Historie Srí Lanky, aneb proč už se ostrov nejmenuje "Cejlon"?

23.03 2018|Historie
Historie Srí Lanky, aneb proč už se ostrov nejmenuje "Cejlon"?

Když na tento ostrov v Indickém oceánu dorazili na samém počátku 16. století Portugalci coby první evropští kolonizátoři, dali mu jméno Ceilao.

Portugalci však tento název nevymysleli, pouze si do svého jazyka upravili slovo Sielen, pod kterým o ostrově již o celé tisíciletí dříve referoval řecký námořník Kosmas. Když pak v na začátku 19. století převzali otěže koloniální vlády Britové, portugalský název ustoupil v širším povědomí své poangličtěné verzi Ceylon, kterou – ať již v originále nebo v jejím českém přepisu – používáme dodnes. Označení Cejlon po druhé světové válce převzal i nově vzniklý samostatný stát, dnes se však již vztahuje pouze na ostrov jako geografický prvek, na politické mapě bychom jej už téměř čtyři desítky let hledali marně. Proč tedy povede vaše další exotická dovolená na Srí Lanku, a nikoliv na Cejlon?

Historie dávná i dávnější

První státní útvary se na Srí Lance objevily již několik staletí před naším letopočtem, velmi brzy poté se zde začal také šířit Buddhismus, který je dodnes nejrozšířenějším náboženstvím na ostrově. Po staletí na Cejlonu vznikala a zanikala mnohá království, významná změna poté nastala v roce 1505, kdy k břehům připlula portugalská výprava a pro ostrov začala koloniální éra. Portugalce vystřídali o půl druhého století později Holanďané, které na začátku 19. století vystřídali Britové.

Historie dávná i dávnější


Post-koloniální éra

Britská nadvláda nad ostrovem skončila v souvislosti s politickými změnami po druhé světové válce. V roce 1948 získal ostrov pod názvem Cejlon a vedením prozápadně orientované vlády samostatnost. V druhé polovině 50. let se moci chopila vláda prosazující kombinaci socialismu, nacionalismu i státní podpory Buddhismu coby státního náboženství.

Postkoloniální éra


Za jejího působení se rozhořel konflikt majority s tamilskou menšinou a také byla v 70. letech přijata nová ústava, která mimo jiné měnila oficiální jméno země na Srí Lanku, tak jak to platí dodnes. Objednejte si zájezd na Srí Lanku a poznejte její historii z první ruky, stojí to za to.

Historie Srí Lanky, aneb proč už se ostrov nejmenuje Cejlon ? Ostrov Cejlon kolonizovali v 16. století Portugalci. V 70. letech se jeho název změnil na Srí Lanka
Zajímavosti a novinky

 561 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ