10 nejkrásnějších alpských měst

11.04 2020|Cestování
10 nejkrásnějších alpských měst

Alpy mají své unikátní klima a vyznačují se malebnou krásou, kterou nikde jinde na světě nenajdete. Jak řekl Orwell, ačkoli jsou všechna krásná, některá alpská města jsou hezčí než ostatní. Podívejte se na výběr těch nejkrásnějších.

1. Interlaken, Švýcarsko

Město Interlaken se nachází v regionu zvaném Barnese Oberland ve Švýcarských Alpách. Bylo oblíbenou destinací umělců v 19. století a je zachyceno například v dílech Franze Niklause Königa a dalších švýcarských umělců.

Interlaken dnes často navštěvují turisté a cestovatelé, které lákají outdoorové aktivity, jako je seskok volným pádem nebo paragliding. Město se také může chlubit spoustou hotelů ve viktoriánském stylu, jako je Hotel Royal St. George a bývalý klášter a Hotel Victoria-Jungfrau, který je hodnotným národním dědictvím.
2. Lucerne, Švýcarsko

Lucerne je velké město, které leží na břehu jezera Lucerne ve středu Švýcarska a mluví se zde německy. Nabízí dech beroucí výhledy na hory Pilatus a Rigi, takže není žádným překvapením, že jde o velmi populární turistickou destinaci.

Lucerne leží na řece Reuss a vyznačuje se proto spoustou historických i moderních mostů. Mezi významné mosty patří Chapel Bridge. Byl postaven ve 14. století ze dřeva a tvrdí se, že je jeden z nejstarších zastřešených mostů v Evropě. Milovníci umění jistě ocení, že je most zevnitř dekorován malbami ze 17. století, které znázorňují události z historie tohoto města. Lucerne je také místem konání každoročních uměleckých a hudebních festivalů.3. Montreux, Švýcarsko

Montreux nabízí nejen působivé výhledy na Ženevské jezero, ale díky pořádání známého jazzového festivalu se stalo hodnotnou součástí hudební historie. Koná se zde mnoho hudebních festivalů, například September Musical, který byl založen už v roce 1946.

Žil zde Freddie Mercury nebo také Shania Twain. Ve městě můžete narazit na sochu frontmena kapely Queen. Deep Purple zde nahráli jejich známé album Machine Head společně se Smoke on the Water. Říká se, že tato nahrávka popisuje zapálení místního kasína fanouškem Franka Zappy. Jsou zde také určité spojitosti s klasickou literaturou. Montreux je rodným městem Zeldy Fitzgerald, manželky F. Scotta Fitzgeralda a bylo zmíněno i v díle Ernesta Hemingwaye A Farewell to Arms.
4. Zermatt, Švýcarsko

Anglický průzkumník Edward Whymper se městu postaral o mezinárodní pozornost, když v polovině 19 .století dobyl Matterhorn, nejvyšší vrchol Švýcarska.

Město Zermatt je vyhledáváno pro jedinečné výhledy na Alpy. Tomuto malému městu přidává na půvabu také řeka Matter Vispa. Je zde několik lanovek pro lyžaře a pro ty, co se rádi podívají do výšky, je zde Gornergratbahn - nejvýše položená železniční trať v Evropě, která vede na vrchol Gornergratu. Téměř všechna auta v tomto městě jsou elektrická, což z města Zermatt dělá ekologicky šetrným místem.5. Aosta, Itálie

Severozápadně od Turína se nachází město Aosta. Leží poblíž italského vjezdu do tunelu Mont Blanc v údolí Aosta. Ve městě jsou znát románské prvky a díky svému umístění bylo jedním z důležitých starověkých vojenských měst.

Jeho konfliktní historie je stále vidět na zdech městských hradeb, které se dochovaly v téměř perfektním stavu. Podél zdí jsou stejně zachovalé věže, které se také vážou k historii města. Je zde románské divadlo, klenba věnovaná císařovi Augustovi a starověká katedrála ještě více odkrývá unikátní kulturu a vývoj. Tohle město by jednoduše měl vidět každý nadšenec do historie.
6. Cortina d'Ampezzo, Italy

Na řece Boite v srdci jižních Alp leží město Cortina d'Ampezzo. Cestovatelé ze všech koutů světa zde jezdí za skvělými lyžařskými podmínkami, moderním ubytování a velkolepými výhledy. V 19. století bylo Cortina d'Ampezzo řemeslným centrem produkce ručně vyráběných dřevěných, skleněných a měděných produktů, což přispělo k vývoji turismu v této oblasti. Důležitými kulturními institucemi ve městě jsou muzeum moderního umění, paleontologie a etnografie.

Populární historickou památkou ve městě je bazilika, která byla konstruována v období mezi lety 1769 – 1775. Toto místo posloužilo také jako zázemí pro natáčení mnoha filmů. V roce 1963 se zde točil třeba Růžový Panter nebo Jen pro tvé oči v roce 1981. Cortina d'Ampezzo se může chlubit také úspěšnou hudební scénou, například každoročně láká milovníky hudby na Dino Ciani festival and Academy.7. St. Moritz, Švýcarsko

V údolí Engadin najdete další město sportu, které stojí za zmínku. St. Moritz, nebo také Svatý Mořic,nabízí nepřekonatelné výhledy na evropské hory. Město bylo pojmenováno po Svatém Mauriciovi, křesťanovi z Egypta, který zde měl být umučen.

Konaly se tady dvakrát zimní olympijské hry. Poprvé v roce 1928, poté ještě v roce 1948. Odehrálo se zde však mnohem víc sportovních událostí, například soutěže v plachtění a windsurfingu. Je zde také jedna z nejstarších bobových drah - měří 1 722 metrů a je vyrobená jen ze sněhu a vody.

St. Moritz je považován za jedno z nejdražších lyžařských středisek na světě a láká smetánku z celého světa. V 19. století zde byla otevřena první turistické centrum ve Švýcarsku. Také bylo prvním městem v zemi, které mělo elektřinu a pořádalo první golfový turnaj. Jeho krásy často využívají filmaři, vidět ho můžete například v prvních scénách filmu Alfreda Hitchcocka Muž, který věděl příliš mnoho z roku 1956.
8. Chambéry, Francie

Město Chambéry se nachází v údolí mezi Bauges a Chartreuse horami na řece Leyssé, v Rhône-Alpes, regionu v jihovýchodní části Francie. Je hlavním železničním centrem, které spojuje Francii a Itálii. Název města se několikrát měnil, ale současné jméno údajně pochází z Gauloisova termínu camboritos, což znamná brod stáčící se do křivky. Je to hlavní město savojského regionu a báječně se zde odráží místní historie.

The Chateau du Chambéry je jasným důkazem bohaté historie města. Znázorňuje první momenty usazování se v Savojsku v roce 1285. Postupně se rozšiřovalo a dnes jde o veřejné administrativní centrum regionu. Veřejnosti je zpřístupněno za účelem prohlídek a pořádání koncertů.

Mezi další výjimečné body ve městě patří pozoruhodná Fontaine des Éléphants, která byla postavena v roce 1838 na oslavu úspěchů Benoita de Boigneho v Indii. Slon čtyřikrát větší, než je jeho životní velikost, je základem sloupu ve tvaru savojského kříže a na vrcholku se pak nachází socha Boigneho. Nádherné město Chambéry je nezapomenutelné místo, které během vaší návštěvy Alp musíte navštívit.9. Annecy, Francie

Město Annecy leží na severní straně jezera Annecy, což je v Haute-Saoie - části francouzského regionu Rhone-Alpes. Na počátku bylo hlavním městem ženevského hrabství, poté se stalo součástí savojského vévodství. Jednalo se také o klíčovou destinaci během katolické reformace. Dnes město pořádá Annecy International Animated Film Festival, který byl založen v roce 1960. Od roku 1999 se zde také koná Rencontres Internationales d'Annecy Cinéma and Architecture. V roce 2012 získalo město titul Alpské město roku.

Okolní lesy a často zasněžené hory, jako jsou La Turnette, Parmelan a Le Mont Veyrier poskytují městu krásné výhledy. Právě díky tomu se jedná o jednu z nejoblíbenějších světových destinací a je často vyhledávání kvůli paraglidingu. Konalo se zde také několik soutěží, například Paragliding World Cup v roce 2012. Dalšími významnými místy ve městě je zámek Palais de l'Isle, který je zároveň historickým muzeem a Chateau d'Annecy.
10. Bressanone, Itálie

Bressanone nebo také Brixen, třetí největší město a nejstarší město jižního Tyrolska v Itálii, se nachází na severu Bolzana. První zmínka o městě se nachází v dokumentech z roku 901 a najdete zde spoustu důležitých historických a kulturních památek. Například tady stojí katedrála z 10. století, kterou zdobí středověké a renesanční fresky. Katedrála byla později přestavena do barokního stylu. I zámek Rodenegg ležící poblíž, nabízí k vidění mnoho nádherných fresek.Město je považováno za umělecké středisko tohoto italského údolí. Bressanone leží na soutoku řek Eisack a Reinz a je domovem hlavního lyžařského resortu známého jako The Plose. Je tady toho hodně k obdivování, ať už navštívíte muzeum farmacie, vánoční trhy nebo ovocné sady a vinohrady.

Nenechte si ujít 10 nejkrásnějších měst v Alpách Francie, Rakouska, Švýcarska nebo Itálie. Alpská města vám vezmou dech.
Zajímavosti a novinky

 558 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ