10 nejlepších lyžařských středisek v Rakousku

19.02 2018|Cestování
10 nejlepších lyžařských středisek v Rakousku

Rakouská lyžařská střediska mají stále ještě kouzlo starého světa. Na rozdíl od nablýskaných lyžařských středisek ve Francii a Švýcarsku jsou v nich i příznivější ceny.

Díky ledovcům se dá navíc v rakouských Alpách lyžovat celoročně a většina lyžařských středisek je jen hodinu vzdálená od Innsbrucku, Salcburku nebo Mnichova, kde se nachází mezinárodní letiště. Pokud přemýšlíte, do kterého lyžařského střediska v Rakousku se vydat, máme pro vás 10 tipů.

1. Kitzbühel

Okouzlující a romantické. Takové je zděné městečko Kitzbühel, které se v rakouských Alpách rozkládá mezi Salzburgem a Innsbruckem. Kitzbühel je bezpochyby jedním z nejhezčích měst Rakouska a má nejblíže ke kouzlu špičkových švýcarských letovisek. Kromě luxusních hotelů, chytrých butiků a vynikajících jídel, je Kitzbühel také snem každého lyžaře.

Fanoušci lyžařských závodů znají Kitzbühel díky legendárnímu sjezdu Hahnenkamm, který patří k nejnáročnějším ze všech sjezdových tratí. Hahnenkamm má sklon až 85 procent. Ten, kdo zvítězí v každoročním závodu, který se na hoře Hahnenkamm jezdí, jede průměrnou rychlostí 106 kilometrů za hodinu.

V Kitzbühelu se nachází asi 170 kilometrů lyžařských sjezdovek, kolem kterých občas najdete malebné horské chaty, kde se můžete zastavit pro něco na zahřátí nebo k zakousnutí. V Kitzbühelu se lyžuje ve třech zónách. Kitzbühel Horn je mnohem rozsáhlejší než Hahnenkamm. Bichlalm je malá oblast pro freeride. Navíc je Kitzbühel propojen autobusovou dopravou s největším lyžařským areálem v Rakousku SkiWelt, kde se nachází 280 kilometrů tratí s 90 vleky. Oba jsou součástí devíti oblastí Kitzbühel Alps AllStarCard.
2. Innsbruck

Innsbruck je krásné staré město na řece Inn. Innsbruck obklopuje celkem šest lyžařských oblastí, které jsou dostupné lanovkou nebo autobusem. Jediný skipass OlympicWorld vám umožní přístup k více než 300 kilometrům lyžařských tras v devíti oblastech, včetně 50 kilometrů intenzivního lyžování na ledovci Stubai.

Nejblíže od centra je Nordkette, do kterého se dostanete přímo z centra Innsbrucku lanovou dráhou. Středisko je spíše pro pokročilejší lyžaře, stejně jako Hungerburg-Seegrube, které vede k náročnému terénu Hafelekaru. Středně pokročilí lyžaři by se měli vydat do Axamer-Lizum, které sen nachází asi 10 km od města v obci Axams. Lyžaři všech úrovní se vyřádí ve vesnici Igls, která je nejoblíbenější lyžařskou oblastí Innsbrucku. Z Innsbrucku se tam dostanete po krátké jízdě tramvají.3. St. Anton am Arlberg

St. Anton je nejznámějším z lyžařských středisek v rakouském Arlbergu a jedním z nejlepších lyžařských středisek v Evropě. Najdete v něm některé z nejnáročnějších sjezdovek v Alpách. V historii lyžování zaujímá St. Anton významné místo - je místem prvního lyžařského klubu v Alpách, který zde vznikl v roce 1901. St Anton není úplně vhodný pro začátečníky. Najdete zde 280 kilometrů lyžařských sjezdovek. Vleky vyjíždějí přímo z vesnice, která je protkaná shluky obchodů, kaváren, hostinců a hotelů.

Vesnice je živým místem, které je dobře známé pro svou bouřlivou aprés-ski scénu. Skibus z vesnice nepřetržitě jezdí na nedaleké sjezdovky Lech a Zürs, které jsou součástí regionálního skipasu Arlberg, který zahrnuje 340 kilometrů sjezdovek. Některé z těchto oblastí jsou napojeny také na nové výtahy, které spojují lyžařské sjezdovky na druhé straně průsmyku Flexen. St. Anton má ještě jednu výhodu - dojedete tam vlakem.
4. Lech-Zürs am Arlberg

Díky novému lanovému systému Flexenbahn, který Lech propojuje s nedalekým St. Anton, se vesnice stala oblíbeným místem pro rodiny i celebrity. V Lechu se nachází nejen luxusní hotely, ale i celá řada ubytovacích zařízení za příjemnou cenu, což oceňují hlavně rodiny s dětmi. Zürs je menší, klidnější a méně známý. Drobná vesnička je vzdálená asi 5 kilometrů od Lech, se kterým je spojena s lanovkou. Mezi těmito dvěma vesnicemi je 350 kilometrů sjezdovek ve vysoké nadmořské výšce, což je zárukou dostatku sněhu.5. Söll

Druhý největší lyžařský areál v Rakousku a hlavní letovisko desítek lyžařských vesnic SkiWelt, v Söllu, nabízí to nejlepší z Alp. Söll disponuje více než 280 kilometry sjezdovek a 90 vleky. Okouzlující tyrolská vesnička nabízí ubytování za dobré ceny. Sjezdovky jsou zaměřeny hlavně na středně pokročilé lyžaře. SkiWelt je napojen přes Westendorg a Kirchberg na Kitzbühel, což mu přidává dalších 170 kilometrů a 54 vleků. I když se oblast nachází v nižší nadmořské výšce než mnoho jiných alpských středisek, svahy jsou z 80 procent pokryty sněhem.
6. Saalbach-Hinterglemm

Vesnice Saalbach a Hinterglemm, poblíž Salzburgu, jsou spojeny s blízkými lyžařskými středisky Leogang a Fieberbrunn, čímž se stávají jednou z nejrozsáhlejších lyžařských sítí v Rakousku. I přes poměrně nízkou nadmořskou výškou (1003 metrů a 1060 metrů) jsou díky dobrým sněhovým podmínkám pro Rakušany jedněmi z nejpopulárnějších lyžařských středisek.

Kombinovaný terén, nazývaný SkiCircus, nabízí více než 200 kilometrů lyžařských tratí a 62 vleky. Ty jsou uspořádány takovým způsobem, že ctižádostiví lyžaři se mohou na stejné trasy vracet stále dokola. Oblast je obzvláště vhodná pro rodiny a začínající a středně pokročilé lyžaře. Saalbach, největší ze dvou vesnic, je tradiční rakouská horská vesnice s kavárnami, butiky, hotely a životem aprés-ski. Hinterglemm je tišší, přátelštější a vhodnější pro rodiny. Saalbach, Hinterglemm a Leogang spojují zdarma lyžařské autobusy.7. Sölden

Tyrolský Sölden, jedno z nejpopulárnějších rakouských zimních středisek vůbec, je pro našince sice trochu dál, ale lyžování tady rozhodně stojí za to. Díky dvěma ledovcům je sníh na Söldenu zaručen téměř po celý rok.

Sölden je jen hodinu jízdy od Innsbrucku. Mezinárodní lyžaři jej dlouhou dobu přehlíželi. Změnila to až bondovka z roku 2015, Spectre. Smíšený, 150 kilometrů dlouhý lyžařský terén, je univerzálním střediskem pro každého lyžaře. Užijí si tu i běžkaři, neboť celé údolí nabízí zhruba 130 km běžkařských tratí, z toho přímo v Söldenu osmikilometrový okruh. Na sjezdovkách se tu dostanete opravdu vysoko, můžete například vyzkoušet tzv. "BIG 3 rallye", 50 km dlouhý okruh mezi třemi vzájemně propojenými třítisícovými vrcholky Gaislachkogl (3 058 m), Tiefenbachkogl (3 309 m) a Schwarze Schneid (3 340 m) se dá zvládnout za 4-5 hodin.
8. Ischgl

Skiareál Ischgl se rozkládá v západním Tyrolsku na hranicích se Švýcarskem. Bohatý noční život vysloužil Ischglu přezdívku alpská Ibiza. Společně se švýcarskou bezcelní zónou Samnaun tvoří jednu z nejlepších a nejluxusnějších lyžařských oblastí v Alpách - Silvretta Arenu. V rakouské části se lyžuje na převážně severozápadních svazích Palinkopfu (2864 m), Grespitzu (2872 m) a Idjochu (2760 m). Na lyžaře čeká v Ischglu více než 200 km tratí. Oblast je pověstná náročnými černými stezkami i lyžováním mimo sjezdovku.9. Mayrhofen

Mayrhofen se rozléhá na několika kopcích šplhajících se do výše 2600 metrů nad mořem. Milují ho jak příznivci prašanu, tak snowboardisté. Skiareál Mayrhofen má dvě, městečkem Mayrhofen a údolím, oddělené části - Penken a Ahorn.

Na Penken se dostane i kabinovými lanovkami z vesniček Hippach a Finkenberg. Mezi Penkenem a Horbergem najdete i svahy pro náročné lyžaře. Na jih od Mayrhofenu leží druhá část skiareálu Mayrhofen - Ahorn. Ten je ve srovnání se skiareálem Penken o hodně klidnější.

V oblasti okolo horní stanice kabinové lanovky Ahornbahn je slunečná a prostorná náhorní plošina, na níž jsou převážně lehké a středně těžké sjezdovky. Tato oblast je vhodná spíše pro rodiny s dětmi a méně zkušené lyžaře a snowboardisty. Oblast celého Zillertaler Superskipass pokrývá 489 kilometrů sjezdovek a 177 vleků. Nejkratší upravená lyžařská trasa Harakiri má 78 procentní převýšení.
10. Zell am See - Kaprun

V rozsáhlé lyžařské oblasti v Zell am See-Kaprun si zcela přijdou na své profesionálové i začátečníci na lyžích a na snowboardu. Dvoutisícový hřeben Schmittenhöhe nad městečkem Zell am See nabízí obtížnostně velmi rozmanité terény, ovšem ohrožené oblevami, zatímco třítisícový Kitzsteinhorn s ledovcem je sněhovou pojistkou, ovšem s monotónnějšími sjezdovkami. Tajným tipem je malý Maiskogel přímo nad Kaprunem, který je vhodný i pro rodiny.Na vrchol Schmittenhöhe putují přímo z centra Zell am See anebo ze sousedního Schüttdorfu kabinkové lanovky. Ledovec na Kitzsteinhornu je zpřístupněn dvěma souběžnými kabinkovými lanovkami, startujícími ze slepého údolí nad Kaprunem.

10 nejlepších lyžařských středisek v Rakousku. Nevíte, kde lyžovat v Rakousku? Poradíme vám. Máme pro vás 10 nejlepších lyžařských středisek v Rakousku.
Zajímavosti a novinky

 560 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ