10 nejkrásnějších hradů a zámků na jižní Moravě

09.09 2019|Cestování
10 nejkrásnějších hradů a zámků na jižní Moravě

Přestože v posledních dnech zavládlo v naší republice sychravé počasí, předpověď na následující týdny je značně pozitivní; babí léto! A víte, jak si babí léto užijete nejvíce? Přece se skleničkou burčáku v ruce. Jak je známo, nejlepší burčák najdete na jižní Moravě, stejně jako některé z nejkouzelnějších hradů a zámků. Využijte posledních slunečních paprsků, našeho seznamu a vyrazte před koncem sezony na výlet!

10. Špilberk

Hrad v centru města, který přesto skýtá úžasné vyhlídky a přes sezonu nabízí pestrý program. Přestože byl hrad založen už roku 1240 Přemyslem Otakarem II., svou dnešní podobu získal v období baroka. Po požáru v 16. století byl hrad přestavěn na pevnost, která měla město ochránit před hrozícím nebezpečím ze strany Turků. Později v 17. století dokonce ubránil město před Švédy, kteří v tu dobu Brno obléhali. Kromě pevnosti sloužil Špilberk také jako státní vězení, ve kterém nějaký čas strávil i známý loupežník Václav Babinský. Nyní se na Špilberku pořádají nejrůznější koncerty, letní kina či výstavy. Za zmínku stojí i zahrada pod hradbami, přilehlý park, z něhož je nádherný výhled na centrum města.




9. Bučovice

Italská renesance na jižní Moravě. I takto by se dal nazvat malebný čtyřkřídlý zámek Bučovice, jenž nechal v 16. století postavit vlivný moravský šlechtic Jan Šembera. Prostor nádvoří obklopují třípatrové arkádové ochozy, střežící manýristickou sochu bakchanta (příslušníka družiny boha vína Dionýsa). Manýristická je i výzdoba vnitřních sálů, z nichž nejkrásnější jsou bezesporu Císařský a Venušin sál. Kuriozitou je takzvaný Zaječí pokoj, který je vyzdoben motivy, jež se dají označit za sci-fi. Jejich dominantou jsou totiž zajíci, kteří převzali vládu nad světem, a proto zde můžeme najít například malbu „Bitva zajíců se psy“, „Lov lidí“ či „Útok zaječí jízdy proti lidské pěchotě“.



8. Buchlov

Románský hrad Buchlov stojí na kopci na výběžku Chřibů, není proto překvapením, že již v době svého založení sloužil jako pevnost. Od 13. století se v jeho vlastnictví vystřídalo mnoho rodů, přičemž jej téměř pokaždé pozměnili. Poslední změna proběhla v 17. století; k hradu bylo přistaveno předhradí. Jádrem hradu jsou dvě románské věže a románský palác, zajímavá je také gotická hradní kaple sv. Barbory. V současnosti nabízí Buchlov až sedm různých okruhů, které si lze projít (některé pouze s průvodcem). Zajímavostí buchlovského nádvoří je čtvercový kámen, nad nímž roste takzvaná Lípa neviny. V minulosti musel obviněný zasadit na tomto místě mladou lípu kořeny vzhůru a pokud se kořeny obalily listím, byl dotyčný prohlášen za nevinného.




7. Bouzov

Skvost českých pohádek se svou polohou sice připisuje střední Moravě, přesto byste jej neměli vynechat. Svým romantickým vzhledem láká nejen turisty, ale také filmaře, a proto můžeme Bouzov spatřit v mnoha pohádkách. Za zmínku stojí „O princezně Jasněnce a létajícím ševci“, „Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek“ nebo „Rumplcimprcampr“. Cimbuří, arkýře, střílny, umělecká díla, na míru vyrobený nábytek či funkční padací mosty. Tímto vším se může hrad pyšnit, přesto je však s jeho historií spjato i neštěstí. Během druhé světové války daroval Adolf Hitler zámek Heinrichu Himmlerovi, vedoucímu gestapa. Oddíl SS, jenž na hradě přebýval, roku 1945 vypálil přilehlou obec Javoříčko. Dnes je však hrad centrem výstav, koncertů, divadelních představení a především svateb. Všechno zlo je z něj vyhnáno.



6. Milotice

Z ošklivého káčátka labutí a z obyčejné tvrze zámkem; takový je příběh jedné z nejhezčích barokních staveb na Moravě. Svůj současný vzhled však dostal zámek až během rekonstrukce ve 20. století. Na výstavbě a výzdobě se podílela řada uznávaných jmen. V 18. století byli z Vídně pro tento účel povoláni Franz Kohl (autor zámecké kaple), Josef Ignaz Mildorfer (autor fresek na klenbě kaple) a J. K. Schletterer (autor brány a soch na mostě). Nejen zámek samotný, nýbrž i jeho okolí láká k prozkoumání. Ke vstupu vedou kaštanové aleje, barokní vzhled doplňuje francouzská zahrada, na kterou navazuje anglický park s bažantnicí.




5. Chropyně

V okrese Kroměříž se nachází město Chropyně, rodiště bájného krále Ječmínka. Dominantou městečka je zámek, jenž podobně jako Milotice vznikl z nezajímavé tvrze na počátku 17. století. Původně manýristický vzhled zámku byl postupem let čím dál více romantizován, přesto v jeho dnešní podobě najdeme prvky obou slohů. Interiéry však tíhnou spíše k romantismu, o čemž svědčí i dva nejkrásnější sály zámku; Ječmínkův a Rytířský. S dětmi se určitě vyplatí navštívit také zámeckou galerii. Nejmenší si přijdou na své díky interaktivním programům, které jsou součástí výstav.



4. Kroměříž

A v okrese Kroměříž ještě chvíli zůstaneme, pouze se nyní přesuneme k Arcibiskupskému zámku a jeho přilehlým zahradám. Zahrady jsou u zámku dvě. Podzámecká zahrada byla založena na počátku 16. století a původně sloužila jako zelinářský a ovocný sad. Po změnách v 17. a 19. století slouží zahrada jako park, ve kterém je vysázeno přes 200 druhů domácích i cizokrajných stromů.

Květná zahrada (také Libosad) vznikla mnohem později, přesněji v druhé polovině 17. století. Ne nepodobná francouzskému Versailles je zahrada hojně využívaná pro svatební obřady. Nejen zahrady, nýbrž i zámek samotný se dá pronajmout za účelem sňatku. Nádherná Salla terrena se svou nástěnnou malbou, štukovou a sochařskou výzdobou přímo vybízí k romantickému gestu. Neméně slavná je také kroměřížská arcibiskupská zámecká knihovna, jež patří k významným světovým knižním fondům.




3. Strážnice

V centru Slovácka se nachází zámek Strážnice, který si uchoval jádro původně gotického hradu, přestože byl v 16. století přestavěn ve stylu renesance a o tří století později dokonce ve stylu klasicismu. Nyní slouží zámek jako muzeum, sídlí v něm Národní ústav lidové kultury a návštěvníci si mohou prohlédnout zámeckou knihovnu čítající až 13 tisíc svazků knih či stálou expozici „Nástroje lidové hudby v České republice“. Přilehlým parkem se dvěma rybníky protéká Baťův plavební kanál, na který je rovněž možno zakoupit vstupenku.



2. Slavkov

Impozantní barokní zámek a dějiště jedné z nejvýznamnějších Napoleonových bitev; to je Slavkov. Nynější barokní vzhled dal zámku Dominik Ondřej z Kounic na konci 17. století a změnil tak jeho původní renesanční podobu. Vnitřek zámku je však typický pro klasicismus; pompéznost byla nahrazena jednoduchostí. Chloubou zámku je park stylizovaný podle vzoru francouzských barokních zahrad. Bohužel se z něj nedochovalo zahradní kasino ani kašna, přesto se stále můžeme podívat na malebnou stavbu čínského pavilonu. Po rekonstrukci v 20. století se navíc do parku vrátily bazény s fontánami a kamennými plastikami.




1. Lednice

Dominantou nejen Lednicko-valtického areálu, ale celé jižní Moravy, je bezesporu stejnojmenný zámek postavený v anglickém novogotickém slohu. Pohádkový zámek a neméně kouzelný park jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO, a také jsou častým cílem turistů z Česka i ze zahraničí. Na výběr je z 10 prohlídkových okruhů, přičemž základní okruh čítá reprezentační sály, z nichž za zmínku stojí Modrý, Červený a Tyrkysový sál. Součástí prohlídky je také lednická knihovna s dřevěným točitým schodištěm, po kterém zatouží každý knihomil. Po prohlídce si můžete užít zbytky sluníčka v zámeckém parku a projít se po 15 romantických ostrůvcích okolo rybníka, jež nesou názvy jako Růžový, Paví, Borovicový či Slavičí.



Autor: Světlana Nedvědová

10 nejkrásnějších hradů a zámků na jižní Moravě. Špilberk, Bučovice, Buchlov, Bouzov, Milotice, Chropyně, Kroměříž, Strážnice, Slavkov a Lednice. To jsou skvosty jižní Moravy.
Zajímavosti a novinky

 302 
  Komentáře

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ