž naměřená hodnota převyšovala akceptovatelnou hodnotu 150 krát. Používáním těchto žárovek se snažíme být šetrnější k životnímu prostředí. Kdo však bude šetrnější k jejich výrobcům?

5. Biopaliva

Ačkoliv jsou biopaliva již několik let na ústupu, Německo se stále snaží prosadit biopalivo E10 na svých čerpacích stanicích. Mimo jiné i tím, že za litr E10 dáte v přepočtu o skoro 3 koruny méně než za litr benzínu. Toto palivo obsahuje 10 procent bio-složek a mělo by tedy být pro naši planetu prospěšné, že?

Bohužel tomu tak není. Studie evropských environmentálních výzkumných skupin zjistila, že rozsáhlý rozvoj biopaliv vede k odlesňování rozsáhlých ploch a nedostatku zemědělské půdy v Jižní Americe, což zvyšuje riziko hladomoru. Nejde však pouze o E10, už celá léta se snaží tyto skupiny bojkotovat biopaliva, jelikož tvrdí, že způsobují znečištění a na jejich vývoj je vyplýtváno příliš moc vody.

4. Rychlá móda

Známé obchodní řetězce jako H&M, Zara, Nike apod. se pyšní svými charitativními projekty, z nichž se řada věnuje právě ekologii a udržitelnosti. V jejich kamenných obchodech proto můžete narazit na oblečení s cedulkami hlásající slova green či sustainable fashion (zelená či udržitelná móda).

Nic není tak daleko od pravdy. V naprosté většině jsou kousky oblečení vyrobeny z nekvalitních umělých materiálů, které bývají navíc napuštěny nebezpečnými barvivy. Nehledě na tristní situaci dělníků, kterými bývají často i děti a těhotné ženy, již pracují v nevyhovujících podmínkách za minimální mzdu, tyto řetězce mění své kolekce s takovou rychlostí, že o udržitelnosti doopravdy nelze hovořit. Ačkoliv jsou slevové visačky lákavé, zamysleme se před nákupem dalšího nekvalitního trička za 99 korun a investujme tyto peníze do tuzemských návrhářů a značek.

3. Up-cyklování

Přestože se v rámci udržitelnosti a ekologie jeví opravování věcí jako naprostá banalita, neuvěřitelné množství lidí na tuto možnost stále zapomíná. Kolikrát jsme už vyhodili sluchátka, jelikož nám jedno z nich přestalo hrát? A neznáme někoho, kdo si raději koupil nový mobil, místo aby si nechal opravit prasklý display? Prostě proto, že to „vyjde už nastejno“? Naši prarodiče byli zvyklí věci opravovat, když se pokazily, a nadále je používat po řadu let. Inspirujme se jimi a snažme se dát věcem delší životnost.

2. Papírové tašky

To, že jsou plastové tašky velký ekologický problém, není žádné tajemství. Právě kvůli tomu mnoho z nás sáhne raději po papírové tašce, aby uskladnil svůj nákup. Věděli jste však, že aby se nákup této papírové tašky vyplatil, museli byste ji použít alespoň třikrát? Většina lidí bohužel kupuje jednu tašku za druhou, a tak jde celá myšlenka ekologičtějších tašek vniveč. Vyřešit tento problém může praktická plátěnka, kterou máte stále u sebe.

1. Hoaxy

Největším problémem však i nadále zůstávají lidé, kteří do světa vypouští falešné zprávy podrývající jakékoliv snahy o změnu. Proto na vás, čtenáře, apeluji; věřte tomu, že naše planeta volá o pomoc. A my musíme na toto volání patřičně reagovat. Nemusíte se stát ze dne na den vegany bojkotující rychlou módu, i sebemenší změny se počítají. Třiďte. Zaveďte bezmasé pondělky. Dávejte přednost kvalitě nad kvantitou. A motivujte k tomu i ostatní.

Autor: Světlana Nedvědová

10 problémů spojených s ekologií. Řada nápadů a firem se tváří ekologicky, v mnoha případech jsou to ale jen podvodné triky, které ohrožují ekologii svou neekologičtností
Zajímavosti a novinky

 302 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ