10 věcí, které byste měli své děti naučit o ekologii

22.11 2020|Svět
10 věcí, které byste měli své děti naučit o ekologii

Ekologie je věda o vztazích mezi organismy a jejich prostředím. Alespoň tuto definici uslyší mnoho dětí ve škole, kde se s pojmem jako takovým na druhém stupni setkají. Co z toho však pro ně plyne? Proč by se vlastně měly další generace vzdělávat v oblasti ekologie? Především v současnosti se totiž rojí další a další problémy, a tak je naším úkolem obeznámit s nimi naše nejmladší a ukázat jim, co se dá vůbec dělat.

10. Třídí každá rodina

Jedno z nejzákladnějších pravidel ekologických domácností je bezpochyby třídění odpadu. V Česku třídí více než 70 % domácností, což je poměrně vysoké číslo. Umět rozlišit kam patří které odpadky byste měli učit své ratolesti již od raného věku. Ne vždy je to však jednoznačné; kam přijde takový použitý kapesník či plechovka od nápoje? Naštěstí je v dnešní době možné zjistit co kam patří pomocí aplikací a internetových stránek. Web trideniodpadu.cz nabízí stručný manuál nazvaný Kam s tím. Nedávno vzniklá stránka s podobným názvem kamsnim.cz zase nabízí databázi dostupných míst, na kterých se můžete legálně zbavit jakéhokoliv odpadu, ať už jde o léčiva, elektro či běžný odpad.

9. Nekupovat – recyklovat, reusovat a opravovat

Anglicismus reusovat je odvozený od slova reuse, tedy znovupoužití. Současná doba je konzumní, máme možnost staré věci vyměnit za nové během pár hodin, pokud máme ve své blízkosti obchodní centrum. Skládky se tak plní opotřebovanými, ale stále funkčními věcmi a hory odpadků se tak neustále zvyšují. Co s tím můžeme udělat? Řešením je recyklace a opětovné používání výrobků, případně jejich oprava. Má vaše dítě sešlapané boty? Vezměte je na opravu k ševci. Kupí se vám doma kalendáře či časopisy plné obrázků? Vystřihněte je a použijte je na nejrůznější koláže, dekorace či přáníčka. Prasklo vám či potomkovi sklo na mobilu, který je jinak stále funkční? Nekupujte nový, zajděte si do servisu.

8. Bez obalu a bez stresu

Koše se vám každý plní obaly od tyčinek a chipsů, plechovkami a PET lahvemi od sladkých nápojů a plastovými obaly od nejrůznější kosmetiky? Zkuste ve svém okolí najít bezobalový obchod a nasměrovat do něj i své děti. Při jejich návštěvě si zjistěte, zda obsahují pouze potraviny či i část s drogerií, vybavte se sklenicemi a krabičkami a vydejte se na průzkum. Vaše děti ocení tuto zkušenost ve své vlastní dospělosti, kdy budou hořekovat nad přeplněnými koši na odpadky. Třídění odpadu je sice fajn, ale není žádný odpad ještě lepší?

7. Vyměňte konvenční kosmetiku za přírodní

O výhodách přírodní kosmetiky jsme už psali mnohokrát. Kromě výměny konvenční za přírodní je však důležité své ratolesti naučit, co to vlastně skutečně přírodní kosmetika je. Greenwashing, neboli prezentování svých produktů jako přírodních, je marketingový trik mnoha společností. Najděte si ve svém okolí spolehlivý obchod s přírodní kosmetikou, která se navíc často dá koupit v bezobalové formě (mýdla, šampuky, případně krémy ve vratných obalech) a ukažte je i svým dětem. Především dospívající ocení takové místo, kde budou moci najít vhodné produkty na vlasy, pleť i celé tělo.

6. Bez masa a mléka aspoň pár dní v týdnu

Vegetariánství, veganství či prostě jen omezování živočišných produktů je správným krokem nejen pro planetu, ale také pro vás i vaše děti. Živočišný průmysl je nejen krutý, ale také velmi neekologický. Zkuste proto do své jídelníčku zařadit více bezmasých jídel, mít bezmasé pondělky (či jiné dny) a zkoušet rostlinné varianty jinak živočišných složek. Důležité je mít vyváženou stravu a myslet také na doplňování vitamínu B12, zvlášť pokud jste vy nebo vaše dítě vegan. Nezapomeňte, že i nejmenší krůček se počítá. Nemusíte ze dne na den vyházet z lednice všechna vejce, mléka, jogurty a masné výrobky.

5. Sekáče jsou v módě

Termín fast fashion označuje značky, které chrlí neuvěřitelné množství oblečení (bot, doplňků apod.), zpravidla vyrobených levnou pracovní silou a prodávaných za až podezřele nízké ceny. Hlavně pro teenagery je důležité vypadat dobře, což samozřejmě zahrnuje i oblékání. Dobrou zprávou je, že spoustu originálních, moderních a krásných kousků mohou získat v sekáčích, které stále víc získávají na popularitě. Druhou možností, jak bojovat proti fast fashion, je podporování domácích módních značek a návrhářů. Ceny se sice od těch sekáčových liší, ale zaručují vám kvalitu zpracování.

4. Diář z Číny, nálepky z Bangladéše… a nešlo by to jinak?

V tomto mohou mít vaše ratolesti lepší znalosti než vy, samozřejmě díky internetu. Na e-bayi je možné koupit si doslova cokoliv, navíc za výjimečně nízkou cenu. Zato uhlíková stopa takového nákupu bývá neuvěřitelně vysoká. Své potomky inspirujte nakupováním domácích značek. Ano, cena je sice vyšší, ale to je zároveň i kvalita. V Česku máme spoustu šikovných lidí, kteří vyrábějí věcí sami či mají menší firmu. Podpořením tuzemského byznysu ulevíte planetě a zároveň zaručíte přežití menších domácích značek.

3. Vzdělání, vzdělání – ekologii zachrání

Jako mnoho dalších věd, i ekologie se každým dnem vyvíjí a mění. Nové problémy přibývají, staré se zlepšují či zhoršují. Abychom byly schopni situaci změnit, je nutné se o ní neustále vzdělávat. Takové vzdělávání by mělo začít opět již od raného věku. Důležitá je samozřejmě jeho forma. Nejmenší děti si mohou užít spoustu legrace na výletě v lese, kde budete dohromady sbírat odpadky (za použití ochranných rukavicí – hygiena především). Teenageři ocení digitální formu – zkuste s nimi třeba v autě poslouchat zajímavý podcast.

2. I malý krůček se počítá

Tuto mantru jsme zmiňovali už dříve, je však natolik důležitá, že si zaslouží svůj vlastní prostor. Je naprosto zásadní děti srozumět s tím, že i nejmenší krok kupředu se počítá. Nemusí být ve všem dokonalí, nemusí dodržovat všechny zásady. Už jen to, že nejsem k otázce ekologie lhostejní, je obrovský pokrok. Chvalte je za návštěvu bezobalového obchodu či sekáče, za uvaření bezmasé večeře či vytřídění obalů z nákupu. Bavte se s nimi a naslouchejte jim, vysvětlujte a ukazujte. Nehubujte je za pořízení kousku z H&Mka či konvenčního šamponu v lahvi.

1. Buďte jim příkladem

Nejdůležitějším krokem ze všech je být svým dětem příkladem. Od vás se budou učit a vás budou napodobovat. Návyky, které jim vštěpíte v dětství, si ponesou až do dospělosti a jednoho dne je třeba předají svým vlastním dětem. Nebuďte lhostejní a zajímejte se o ekologii. Koneckonců, budou to právě další generace, které budou muset v tomto světě žít.

Autor: lan

10 věcí, které byste měli své děti naučit o ekologii. S ekologií je třeba začínat od nejranějšího dětství a rodiče musí samozřejmě jít příkladem.
Zajímavosti a novinky

 304 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ