Záhada Jantarové komnaty

09.09 2018|Cestování
Záhada Jantarové komnaty

Jestli se chystáte do Ruska, nezapomeňte na vízum, jinak se do Ruska nedostanete! Jestli pak už vízum máte, tak pro vás máme tip na co se podívat v Petrohradě.

Jestli budete v Petrohradě, nezapomeňte pak na osmý div světa, jak byla tato proslulá nástěnná jantarová výzdoba často označována. Nepřestává díky svému osudu fascinovat nejrůznější příznivce záhad, milovníky konspiračních teorií, především pak ale obdivovatele umění a krásných věcí obecně. Dnes můžeme krásu jantarové komnaty obdivovat v Kateřinském paláci nedaleko Petrohradu. Jedná se však jen o její kopii, originál je již více než sedm desítek let ztracený. Jaká je tedy historie tohoto uměleckého díla nevyčíslitelné hodnoty?

Kateřinský palác


Jantarová komnata byla dokončena roku 1712. Na místo, pro které byla určena – berlínský zámek Charlottenburg – se ale dostala až po smrti svého objednatele, pruského krále Fridricha I. I díky tomu jej také dlouho nezdobila. Již roku 1716 ji další pruský král, Fridrich Vilém, věnoval Petrovi Velikému. Ruský car, resp. jeho dcera, ji poté nechala nainstalovat do Zimního paláce v Petrohradu a následně do nedalekého Kateřinského paláce, kde byla komnata dále rozšířena. Zásadní zvrat v životě Jantarové komnaty nastal v roce 1941, kdy Kateřinský palác obsadila německá vojska a umělecké dílo nechala převézt do Konigsbergu, dnešního Kaliningradu. Válečné štěstí je však věc vrtkavá, a o několik let později tak z celé oblasti musela Německá vojska prchat před postupující Rudou armádou.

Jantarová komnata 2


Jantarová komnata byla pravděpodobně již předtím, než se ke Konigsbergu přiblížila fronta, sbalena do beden. Poslední zprávy hovoří o tom, že několik z nich bylo při náletech v roce 1944 poškozeno, pak se ale stopa ztrácí a o tom, kde se Jantarová komnata nachází dnes či existuje-li ještě, nemáme žádnou představu. To je samozřejmě ideální podhoubí pro nejrůznější spekulace. Čas od času se tak můžeme setkat s názorem, že Jantarová komnata byla při dobývání města zcela zničena, jindy se lze doslechnout o tom, že se stále nachází v podzemních chodbách pod bývalým Kaliningradským zámkem či uvnitř vraku potopeného parníku Wilhelm Gustloff. V neposlední řadě existuje i mnoho těch, kteří věří, že Jantarová komnata se dnes nachází na našem území, ať již na zámku Frýdlant či v tajných chodbách zbudovaných v posledních měsících války nacisty v Českém krasu. Nám dnes nezbývá než čekat, jestli se tuto historickou záhadu podaří vyřešit, a také navštívit dnešní Kateřinský palác, neboť rozhodně stojí za to!

Jediné, co stojí mezi návštěvou Ruska a vámi, je povinnost víza do Ruska, se kterou vám s radostí pomůže vízové centrum VHS-CZECH.cz.

Komerční článek

Záhada Jantarové komnaty
Zajímavosti a novinky

 305 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ