10 nejkrásnějších míst v Chorvatsku

26.01 2022|Cestování
10 nejkrásnějších míst v Chorvatsku

Chorvatsko je mezi Čechy a celkově mezi turisty velmi oblíbenou destinací. Ostatně, koho by nelákala průzračně modrá voda, sněhobílé písčité pláže, úžasné hudební festivaly a velkolepá skalnatá pobřeží? Zatímco někteří se zasní při vidině vychlazeného koktejlu, hřejivého slunce a odpočinku u vln, které se tříští o pláž, jiní dají přednost objevování různých zákoutí, skrytých vodopádů či historie dané země. Ať tak, či tak, určitě byste měli zavítat na některá chorvatská místa, která opravdu stojí za návštěvu. A jaká to jsou?

1. Národní park - Plitvická jezera

Nádherná, divoká, ale přitom pohádková, taková je krajina plitvických kaskádovitých jezer, která jsou rozdělena do horních a dolních seskupení, jsou obklopena bublajícími vodopády a zalesněnými horami. Jezera jsou tvořena přirozenými travertinovými přehradami. Kromě jejich vlastní tyrkysové barvy můžeme vidět, jak pozvolna přecházejí do modré, zelené či šedé. Patří bezesporu k jedněm z nejkrásnějších a v Chorvatsku nejnavštěvovanějších míst. Těchto 16 vzájemně propojených azurových jezer patří mezi světově nejznámější chráněné parky a spadají pod památky UNESCO.

Pokud se rozhodnete tento krásný přírodní park prozkoumat, můžete k tomu využít buď dřevěné trasy k tomu určené, které vedou po celém parku, či některou z loděk. Plitvická jezera byla proslavena oblíbenými Mayovkami a příběhy hrdiny Vinnetoua.

Plitvická jezera


2. Dubrovník

Staré město Dubrovník není přezdívané „Perla Jadranu“ jen tak. Patří k nejvýznamnějším místům, které musíte u Středozemního moře navštívit. Nachází se na jižním cípu Chorvatska u Jaderského moře a bylo založeno v 7. století. Nabízí mnoho památek jako je historická čtvrť, Staré město, které je mimo jiné zapsáno na seznamu UNESCO, velké barokní kostely či velkolepý palác Sponza ze 16. století.

Pro ještě lepší výhled na celý Dubrovník a jeho památky jistě stojí za to vyjet tamní lanovkou na místní horu Srd. A pokud si budete chtít odpočinout od procházek, jistě vám přijdou vhod krásné a velmi oblíbené pláže Banje a Lapad, které najdete hned u Starého města.

Dubrovník


3. Korčula

Korčula je necelých 50 km dlouhý ostrov, který se nachází u chorvatského pobřeží Jaderského moře. Proslavil se a je nejznámější především proto, že se má jednat o údajné rodiště jednoho z nejslavnějších světových obchodníků – Marca Pola. Tento malebný ostrov se skládá ze svěžích zelených lesů, vinic, olivových hájů, písečných pláží a půvabných vesnic. V hlavním městě pak můžeme obdivovat jeho dávnou historii a benátskou renesanční architekturu, množství krásně barevných trhů a nespočet různých turistických zařízení.

Neopomeňte také navštívit katedrálu svatého Marka, která stojí u úzkého kanálu Pelješac. Celé město je obezděno středověkými zdmi, které mají chránit bohatství na šestém největším ostrově chorvatského Jadranu.

Korčula


4. Hrad Trakošćan

Pokud máte rádi hrady a zámky, nezapomeňte navštívit jeden ze skvostů Chorvatska. Najdeme ho na vysokém kopci v severním Chorvatsku. Tento pohádkový hrad byl postaven ve 13. století. Původně byl postaven jako obranné opevnění. Navzdory tomu se z něj díky jeho umístění stala jedna z nejkrásnějších a romantických historických památek. Po staletí byl tento hrad několikrát přestavován a různě upravován, což mu dodalo různorodý vzhled.

V roce 1953 byl zpřístupněn veřejnosti a od té doby slouží jako muzeum s řadou historických expozic o samotném zámku, jeho okolí a chorvatské historii obecně.

Trakošćan


5. Hvar

Nemůžeme vynechat Hvar, který patří k jedním z nejoblíbenějších a nejnavštěvovanějších míst v celém Chorvatsku. Najdeme ho u pobřeží Dalmácie, které je známé pro svou překrásnou krajinu s velkolepými plážemi, levandulovými poli a svěžími vinicemi. Hvar je krásným, starověkým městem, kde můžeme najít zdi ze 13. století , mramorové kamenné ulice, gotické paláce, ohromující kostely a impozantní starou pevnost.

Náměstí je jedním z největších a nejkrásnějších, protože je obklopeno chorvatskými domy a mnoha historickými budovami jako je například Arsenal pocházející ze 17. století či katedrála svatého Štěpána. Přírodní krásy tohoto ostrova nabízí mnoho možností od pěší turistiky na skalách až po koupání v zátokách a na plážích.

Hvar


6. Rovinj

Rovinj se nachází na Istrijském poloostrově v Jaderském moři a je souostrovím 20 ostrovů se svým vlastním Starým městem, které se nachází na malém poloostrově. Rovinj je známý rybářstvím a je jednou velkou rybářskou vesnicí a právě kvůli tomu sem proudí mnoho turistů, protože je to jakási místní atrakce. Celé městečko vás uchvátí svými úzkými dlážděnými uličkami, schodišti, klenbami a další zajímavou architekturou.

K historickým skvostům patří sedm středověkých městských bran, městské hodiny ze 12. století, bazilika svaté Eufemie a impozantní barokní kostel plný ohromujících děl. Neopomeňte také navštívit malebný přístav Carrera Street s mnoha obchody a galeriemi či Grisia Street, která je lemována umělci a prodejci suvenýrů.

Rovinj


7. Pula Arena

Arena Pula vypadá, jako by vypadla z filmu o gladiátorech a bojích v arénách. A také, že to tak je. Nachází se na jižním cípu Istrijského poloostrova a je velmi oblíbenou destinací turistů. Byla postavena v 1. století našeho letopočtu a je jednou z největších dochovaných římských amfiteátrů na světě a nejzachovalejší starobylou památkou v Chorvatsku. Po staletí o ni bojovali různé vlády a mocnosti, dnes ale patří Pula Chorvatsku a je známá pro své bohatství římských ruin a kombinací kultur.

Aréna, která byla kdysi využívána pro boje s gladiátory, nyní slouží jako centrum kulturního života města a jeho obyvatel. Konají se zde různé akce, výstavy a koncerty včetně filmového festivalu v Pule konajícího se v červenci.

Pula Arena


8. Národní park Mljet

Ostrov Mljet patří mezi jeden z nejjižnějších chorvatských ostrovů a stejně tak jeho stejnojmenný národní park. Oba rozhodně stojí za návštěvu. Rozlehlá zeleň obklopená třpytivými mořskými jezery, hustými borovicovými lesy a zastíněnými lagunami přímo volá po milovnících přírody.

Poté, co se vypořádáte s mnoha náročnými cyklistickými a turistickými trasami, se můžete jít osvěžit jízdou na kajaku po jezeře, prozkoumat jeskyni děsivého Odyssea či se zajít podívat na potápějící se vrak u pobřeží. Každý milovník přírody si tu zkrátka přijde na své, a tak je jen na vás, jak tento okouzlující národní park prozkoumáte.

Mljet


9. Poloostrov Pelješac

Pokud nejste zastánci přírody, nebaví vás chodit po starověkých městech, ale dokážete ocenit dobré víno, jídlo a zábavu, pak byste měli navštívit poloostrov Pelješac. Tento tenký poloostrov táhnoucí se od pevniny až po ostrov Korčula je totiž proslulý jako jeden z nejlepších pro ochutnávky vína v Chorvatsku. Vyrábí se zde uznávané odrůdy jako například Dingac a Postup.

Jakmile prozkoumáte a dostatečně ochutnáte všechna vína v tradičních vinařství v regionu, navštivte jednu z místních restaurací v Mali Stonu a ochutnejte zdejší vynikající ústřice a mušle. Poté okuste windsurfing ve Viganji a nebo se vyšplhejte na vrcholek hory Sveti Ilija.

Pelješac


10. Ostrov a pláž Proizd

Proizd se nachází přímo mezi 4 nejoblíbenějšími chorvatskými destinacemi – Korčula, Vis, Hvar a Brač. Tento krásný a pro turisty neznámý ostrůvek se mimo jiné nazývá ostrovem lásky. Pokud už máte dost přeplněných pláží, pak byste se měli vydat právě na tento ostrov, kde naleznete dokonalý klid a ticho. Vzdálen je pouhou půl hodinu od západního pobřeží Korčule. Kromě různého ptactva, ještěrek a hmyzu je Proizd zcela neobydlený.

Jediným důkazem, že zde již byl člověk je molo, malá restaurace a rozházené cedule s nápisy po ostrově, které vás navedou na pláže okolo. Jestliže se rozhodnete na tento ostrov vydat, pak si zabalte vše potřebné, protože na ostrově není možnost si věci dokoupit. Na ostrov jezdí každou hodinu vodní taxi služba, která vás jako jediná může dopravit zpět na Korčuli. Vybavte se tedy dostatečnou zásobou vody, opalovacích přípravků i slunečníkem.
A jaké místo v Chorvatsku je to vaše nejoblíbenější?

Autor: Claudie Kornelová

Chorvatsko nikdy neomrzí. Podívejte se s námi na 10 nejkrásnějších míst, které si v této kouzelné zemi nesmíte nechat ujít. Chorvatsko to nejsou jen Plitvická jezera.
Zajímavosti a novinky

 303 
  Komentáře ( 1 )

YouTube
Obrázek
KOMENTÁŘ
Alex|04.01 2020 20:05

Odpovědět
 -13