Dovolená v Egyptě: 12 nejlépe hodnocených turistických atrakcí

18.06 2017|Cestování
Dovolená v Egyptě: 12 nejlépe hodnocených turistických atrakcí

Domov dávných faraonů, plný chrámů a hrobek, oslní každého, kdo ho navštíví. Dovolená v Egyptě však není jen o historických pokladech, fascinovat vás budou i nekonečné kilometry pouště, úchvatný podmořský svět Rudého moře, tropické pláže s bílým pískem i dobrodružné výpravy po slavném Nilu. Egypt má zkrátka něco zajímavého pro každého návštěvníka.

Milovníci pláží mohou zamířit na Sinajský poloostrov, zatímco fanoušci archeologie budou mít žně v Luxoru. Káhira je rušná megalopole, kterou by si neměl nechat ujít nikdo. Oáza Siwa a jižní město Asuán vám zase představí pomalé tempo egyptského venkova. Dovolená v Egyptě nabízí ideální trojkombinaci - relaxaci, kulturu i dobrodružství. Dnes jsme pro vás připravili 12 míst v Egyptě, které byste si neměli nechat ujít.

1. Pyramidy v Gíze

Poslední přeživší ze sedmi divů světa, pyramidy v Gíze, jsou jednou z nejvýznamnějších památek na světě. Komplexu v Gízské nekropoli dominují tři pyramidové komplexy a Velká sfinga vytesána z jednoho kusu kamene. Tři hlavní pyramidy jsou Cheopsova, Rachefova a Menkaureova pyramida. Kromě nich je zde množství dalších hrobek a vesnice dělníků. Pyramidy v Gíze byly v roce 1979 zařazeny na seznam světového dědictví UNESCO.

Pyramidový komplex v Gíze ohromuje tím, co je na povrchu i pod ním. Archeologové z celého světa si po celá staletí lámou hlavy nad jeho vznikem, což podpořilo zrození nejedné konspirační teorie. Megalitické památníky mrtvých králů jsou úžasnou podívanou, kterou si rozhodně nesmíte nechat ujít.

Pyramidy v Gíze


2. Chrámový komplex Karnak a Údolí králů

V Horním Egyptě na toku řeky Nil se rozkládá město Luxor s kouzelnou historií. Luxor je doslova napěchovaný těmi nejzajímavějšími turistickými atrakcemi, které si na dovolené v Egyptě rozhodně nesmíte nechat ujít.

Luxor, který se nachází na místě starověkého Vesetu (v řečtině Théby), je často označován jako největší muzeum světa pod otevřeným nebem. Nacházejí se zde chrámové komplexy Karnak a Luxor nebo thébská nekropole s proslulým zádušním chrámem královny Hatšepsut. Zatímco západní břeh Luxoru je domovem hrobek a chrámů, východní břeh vás vtáhne do víru pravé egyptské tržnice.

Chrám královny Hatšepsut


3. Káhira

V Káhiře dnes žije přes 17 milionů lidí. Egyptské metropoli se často přezdívá "město tisíce minaretů". Centrem Káhiry je náměstí Tahrír, okolo kterého se rozprostírá centrální Káhira, která bývá hlavním cílem a útočištěm turistů.

Východním směrem pak leží tzv. Islámská Káhira, se spletitými uličkami a starými islámskými památkami i s proslulým marketem Khan al-Khalili, kde mají řemeslníci své dílny a stánky obložené zdejší rukodělnou keramikou, textilem, kořením a parfémy. Celé čtvrti dominuje pevnost Citadela. Směrem na jih najdete koptskou Káhiru.

Při svých toulkách Káhirou určitě navštivte mešitu Al-Azhar nebo oslňující mešitu sultána Hassana. Určitě si nenechte ujít výstup na střechu starobylé středověké brány Bab Zuweila, která vám nabídne jedno z nejlepších panoramat v okrese.

Severovýchodní předměstí Káhiry tvoří moderní čtvrť Heliopolis, která je zejména domovem egyptské střední třídy. Uprostřed Nilu leží ostrov Gezira s jednou z nejbohatších káhirských čtvrtí Zamalek. Na západním břehu Nilu se pak nachází univerzita a jihozápadním směrem leží Gíza se svými majestátními pyramidami.

Káhira


4. Asuán

Nejklidnějším městem Egypta je na jihu položené město Asuán, které je často nazývané branou černé Afriky. Asuán rozkládající se na břehu řeky Nil sousedí se slavnou Asuánskou přehradou. Toto klidné místo obklopené oranžovými písečnými dunami je ideální k odpočinku.

Říčním trajektem můžete navštívit ostrov Elefantina, na kterém můžete objevovat krásy núbijských vesnic Kori a Siou s jejich svébytnou kulturou. Lákavá je i projížďka na velbloudech ke zřícenině pouštního kláštera sv. Simeona na východním břehu. Turisticky populárním místem je určitě i nedokončený obelisk královny Hatšepsut, jehož výška měla být 42 metrů a hmotnost 1168 tun.

Asuan


5. Abu Simbel

Dokonce i pro zemi, která je doslova posetá starověkými chrámy a hrobkami, je Abu Simbel znakem něčeho zvláštního. Tato archeologická lokalita se rozkládá na území historické Núbie, na západním břehu Násirova jezera. K Abu Simbel najdete asi 290 km jižně od Asuánu.

Dominantou jsou dva starověké egyptské chrámy z 13. století př.n.l., vytesané do skalního masivu. Oba pocházejí z dob vlády faraona Ramsese II. Chrámy původně sídlily u Asuánské přehrady. Kvůli hrozbě zatopení však byly v letech 1963-1968 přesunuty do Abú Simbel.

Abu Simbel


6. Egyptské muzeum

Pokladnicí světa faraonů je Egyptské muzeum v Káhiře, které je jednou z největších muzejních sbírek na světě. Ve více než padesáti místnostech se můžete kochat více než 130 tisíci různých exponátů od kolosálních soch po drobné šperky, které barvitě ilustrují historii starověkého Egypta. Zakladatelem Egyptského muzea byl Francouz August Mariette. Muzeum z roku 1858 najdete v klasicistní budově v severní části náměstí Osvobození.

Egyptské muzeum


7. Bílá a černá poušť

Jedním z přírodních zázraků Egypta je bezesporu Bílá poušť, kterou najdete asi 20 kilometrů od oázy Farafra, v oblasti Libyjské pouště na západě Egypta. Netradiční poušť zdobí surealistické vápencové skalní útvary, které vypadají jako ze sci-fi filmu.

V bizarních kamenných monolitech vytvořených erozí lidé spatřují lidské postavy, zvířata i různé předměty. Oblibu si získaly tzv. Twin Peaks neboli Dvojčata, což jsou dvě hory na vrcholu Krystalové hory. Právě Krystalova hora je místem, které odděluje Bílou poušť od Černé.

Černá poušť se rozkládá na sever od té Bílé. Leží zhruba 50 km od oázy Bawati, která je lemovaná horami, které před dávnými lety vychrlily černou vulkanickou hmotu nazývanou dolerit. Dominantou Černé pouště je Anglická hora, ze které se vám naskytne zajímavý výhled do okolí.
8. Oáza Síwa

Na západě Egypta má svůj domov poklidná oáza Siva, která je obklopená plantážemi datlovníku a mnoha sladkovodními prameny. Síwa patří k jedněm z nejmalebnějších míst západního Egypta. Město je soustředěno kolem ruin obrovské hliněné citadely, jejíž stáří se odhaduje na více než 2 miliony let. V Síwě žijí většinou Berbeři, kteří jsou známí pro svůj vlastní jazyk i kulturu.

Dominantou Síwy je Hora mrtvých, která fascinuje množstvím starobylých hrobek i pevností Šálí. Najdete zde také trosky chrámu boha Amona. Častým hostem Síwy byl i Alexandr Veliký, který se zde podle jedné teorie měl nechat i pohřbít.9. Alexandria

Další zastávkou na vaší dovolené v Egyptě by měla být Alexandrie, která je druhým největším městem Egypta. Její historii se jen tak něco nevyrovná. Město založil Alexandr Veliký. Bylo domovem Kleopatry i Ptolemaiovců.

O významu města vypovídá i stavba majáku na ostrově Faru naproti alexandrijskému přístavu, počítaného mezi sedm divů světa. Určitě si nenechte ujít římské divadlo v centru Alexandrie nebo Quaitbayovu pevnost z 15. století. Za návštěvu stojí také Pompeyský pilíř nebo katakomby Koum El Shoukkafa.
10. Klášter sv. Kateřiny

Jeden z nejstarších klášterů na světě, klášter sv. Kateřiny, stojí v poušti na Sinajském poloostrově na úpatí Mojžíšovy hory, kde podle Bible spatřil Mojžíš hořící keř. Tento pouštní klášter je domovem neuvěřitelné sbírky náboženské ikonografie, umění a rukopisů i slavného hořícího keře.

Většina návštěvníků, kteří se vydají do kláštera sv. Kateřiny, vystoupá i na 1580 metrů vysokou horu Sinaj (Mojžíšova hora), aby spatřili zdejší východ nebo západ slunce. Po 3750 schodech vytesaných do skály čeká na poutníky malá kaple.11. Jižní Sinaj

Centrem egytské plážové zábavy je region Jižní Sinaj na Sinajském poloostrově. Nejoblíbenějším resortem je Sharm el-Sheikh, který je plný luxusních hotelů, mezinárodních restaurací a nekonečného množství zábavy.

Levnější variantou je plážové město Dahab, které je skvělou základnou pro výlety do pouště i dobrodružství na moři. Podél pobřeží se rozkládají přístavní město Nuweiba a pohraniční město Taba, které rozhodně stojí za zastávku. Celý jižní Sinaj omývá Rudé moře, které je jednou z nejlepších potápěčských destinací na světě.
12. Abydos

Poslední zastávkou na dovolené v Egyptě by měla být archeologická lokalita Abydos na západním břehu Nilu, asi 100 km od Luxoru. Nachází se v dnešní arabské vesnici el-Arába el Medfúna a jejím okolí.

Abydos je jedno z nejstarších, nejmystičtějších a nejvýznamnějších míst Egypta. Jeho význam sahá až do archaické doby a patrně i mnohem dále. V roce 1993 zde byla nalezena nejstarší hrobka a vůbec nejstarší nalezené písmo na světě.Mimo to je Abydos i pohřebištěm faraónů tzv. 0. dynastie a tedy i důkazem, že počátky sjednocení obou egyptských říší sahají hlouběji do minulosti, než je tomu v případě udávaného sjednotitele Narmera. Od nepaměti byl Abydos centrem uctívání boha mrtvých. Mezi nejpozoruhodnější stavby v Abydu patří chrám Sethi I.

Autor: Mak

Dovolená v Egyptě - 12 nejlépe hodnocených turistických atrakcí. Kam na dovolené v Egyptě? Navštivte s námi pyramidy v Gíze, Abú Simbel, Asuán, chrám sv. Kateřiny
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ