Měla by Amerika odstranit památky, které idealizují její dobyvatele?

24.10 2017|Historie
Měla by Amerika odstranit památky, které idealizují její dobyvatele?

Touha mnoha lidí po odstranění tzv. konfederačních soch nabírá na síle od srpna 2017, tedy od doby, kdy rasisté bílé pleti uspořádali agresivní manifestaci v Charlottesville v Americké Virginii. Nicméně nejsou jediní, kdo je v současnosti kritikem těchto soch.

V září protestanti pomalovali červenou barvou ruku na soše Kryštofa Kolumba v New Yorku a v Santa Barbaře uťali hlavu soše Svatého Junipera Serra, kterou následně polili červenou barvou. V Alcade, městě v Novém Mexiku, pomalovali červeně nohu soše Dona Juana de Oñate.

Hrdinové nebo vrazi?

Všechny tyto památky mají jedno společné: Znázorňují muže, kteří systematicky zabíjeli a zotročovali americké domorodce, zatímco Španělsko upevňovalo svoji pozici v Novém světě.

"Jde tady o víc, je to projev toho, že je třeba vyprávět pravdivou historii," říká Stephanie Fryberg, profesor amerických indiánských studií a psychologie na Washingtonské univerzitě. Právě zobrazování Kolomba jako hrdiny a uctíváním ho sochou podle něj předkládá "sterilizovanou, idealizovanou verzi historie."

Kolumbus, kterému je přisuzován zakládání evropské přítomnosti v Americe, zajal více než tisíc původních obyvatel a vzal je do Španělska, kde byli prodávání jako otroci. Sám byl také ve Španělsku uvězněn za násilí, které páchal na lidech z Hispánie.

Pomalování jeho ruky červenou barvou je způsob, jak upozornit na krev na jeho rukou, stejně jako obarvení nohy Oñate zdůrazňuje jeho dobyvatelskou slabost pro usekávání nohou rodilým Američanům. Oñate je známý pro zřízení španělské kolonie v Novém Mexiku v polovině 1500, ale také je spojen s masakrem, kdy bylo zabito 800 lidí z Acoma Pueblo.

Na sochy Serra je mířeno především od roku 2015, kdy papež František označil španělského františkánského mnicha za svatého. Někteří považují Serra za důležitého šiřitele evangelia dnešní západní Ameriky. Jeho misí bylo nicméně zmocnit se domorodců a užívat je jako pomocnou sílu.

Co by se potom mělo dělat s těmito sochami?

Christopher B. Teuton, profesor a předseda Amerických indiánských studií na Washingtonské univerzitě si není jistý. Podle něj je třeba historické postavy uvádět v rámci výuky historie v pravém světle. "Myslím, že věci týkající se kolonizace severní Ameriky je stále víc opomíjená a pomalu mizí z osnov Americké historie," říká.

"Když tyto postavy oslavujeme, nepřemýšlíme o tom hlouběji. Máme památky, které nám je připomínají, jako například socha Oñate. Jde ale jen o pokračování vyprávění o kolonizaci - důležité součásti americké historie," říká. Toto vyprávění "zahrnuje například představy, že severní Amerika byla prázdná a že původní obyvatelé získali křesťanskou víru a tzv. civilizaci výměnou za jejich půdu."

Fryberg souhlasí, že tyto sochy prezentují nesprávný pohled na postavy jako je Kolumbus, Oñate a Serra. "Pokračuje tak oslava postav, které ublížili Američanům, a to může mnohým připadat špatné, především pak skupinám domorodců, ale stejně dobře i přistěhovalcům," poznamenává.

"Když mají žáci přehled o historii, mohou domorodce vidět jako lidi, kteří přežili, překonali, bránili se a pronikli zpět. Navíc mnoho přistěhovalců, pokud znají jen onu sterilovanou verzi historie, nemá pochopení a nesoucítí s těžkým údělem domorodců," vysvětluje Fryberg.

Podíváme-li se na tweet filmaře Ava Duvaray show, můžeme vidět různé perspektivy, jak lze přeformulovat diskuse týkající se americké historie. "Pokud někdo unese vaše dítě a prodá ho, kde byste chtěli, aby stála jeho socha?"

V tomto případě DuVernay mluvil o konfederačních památkách, ale tato otázka by mohla být snadno vztahovat i ke Kolumbovi nebo jednomu z nejnovějších svatých.

Autor: Ive

Měla by Amerika sundat památky, které idealizují její dobyvatele? Sochy evropských kolonizátorů jsou některým lidem trnem v oku. Kryštof Kolombus
Zajímavosti a novinky

 559 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ