Zlatý trojúhelník Indie - nejen velká města

29.05 2017|Cestování
Zlatý trojúhelník Indie - nejen velká města

Pod pojmem „zlatý trojúhelník Indie“ si většina z nás vybaví nejznámější města Dillí, Ágra a Džajpur. Tato města se pyšní řadou světově chráněných památek.

Nejznámější památky zlatého trojúhelníku Indie

Kulturní bohatství Dillí je obrovské. Druhým největším městem Indie protéká posvátná hinduistická řeka Jamuna. Dillí má dlouhou historii, a díky tomu řadu významných památek. Právě zde se nachází největší mešita v celé Indii, která nese název Páteční mešita. Mughálský císař Šáhdžahán zde nechal v 17. století vybudovat Červenou pevnost, kterou ročně navštíví tisíce turistů z celého světa. Dnes v ní nalezneme muzeum. Další turistickou atrakcí je pak nerezavějící sloup nebo Humájúnova hrobka.

Ágra byla dříve hlavním městem Mughálské říše. Zde se nacházejí tři památky, které jsou zapsány na Seznamu světového dědictví UNESCO. Stavba, na níž údajně pracovalo více, než 20 000 dělníků přes 22 let se nazývá Tádž Mahal, a původně se jednalo o mausoleum. Pevnost nesoucí stejný název jako město, tedy pevnost Ágra, je dalším místem, které byste při návštěvě tohoto města neměli vynechat. Někdy je přezdívaná jako Rudá pevnost, protože je postavena z rudého pískovce. A možná jste už mnohé slyšeli také o Akbarově hrobce, ke které se váže množství legend. Ta leží asi 13 kilometrů od Ágry.

Nejznámější památky zlatého trojúhelníku Indie


Třetím městem, doplňující takzvaný „zlatý trojúhelník“ je Džajpur. Tomu se přezdívá růžové město. Milovníci památek si zde přijdou na své, právě zde se totiž dochovaly nádherné památky, které jsou umístěny uprostřed města. Palác větrů Hawa Mahal vás zaujme zajímavým průčelím, a má dokonce sedm podlaží. Dvěma nejvýznamnějšími stavbami palácového komplexu je dvoupatrový palác Mumbarak Mahal nebo královský palác Chandra Mahal. Za zmínku rozhodně stojí i observatoř Jantar Mantar.

Dillím, Ágrou a Džajpurem zlatý trojúhelník Indie nekončí!

Pokud bychom však jmenovaly pouze tyto tři města, pak bychom se ochudili o další nádherná místa, která tvoří „zlatý trojúhelník“. Například ve vesnici Sikandra stojí hrobka Akbara Velikého. Při pohledu na tuto hrobku se vám zatají dech. Je to opravdu velkolepá stavba s nádhernou ornamentální výzdobou. Když před ní člověk stojí, připadá si opravdu maličký.

Středověkou pevnost nalezneme nad Džajpurem. Ta je nazývána Amber, a ohromí vás svou mohutností a stavitelskými skvosty.

Město duchů. Tento strašidelný název má obrovský císařský komplex, který byl vystavěn z červeného pískovce. Je situován mezi Agrou a Džajpurem, a rozhodnete-li se jej navštívit, určitě nebudete litovat.

Dillím, Ágrou a Džajpurem zlatý trojúhleník Indie nekončí


Mezi třemi velkolepými městy se nachází řada dalších krásných měst nebo vesniček, kde spatříme nevšední památky, a přitom vyhneme se nepříjemným davům turistů, které potkáme spíše ve větších městech.

Zlatý trojúhelník Indie - nejen velká města. Cestování po zlatém trojúhelníku Indie nejsou jen velká města jako Dillí, Ágra nebo Džajpur.
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ